Türkiye Basketbol Ligi’nde normal sezon bugün tamamlanacak ve playoff bileti alan sekiz takım da bugün tamamen netleşecek.

Puan tablosunda ikinci ve dokuzuncu sıra arasında konumlanan sekiz takımın boy göstereceği playoff’ta sıralama ve playoff’a kalan takımlar bugünün sonunda tamamen netleşecek. İkinci sırada Bursaspor Durmazlar, üçüncü sırada Afyon Belediyespor ve yedinci sırada Bandırma Kırmızı’nın son hafta öncesindeki yerleri garanti. Kalan sıralarda hangi senaryoda kimin konumlacağına gelin beraber bakalım.

Dördüncü sırayı elde edip ev sahibi avantajını ele geçirmek için iki takım yarışıyor. Ligin iki yeni ekibi Selçuklu Belediyespor ve Antalyaspor son haftada dördüncü sıra için kapışacaklar. Ligin bir diğer yeni ekibi Bahçeşehir Koleji’ndeki beklenti ise bugün oynanacak mücadeleler sonunda beşinci sırada yer almak.

Takımlar arasında ilk yarıda oynanan maçlar:

HaftaSalonEv Sahibi TakımSkorMisafir Takım
Dokuzuncu HaftaAntalya Spor SalonuAntalyaspor 83 - 77 Bahçeşehir Koleji
10. HaftaCaferağa Spor SalonuBahçeşehir Koleji74 - 76 Selçuklu Belediyespor
11. HaftaAntalya Spor SalonuAntalyaspor93 - 90 Selçuklu Belediyespor

Takımlar arasında ikinci yarıda oynanan maçlar:

HaftaSalonEv Sahibi TakımSkorMisafir Takım
26. HaftaCaferağa Spor SalonuBahçeşehir Koleji90 - 74
Antalyaspor
27. HaftaSelçuklu Belediyesi Spor SalonuSelçuklu Belediyespor87 - 85 Bahçeşehir Koleji
28. HaftaSelçuklu Belediyesi Spor Salonu Selçuklu Belediyespor73 - 67 Antalyaspor

Bu üçlü arasından ikili ve üçlü averaj avantajını elde eden takım ise Selçuklu Belediyespor. An itibariyle dördüncü sırada konumlanan Konya ekibi, bu sezon ortaya koyduğu takdire şayan performansı ile bu üç takım arasındaki en avantajlı ekip. Galip gelmesi halinde dördüncü sıranın mutlak hâkimi olacak olan Selçuklu, Petkim Spor’u ağırlayacak ve dördüncü sırada kalmak için savaşacak.

Antalyaspor ise iki rakibine karşı hem genel, hem ikili hem de üçlü averaj konusunda en çok dezavantaja sahip takım. Bugün, TED Ankara Kolejliler karşısında kazansa bile dördüncü sıra için Selçuklu’nun kaybını bekleyecek olan Akdeniz ekibi, kaybetmesi halinde hâli hazırda bulunduğu beşinci sıradan da olmamak için Bahçeşehir Koleji’nin kaybını beklemek zorunda.

Diğer rakiplerinden bir galibiyet daha az elde eden Bahçeşehir Koleji’nin dördüncülük şansı bulunmuyor. Lige veda eden Samsun BB Anakent’i ağırlayacak olan İstanbul ekibinde hedef beşinci sıraya yerleşerek ev sahibi avantajını elde etmek. Tecrübeli ekip, bu doğrultuda daha önce ligden düşmesi kesinleşen Samsun temsilcisi karşısında kazanması durumunda rakibi Antalyaspor’un TED deplasmanında kaybetmesini bekleyecek ve bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda playofflara beşinci sıradan giriş yapacak.

[tps_title]

Sekiz ve dokuzuncu sıra 

[/tps_title]

Sekizinci ve dokuzuncu sıraları elde edip Bursaspor Durmazlar ve Afyon Belediyespor’un rakibi olacak olan iki takım, bugünkü maçlar neticesinde belli olacak. Bu iki sıra için adaylar ise İstanbulspor Beylikdüzü, OGM Ormanspor, Akhisar Belediyespor ve Sigortam.net Bakırköy Basket.

Takımlar arasında ilk yarıda oynanan maçlar:

HaftaSalonEv Sahibi TakımSkorMisafir Takım
İkinci HaftaM. Sait ZairfoğluOGM Ormanspor88 - 74 Akhisar Belediyespor
Beşinci HaftaAkhisar Belediye Spor SalonuAkhisar Belediyespor89 - 79Bakırköy Basket
Sekizinci HaftaM. Sait ZarifoğluOGM Ormanspor76 - 86 İstanbulspor Beylikdüzü
11. HaftaBeylikdüzü Spor Salonuİstanbulspor Beylikdüzü80 - 76 Bakırköy Basket
13. Hafta Beylikdüzü Spor Salonuİstanbulspor Beylikdüzü69 - 72 Akhisar Belediyespor
17. HaftaM. Sait ZarifoğluOGM Ormanspor74 - 85 Bakırköy Basket

Takımlar arasında ikinci yarıda oynanan maçlar:

HaftaSalonEv Sahibi TakımSkorMisafir Takım
19. HaftaAkhisar Belediye Spor SalonuAkhisar Belediyespor78 - 83OGM Ormanspor
22. HaftaAhmet CömertBakırköy Basket82 - 95 Akhisar Belediyespor
25. HaftaBeylikdüzü Spor Salonuİstanbulspor Beylikdüzü80 - 61 OGM Ormanspor
28. HaftaAhmet CömertBakırköy Basket71 - 76 İstanbulspor Beylikdüzü
30. HaftaAkhisar Belediye Spor SalonuAkhisar Belediyespor 64 - 80 İstanbulspor Beylikdüzü

Bu dört takım arasında en avantajlı durumda bulunan ekip İstanbulspor Beylikdüzü. Gerek galibiyet avantajı, gerek genel averaj avantajı, gerekse de ikili ve üçlü averaj avantajı ile İstanbul ekibinin playoff’ta Afyon Belediyespor’un rakibi olması için önünde tek engel şampiyon Türk Telekom. İstanbulspor Beylikdüzü, kazanması halinde sekizinci sıranın kesin sahibi olacak.

OGM Ormanspor ve Akhisar Belediyespor da sekizinci sıranın iddialı adaylarından. Başkent ekibi, Sigortam.net Bakırköy Basket’i deplasmanda devirdiği takdirde Akhisar’a kurduğu averaj üstünlüğü ile İstanbulspor Telekom karşısında kazanırsa dokuzuncu sıranın, kaybederse sekizinci sıranın sahibi olacak.

Akhisar Belediyespor’un ise playoff’a kalmak için her takım gibi galibiyete ihtiyacı var. Kazansa bile OGM Ormanspor’un kaybını beklemesi gereken Manisa temsilcisi, Düzce karşısındaki sınavından başarı ile ayrılmak zorunda.

Bakırköy Basket için ise işler daha da zor. Sekizincilik şansı bulunmayan İstanbul temsilcisi, playoff’a kalmak için Akhisar Belediyespor’un kaybını beklerken, playoff yarışındaki rakibi OGM Ormanspor’u da en az 15 sayı farkla yenmek zorunda. Marek Klassen’den yoksun olarak bu sınavı verecek olan Bakırköy Basket, rakiplerine kıyasla bir galibiyet eksiğiyle en çok dezavantaja sahip olan ekip.

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir