Geri1 of 8

Cavaliers – Pistons Serisi (4-0)

Doğu lideri Cleveland Cavaliers’ın genç Detroit Pistons takımı karşısında zorlanması beklenmiyordu, nitekim öyle de oldu. Ancak öyle çok net bir dominasyon, çabuk kopan maçlar ve büyük farklar görmedik. Pistons ekibi Cavaliers’a hemen boyun eğmedi ve savaşçı bir performans sergiledi. Oynanan maçların üçünün tek haneli sayılarda farklar ile bitmesi Cavaliers için uzun vadede daha hayırlı olabilir. Keza bu durum daha kompakt, bilinçli bir oyun oynamalarını ve net bir strateji oluşturmalarını sağladı. Çok farklı galibiyetler takımın bir sonraki tura biraz daha gevşek girmesine sebep olabilirdi, şimdi hem dinlenme fırsatları olacak hem de belli bir ritim içinde olacaklar. Takım için belki de en önemli not, serinin en yakın geçen maçlarında; 1. ve 4. maçta galibiyeti getiren kritik işleri Kevin Love ve Kyrie Irving’in yapması oldu. Geçen sezon Playoff’ta bu iki ismin sakatlıkları sebebiyle sorumluluk tamamen LeBron James’in üstüne binmişti, onların formda olması takım için çok mühim. Pistons’ın ise süpürülmelerine rağmen seriyi kötü anmaları için bir sebep yok. Genç bir takım olarak Cavaliers gibi kendilerinden çok daha üstün kapasiteye sahip bir takıma kolay boyun eğmemeleri, tüm maçlarda ortaya sıkı bir mücadele koymaları ve maçları yakın tutmayı başarmaları onlar için yeterince büyük bir başarı. Bu seriye daha çok bir tecrübe edinme süreci olarak bakıyorlardı, nitekim önemli deneyim kazandılar.

Cavaliers İçin Notlar

– Sezonun ilk bölümünde yaşadığı sakatlık sorunlarından sonra dönüşünün ardından eski ritmini bulmakta zorlanan Kyrie Irving’in serideki performansı takımın geleceği için hayli ümit vericiydi. Seriyi 27.5 Sayı ortalamasıyla takımın en skoreri olarak bitirdi.
– Takımın seri boyunca sık sık Kevin Love’ı yüksek postta kullanmaya çalıştığını gördük. Geçen sezondan beri Love’ı ceza şutörüne dönüştüren Cavs’in onu asıl elit olduğu yerde kullanmaya çalışması doğru bir hareket.
– Serinin dört maçta bitmesi takıma dinlenme avantajını, maçların çekişmeli geçmesi de ritim bulma avantajını getirdi. Gelecek adına oynayabilecekleri en faydalı ilk tur serisini oynadılar.

Pistons İçin Notlar

– Bu genç takım için en önemli şey tecrübe edinmek ve iyi bir mücadele sergilemekti. Bunu sonuna kadar başardılar. Kolay pes etmediler, Cavs’i zorlayabildikleri kadar zorladılar ve skorları yakın tuttular.
– Andre Drummond’ın faul çizgisindeki problemleri takımın daha iddialı gireceği potansiyel gelecek Playofflar için kaygı verici. Taktik faul tehdidi ile dakikaları azaltılabiliyor.
– İstatistikleri takım arkadaşları kadar öne çıkmamış olabilir ama Kentavious Caldwell-Pope seride takımın en iyisiydi. Hem hücumda faydalı oldu hem de yakın gelecekte elit bir savunmacı olabileceğinin sinyallerini verdi.


1. Maç: Detroit Pistons 101-106 Cleveland Cavaliers
2. Maç: Detroit Pistons 90-107 Cleveland Cavaliers
3. Maç: Cleveland Cavaliers 101-91 Detroit Pistons
4. Maç: Cleveland Cavaliers 100-98 Detroit Pistons

Serinin Oyuncusu: LeBron James (Cavaliers)

1. Maç: 22 Sayı, 11 Asist, 6 Ribaund, 2 Blok, 2 Top Çalma, 9/17 Şut, 41 Dakika
2. Maç: 27 Sayı, 6 Ribaund, 3 Asist, 3 Top Çalma, 0 Blok, 12/18 Şut, 40 Dakika
3. Maç: 20 Sayı, 13 Ribaund, 7 Asist, 1 Blok, 0 Top Çalma, 8/24 Şut, 43 Dakika
4. Maç: 22 Sayı, 11 Ribaund, 6 Asist, 2 Top Çalma, 0 Blok, 9/19 Şut, 41 Dakika

Ortalamalar: 22.8 Sayı, 9.0 Ribaund, 6.8 Asist, 1.8 Top Çalma, 0.8 Blok, %48 Şut, 41 Dakika

Geri1 of 8

Cavaliers – Pistons Serisi (4-0)

Osman Buruncuk

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir