Hatırlanacağı gibi haftasonu oynanan Anadolu Efes – Pınar Karşıyaka maçı sonrası, skordan ve oynanan oyundan çok Angelou ve Ufuk Sarıca arasında gerçekleşen itişme ve Mutlu Demir’in Nenad Krstic’e yaptığı sert faul konuşulmuştu. Bu tartışmalara iki takımın dışında bir çok üçüncü aktör de dahil olup açıklamalarda bulunmuştu. Bugün is Pınar Karşıyaka resmi sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklama metni;

Dünden bu yana gerek basketbol camiasından gerekse Anadolu Efes kanadından yapılan açıklamaları izlemekte ve takip etmekteyiz.

Sert ve kaliteli basketbol kavramının içinde maalesef ki sakatlanma, yaralanma olgusu da yer almaktadır. Herkesin başta şunu bilmesi gerekir ki, sahaya emek koyan hiçbir birey, bir diğerinin yaralanmasını veya sakatlanmasını istemez ya da buna yönelik kasten hareket etmez. Anadolu Efes tarafının gerek Baş Antrenörü gerekse Menajeri yoluyla, görüntülerden de net olarak anlaşılacağı üzere hiçbir kasıtlı niyeti olmayan oyuncumuz Mutlu Demir’ i hedef gösterir yönde izledikleri tavır kabul edilebilir değildir. Bu tavır kabul edilebilir olmadığı gibi bizce tamamıyla, Yardımcı Antrenörleri tarafından maç sonu sergilenen seviyesizliği, terbiyesizliği, saygısızlığı ve spor ruhuna aykırılığı örtme çabasından başka bir amaç taşımamaktadır. Maça yönelik yapılacak eleştiri veya beyanatların başında öncelikle bu gelmelidir.

Her ne kadar hepimiz sahada mücadele devam ettiği sürece kazanmak için tüm hırs ve azmimizi ortaya koyuyor olsak da son düdük çalındığında, maçın içinde olup biteni bir kenara bırakıp, sporun var oluş sebebine uygun davranmamız gerekir. Maalesef dün, yıllarca üst seviyelerde görev almış bir antrenörün, işin daha temelinde, karakter ve ahlak noktasında eksik kaldığını üzülerek gördük.

Kendilerini açıklama yapma nokta ve yetkisinde gören kişilerin olayların tümüne vakıf objektif açıklamaları samimiyetlerini ortaya koymaktadır.  Aksi halde bu açıklamalar taraf olmaktan öteye geçmemektedir.

Basketbolda tüm dünyada kendi adını markalaştırmış bir antrenör ün maç sonu kendi yardımcısını kontrol edemeyip, üzerine de maç  içerisindeki sertliği, futboldan hiçbir benzerliği olmayan bir olayla özdeşleştirmesi bizce, ekip olarak maçı tekrar izleyerek yorumlamalarını gerektirmektedir. Türk Basketbolu’ nda yıllardır ekol olmuş, yüzlerce oyuncu, onlarca antrenör yetiştirmiş bir kulübün bu değerlendirmeyi daha aklı selim bir şekilde yapacağından ve kendi içerisinde değerlendireceğinden şüphemiz yoktur.

Müsabakanın hakemlerine gelince;  Pazar günü alışılmışın dışında erken denilebilecek bir saatte oynanan maçta hakemler de takımlar ve oyuncular kadar uyanık ve zinde olabilselerdi, bizce ortaya daha kaliteli ve adil bir yönetim ve buna bağlı daha kaliteli bir mücadele çıkabilirdi. Maçın içerisinde, çalınan ve yeri geldiğinde çalınmayan düdükler, bizi art niyet olmadığına dair sebep aramaya sevk etmektedir. Bırakın faullerdeki yorum farklılıklarını, panyaya müdahale, şuta yapılan faul sonrası gibi net pozisyonlarda verilmesi gereken kararlarda bile yaşanan yanlışlar veya tereddütler tarafımızca hatadan öteye geçmektedir.

Bu noktada isim vermek, hedef göstermek etik olmamakla ile birlikte, işin bu kısmını tamamen basketbol kamuoyu ve maçın tüm aktörlerinin vicdanına bırakmayı edep kabul etmekteyiz.

Kimsenin açıklamalarında pek yer vermediği bir nokta olarak, Anadolu Efes Takımı’ nın tecrübeli ve kariyerli oyuncusu Nenad Krstic’ e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, en kısa sürede iyileşerek takımındaki yerini tekrar almasını temenni ediyoruz.

 

Basketbol kamu oyuna saygılarımızla..!

KARŞIYAKA SPOR KULÜBÜ

Basketbol Şube Yönetimi

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir