Patrick Komminos: “Euroleague’e katılacak takımların yolunun Şampiyonlar Ligi’nden geçmesini istiyoruz.”

FIBA tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin CEO’su Patrick Komminos, Avellino gezisinde yerel basının sorularını yanıtlarken turnuva hakkında konuştu.

Euroleague’e katılmanın bir yolunun Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden geçmesini istediğini ve Euroleague ile aralarındaki farkın Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin herkese açık olması olduğunu söyleyen Komminos, bunu futboldan bir örnek vererek açıkladı.

Patrick Komminos: “Euroleague’e katılacak takımların yolunun Şampiyonlar Ligi’nden geçmesini istiyoruz. Euroleague ile aramızdaki fark bizim herkese açık olmamız. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde takımlar her yıl değişebilir. Her yıl liglerde bulunan en iyi takımları turnuvaya katmayı amaçlıyoruz. Euroleague’de ise kapalı bir sistem var. 16 takımdan 11’i önceden belirleniyor. Futboldan örnek vereyim. Leicester City geçtiğimiz sezon Premier Lig’de şampiyon olup Şampiyonlar Ligi’nde oynama hakkı kazandı. Bu sporun prensiplerine uygun bir durum. Eğer kendi liginizdeki en iyi takımsanız Avrupa’nın diğer en iyilerini karşı oynama şansı elinizde olmalı. İşte bu bizim turnuvada aldığımız prensip.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Sports24.gr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler