Patrick Baumann: “EuroLeague, ülkelerin gururunu boykot ediyor”

FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann, Milli Takımların durumu ve EuroLeague ile olan husumet hakkında da konuştuğu bir demeç verdi.

Ball in Europe‘a konuşan Baumann, EuroLeague ile olan durumun değişmeyeceğini söylemesinin yanı sıra milli takımlara da boşluk yaratmayı istediklerini söylediği geniş röportajın satır başları şu şekilde:

“Biz kendi yolumuzdan gidiyoruz, hedefimizde milli takımlara daha düzenli aralıklarla maç yapma fırsatı vermek var. Bunun için ise milli takımlar için boşluğa ihtiyacımız var. Milli takımlar daha geniş kitleleri basketbola çekiyor, buna dünyanın her yerinde şahit oluyoruz.

FIBA Dünya Kupası elemelerinin ilk ayağı tüm dünyada çok başarılı geçti. Oyuncuları çağırmanın çok zor olduğu Avrupa’da bile başarılı geçti. Neyse ki EuroLeague dışında yer alan çok yetenekli oyuncular da mevcut.

EuroLeague bize dört yerine iki veya üç Avrupa ligi maçı oynanması istediğini iletse ve buna karşılık oyuncuları milli takımlara göndereceklerini söyleseydi bu tür bir husumet ya da şantaj durumu ortaya çıkmayacaktı. ‘Ben bunu sana veririm, sen de karşılığında bana bunu ver.’ Burada bahsi geçen kurumlar milli takımlar. EuroLeague, ülkelerin gururunu boykot ediyor ve bu durum birkaç sıradan kulüp maçının çok ötesinde bir şey. 

Milli takımlardaki iş yükünü dört yıllık bir döneme kıyasla neredeyse dörtte bir azaltmaya çalışıyoruz. Bu durum, hazırlık sürecini de beş hafta yerine dört haftaya indirmeyi içeriyor. Milli takım açısından bakıldığında gerçekten çok iş yaptık.”


Kaynak: ballineurope.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler