“Öteki” BCL gruplarının röntgeni | Köşe yazısı

Beş temsilcimizin değerlendirmelerini ve gruplarını ayrı içeriklerde sizlere sunduk. Kalan üç BCL grubunun röntgenini de bu içerikte çekiyoruz.


Basketbol Şampiyonlar Ligi 2021-22 Elemeleri’nin Sofya ayağını BC Prometey’in kazanmasıyla birlikte BCL A Grubu iyice korkunç bir hal aldı. Ukrayna ekibinin kadrosuna attığımız ilk bakışta D’Angelo Harrison, DJ Stephens, Miro Bilan, DJ Kennedy gibi ligi bilen isimleri görüyoruz. Son iki ismin, Ukraynalı milli guard Oleksandr Mishula’yla birlikte eylül ayının sonunda transfer edildiğini hatırlatalım. Çekya’yı tarihinde ilk kez Olimpiyat sahnesine çıkaran Ronen Ginzburg’un da koç koltuğunda oturması, Prometey’i bir anda Avrupa basketbolu hipsterlarının takımı yaptı.

Ukrayna şampiyonu; Lenovo Tenerife, Dinamo Sassari, MHP Riesen Ludwigsburg’un grubuna katıldı. İlk bakışta gidenin dönemediği üç şehir ve Ludwigsburg göze çarpıyor. Takımlara da bakınca A Grubu’nda herkesin birbirini yemesi kaçınılmaz.

BCL’nin doğal favorisi Tenerife, kendisini özel kılan kısaları ve Giorgi Shermadini ile yola devam ediyor. Dahası, Kyle Wiltjer gibi cuk oturan bir transferle dört numarayı doldurdular. Joan Sastre ve yeni transfer Julian Gamble’la daha fazla tecrübe, Sean Smith ve kiralıktan dönen Dejan Todorovic’le dinamizm de takıma eklendi. Son iki sezonda çeyrek finali geçemeyen Tenerife grup aşamasını kafaya takmaz ancak bu grupta sahaya maçı düşünmeden de çıkamaz.

2020’yi iyi bitirip 2021’de sönen Dinamo Sassari, Demis Cavina’yı Torino’dan uçağa bindirip başantrenör koltuğuna oturttu. Yaz döneminde ok gibi de bir kadro kurdular. Prof. David Logan ve Anthony Clemmons arka alanını Tyus Battle gibi izlenmesi gereken bir oyuncu süslüyor. Jason Burnell ve Christian Mekowulu gibi iki enerji bombası uzun ve görev adamı kanatlarla Sassari iyi basketbol ve zor yenilen bir takım vadediyor.

Ludwigsburg, 2010lar Arsenal’inin bir versiyonu. Hem topla hem adımıyla son derece çabuk, her an üçlük sallamaya hazır ancak fiziksel olarak ufak ve kuvvetsiz bir takım izleyeceğiz. 2010larda her büyük maçta dayak yiyen Arsenal’in akıbetine bu grupta düşebilirler. Ancak buna engel olmak için yapmaları gereken ilk şey rakiplerini Ludwigsburg temposunun içine çekmek. 2013’ten bu yana Alman ekibini çalıştıran ve Ludwigsburg’a çağ atlatan John Patrick, oğulları Johannes ve Jacob’ın aralarında bulunduğu tüyden hafif, takımı oynatan kısalarla baş döndüren galibiyetleri, dolayısıyla gruptan çıkmayı hedefliyor.

Geri1 of 3

BCL A Grubu: Herkes birbirini yiyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler