Geri1 of 2

Orlando Magic için değişim bir kez daha yaklaşıyor! #çeviri

Yazar: Jonathan Tjarks, The Ringer

Çeviri: Atakan Murzoğlu, TrendBasket


Yaz ayında Magic ailesine katılan Serge Ibaka‘nın buradaki macerası çok uzun sürmedi ve geçtiğimiz günlerde Toronto’ya takas edildi.

Ibaka’nın sezon başında gelişi ise Orlando için bu senenin playoff senesi olması için alınmış bir riskti. Victor Oladipo, Ersan ve verilen draft hakkından sonra hiçbir şey planlandığı gibi gitmedi. Orlando çabuk pes etti ve çok şey vererek aldıkları Ibaka’yı Terrence Ros ve 2017 Draft hakkı karşılığı (muhtemelen 20.sıraya yakın bir yerden olacak) Kanada‘ya gönderdi. Bunun kötü bir yatırım olduğu söylenebilir ancak Ibaka’nın sezon sonu bitecek kontrata sahip olduğunu unutmamak lazım.

Aslında Orlando’nun planı; takımı, Biyombo ve Ibaka temelli savunma üstüne kurmaktı.Indiana günlerinden ligin en iyi savunma kurgucularından biri olarak görülen koç Frank Vogel da bu işin üstüne gitti. Savunmaya odaklanmak, genç çekirdek kadronun üstünde olan baskıyı bir nebze de olsun azaltacaktı. Ama elit savunma hayali gerçekleşmedi. Üstüne çok kötü yüzdeyle şut atınca, takım ligin en zayıf ekiplerinden birine dönüştü.

Ibaka özelinden çıkarsak eğer takım için belki de daha büyük hayal kırıklığı genç oyuncuların gerilemesi oldu. Hırvat genç Mario Hezonja kısıtlı süreler aldı, Oladipo’nun ayrılığından sonra hücumda çok şey bekledikleri Elfrid Payton hala şut atamıyor, Vujecic’in savunmayla yıldızı hala barışmadı ve franchise player adayları Aaron Gordon pozisyonu dışında oynatılıyor.

Ibaka’nın ayrılışının olumlu yanlarından biri de aslında bu oldu. Gordon artık small forward değil power forward oynayacak. Bu, yüzde 30 ile üçlük atan oyuncuya hücumda daha fazla alan verecektir. Potaya daha yakın oynaması da yine Gordon’ın avantajına olacak olan diğer etken. Bunun yanında, ligin en atletik oyuncularından birisi olmasının avantajını da özellikle pick&roll savunmasında gösterecektir.

İstatistiklere göre Gordon geçen sene maçların yüzde 40’ına 3 numara,60’ına ise 4 numara olarak çıkmıştı ancak bu oran bu sene 93’e 7. Gordon’ın 4 numara olarak çıktığı tek maç, Ibaka’nın sakatlığından dolayı oynamadığı Clippers maçı. Bu maçta 17 de 11 ile 28 sayı atan Gordon bambaşka bir oyuncu gibi gözükmüştü.

AP Images

AP Images

Geri1 of 2

Orlando Magic için değişim bir kez daha yaklaşıyor! #çeviri

Atakan Murzoğlu

1990 doğumluyum. Maltepe Üniversitesi Sinema-televizyon bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye film ve dizi sektöründe geçen 1 yılın ardından 2017 yılı itibariyle Toronto'da film okulunda eğitim görmekteyim. Kanada film sektörüne ucundan da olsa girip tutunursam ne mutlu bana.

Website: http://twitter.com/atakanmu

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir