Orhun Ene: ”TOFAŞ’ın geçmişten gelen başarıları bize motivasyon sağlıyor”

2015/16 sezonunda Türkiye Basketbol Ligi’nde sergilediği müthiş performansla yeniden Spor Toto Basketbol Ligi’ne yükselme başarısı gösteren Türk basketbolunun köklü ekibi TOFAŞ’ta Koç Orhun Ene, Bormio’da devam eden çalışmalar ve organizasyonun hedefleri hakkında kulüp yayım organına önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa’da başlayan yeni sezon hazırlıklarında sıcak havalar sebebiyle oyunculara yüklenemediklerini ve tempolu antrenman yapamadıklarını ifade eden Koç Ene, Bursa’ya oranla Bormio’da mevsim şartlarının daha iyi olduğunu ve arzuladığı antrenman temposuna ulaşmayı başardıklarını dile getirdi.

TOFAŞ’ın geçmişten gelen başarılarının büyük bir sorumluluk duygusu yaratmasına karşın artı bir motivasyon da sağladığını kaydeden Ene, başarıya ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğinin farkında olduklarını belirtti.

Tecrübeli çalıştırıcı Orhun Ene’nin açıklamalarının tamamını haber metninin devamında bulabilirsiniz.

*

‘’İdman programı olarak sezonun en yoğun döneminden geçiyoruz. Burada mevsim şartları Bursa’ya göre çok daha iyi. Serin bir hava var. Tempolu antrenman fırsatı bulduk ve bundan dolayı da oyunculardan daha fazla verim alabiliyoruz. Bir hafta geride kaldı. Bizim açımızdan her şey çok iyi gidiyor. Geçen seneden oturmuş bir kadromuz var. Bu iskeletin üstüne ihtiyacımıza uygun üç transfer yaptık. Onların uyumu açısında da Bormio bizim için çok faydalı oluyor.’’

*

”Bunların vermiş olduğu bir sorumluluk var ama bunun yanında da bize ayrı bir motivasyon oluşturuyor. Geçmişten gelen miraslar berber aynı hedefler doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken geçmiş dönemden farklı olarak altyapımızdan gelen oyuncuların katkıları ve bünyemizdeki Türk ve yabancı oyuncuların katkısıyla belli bir periyotta yapacağımıza inanıyorum. Oynadığımız lig çok güçlü takımlara sahip. Bizim her maçı kazanan, kazanamasa dahi sahaya elinden gelen her şeyi koyan bir takım oluşturmak istiyoruz. Başarıya ulaşmak için de çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz.”

*

”Bu sezon bizim için en önemli olan şey basketbolumuza uyan yabancı oyuncular aldık. Yeni gelen yabancı oyuncuların takımla uyumu bizim bu sezondan başlayarak ileriye dönük yolumuzu belirleyecek. Türkiye Ligi’nde kesin favoriler var. Bunların ortaya koymuş olduğu bütçeler ve buna paralel olarak kurmuş olduğu kadrolar tabii ki farklar yaratıyor. İyi basketbol oynayarak Euroleague seviyesinde olan takımları altına alan ekiplerin de tecrübesi var. Yukarıdaki takımlar kopmuş gibi görünse de orta tarafta tam bir denge var. Asıl mücadele orada oluyor. Yeni altı yabancılı sistemde takımına uyum sağlamış, oyuncularını en iyi şekilde kullanan takımların daha fazla fark yaratacağına inanıyorum.”

*

”Kadrolar kadar iyi hazırlanmak ve iyi basketbol oynamak önemli. Biz bu farkları kapatıp üst taraftaki takımları yenmek istiyorsak bu söylediklerimle güçleri dengelemeliyiz. Bu sene bizim için bu anlamda avantajlı bir yıl olacak. Avrupa kupası maçı oynamayacağız. Sezon içerisinde lige daha fazla konsantre olacağımızın da farkındayız. Bunu da sezon içinde kullanacağız. Keşke Avrupa kupası oynasak ama ligde ilk yılımız olduğu için katılamıyoruz. Avrupa kupası maçı oynamak hem kulüp vizyonu açısından hem de takıma katkısı göz ardı edilemez.”

*

”Birincisi güçlü bir kulübün iyi oyunculardan kurulu kadroyla şampiyonluk mücadelesi vermesi, diğeri de daha mütevazi bütçeyle kulübünü ve şehrini seven, sahada da kazanmak için elinden geleni yapan bir kulüp modeli. Biz ikinci kısma dahiliz. Bu modelin taraftarlar açısından da çok değerli olduğunu düşünüyorum. Burada salona gelecek taraftarın da etkisi çok büyük. Basketbolu iyi bilen, oyuna doğru müdahale edebilen, oyuncuyu her zaman destekleyen taraftar kitlesinin bir takımı bir yerden bir yere getirdiğini hepimiz gördük. İç sahada oynayacağımız birinci maçtan itibaren desteğe ihtiyacımız var. Bugün Spor Toto Basketbol Ligi’nde deplasmanda maç kazanmak çok zor. Bunu bu sene biz de yaşayacağız. Bu yüzden iç sahada alacağımız galibiyetler ligdeki konumumuz için de belirleyici olacak. Bu yüzden iç sahada maç kaybetmemeliyiz. Ailemizin en önemli temel taşlarından biri taraftar. Onlara çok ihtiyacımız var. Bu sezon inşallah istediğimiz atmosferi buluruz.”


TOFAŞ Spor Kulübü/Mustafa Kemal Makinacı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Orhun Ene: “Önceliğimiz en iyi kadroyu sahaya çıkarabilmek” #FIBAWC

A Milli Erkek Basketbol Takımı Koçu Orhun Ene, bugün gerçekleştirilen 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri kura çekimi sonrasında konuştu. Hedefin Dünya Kupası'na katılmak olduğunun altını...

Orhun Ene: “Genç oyuncularımızın tecrübeye ihtiyacı var”

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Koçu Orhun Ene, Olimpiyat Elemeleri'nde Yunanistan'a karşı aldığımız mağlubiyeti değerlendirdi. Tecrübe eksikliğine vurgu yapan ve baskılı savunmaya karşı tutumlarını eleştiren...

Orhun Ene: “Bize tam sahada baskı yaparak organizasyonumuzu bozdular”

A Erkek Milli Takım Başantrenörü Orhun Ene, Uruguay galibiyeti sonrası açıklamalarda bulundu. Orhun Ene maçın zorluğuna dikkat çekerken, henüz adaptasyon sürecinde olduklarını belirterek Çekya karşılaşması...