[email protected] kolejdeki ikinci sezonunda işleri yoluna koymuş görünüyor

Basketbol yaşantısına NCAA’de ACC Konferansı* ekiplerinden North Carolina State’de devam eden Ömer Faruk Yurtseven, beklentilerin altında geçen 2016/17 sezonunun ardından hem kolej basketbolunun doğasına hem de takımdaki rolüne uyum sağlamış görünüyor.

Fenerbahçe Doğuş’tan ayrılış sürecinde yaşananlar ve profesyonel basketbol kariyerine başlamış kabul edilip, edilmeyeceği NCAA kuralları gereğince, soru işaretleri barındıran 1998 doğumlu oyuncunun sezon başında aldığı maç cezasına karşın kolej basketbolunda var olmasında bir sakınca görülmemişti.

Bir önceki sezona oranla her anlamda daha sağlıklı bir başlangıç yaptığı 2017/18 sezonunda ise işler, Ömer Faruk Yurtseven için yolunda gidiyor. Devam eden sezonda North Carolina State ile 14 maça çıkan ve bunların dördünde ilk beş başlayan Yurtseven, maç başına 19.9 dakika parkede kaldı. Oyunda yer aldığı süre boyunca 11.93 sayı, 7.00 ribaund, 1.79 blok, 0.43 asist, 0.36 top çalma ve 1.29 top kaybı ortalamalarıyla mücadele eden genç sporcu, top kaybı, asist ve serbest atış isabet oranı hariç tüm kategorilerde geçmiş sezona kıyasla kayda değer bir gelişim göstermiş durumda.

Maç başına aldığı süre bir dakika artan Ömer Faruk Yurtseven, saha içi isabet oranını 45.7%’den 64.5%’e, üç sayı isabet oranını da 33.3%’ten 75.0%’e yükseltmeyi başardı. Serbest atış çizgisinde gerileyen bir çizgiye sahip olan Ömer Faruk, geçen sezon çizgiden 71.9% ile ayrılırken bu sezon, bu değer 57.5%’e kadar düştü. Ribaund ortalamasını 4.36’dan 7.00’ye çeken 1998 doğumlu yetenek, blok ortalamasını 0.73’ten 1.79’a getirdi. Geride bıraktığımız NCAA sezonunda maç başına 0.18 top çalma ortalaması tutturan Yurtseven, bu sezon ortalama 0.36 top çalma ile mücadele ediyor. Öte yandan genç sporcunun top kaybı ortalamasının hemen hemen aynı kaldığını (1.27-1.29) ancak asist değerlerinde kayda değer bir gerileme de olduğunu ifade etmem gerek. 2016/17’de maç başına 1.18 asist yapan Ömer Faruk Yurtseven, bu sezon 0.43 asist ortalamasıyla parkede yer alıyor.

Yukarıdaki paragrafta paylaşılan tüm verilerin, NCAA sezonu bittiğinde bir önceki sezonla daha sağlıklı kıyas edilebilir hale geleceği yadsınamazsa da Ömer Faruk Yurtseven, 2017/18’de şimdiye değin sergilediği performansla geçen sezon çekildiği ancak bu sene büyük bir aksilik yaşanmazsa katılacağını düşündüğüm NBA Draft 2018 için kendine sağlam bir yer edinmeye çalışıyor.

Fenerbahçe altyapısında sahne aldığı ikinci yıldan itibaren izleme şansına sahip olduğum bu değerli yeteneğin NBA sahnesine adım atacağı günün Türk basketbolu adına da fazlasıyla önem teşkil ettiğini belirtmek gerek.


*ACC Konferansı: Amerikan Kolej Basketbolu Birinci Ligi’nde yer alan 32 konferanstan biri. (Atlantic Coast Conference)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler