Ömer Yurtseven: ”Obradovic’in 17 yaşındaki bir çocuğa bunu yapmasını anlayamamıştım”

NBA’de Miami Heat formasıyla ülkemizi temsil eden Ömer Faruk Yurtseven, S Sport’a bir röportaj verdi.

Ömer Faruk Yurtseven, Fenerbahçe ile başlayan profesyonel basketbol kariyerine NBA‘de Miami Heat forması giyerek devam ediyor. Milli basketbolcu, açıklamalarında Zeljko Obradovic ile çalıştığı dönemlerden eğitimi için yurtdışına gitme kararına kadar birçok konuya değindi.

Fenerbahçe her zaman evim olarak kalacak

”Bir medyaya söylenen var, bir de olayın içinde olunca gördüklerim var. Dışarıdan okuduğun zaman 17 yaşındaki Ömer’in perspektifini söyleyen olmadı o sırada. Bir yandan da mantıklı. Çünkü bir tarafta Obradovic konuşuyor, diğer yanda 17 yaşındaki Ömer. Ama Fenerbahçe benim her zaman evim olarak kalacak.

O sırada Kanada’da Basketball Without Borders organizasyonu vardı, NBA’in düzenlediği bir turnuva. Tüm dünyadan oyuncuları çağırıyorlardı. Ben Avrupa grubuyla gidiyordum Fenerbahçe ile Türkiye’yi temsil etmeye. Bu kampa çağırıldığımı takım yöneticilerinden biri söyledi. Size uyarsa oynamam için bir şans, gitmek isterim dedim. Onlar da iyi bir şans, iyi bir deneyim dediler. Gidip Türkiye’yi temsil etmen iyi olur dediler. Orada anlaşmıştık.

Hatta o yönetici bana gidip koça da sorayım dedi. Sonuçta her zaman kararı koç verir. O karar verildikten sonra da bir daha basın toplantısına kadar konusu açılmadı. O sırada maddi durumum yoktu. Biletimi Fenerbahçe aldı, vizemi de onlar hallettiği için herkesin yeşil ışık gösterdiğini düşünüyordum.”

Sebebini hiç anlamadım

”Sonra Kanada uçağına bindim, iner inmez telefonuma bildirim yağdı. Obradovic’in basına verdiği videoyu izledim. Çok garip bir histi. Çünkü her gün gördüğüm bir insan, bana o şansı veren koçumun öyle şeyler söylemesi çok garibime gitmişti. Sebebini hiç anlamadım. Çünkü izin vermeseydi bilet alınmazdı, vize alınmazdı. Çünkü bu, o kadar kolay bir şey değil.

Taksiye atlayıp Kanada’ya gitmedim sonuçta. Sonradan bütün taraftarın bana karşı dönmesi ve söyledikleri şeyler beni üzdü. Sonuçta ben küçüklüğümden beri Fenerbahçeliyim. Herkesin negatif tavırla söylediği şeyler elbette dokunuyor. Ama bir yandan da bunları kontrol edemeyeceğimi öğrendim ve önümdeki yola devam ettim.”

Eğitimi öne koydum

”Bir de üniversiteye gitmek istiyordum. Sonradan aklıma geldi. Üniversiteye gitmek istediğim için Obradovic o basın toplantısında öyle şeyler söyledi. Bunu düşününce de bir şey diyemedim. Ayrıldığım hoşuna gitmediği için beni basının önüne böyle bir şekilde atması, herhalde aklına gelen en iyi fikirdi o sırada. O kadar yaşlı ve o kadar deneyimli bir koçun 17 yaşındaki bir çocuğa bunu yapmasını anlayamamıştım o sırada.

Fenerbahçe’nin önerdiği beş yıllık kontratın meblağası da o kadar fazlaydı ki, o sırada hayır diyebilmek en zor karardı zaten. Ama eğitimi öne koydum. Dört sene orada okudum ve diplomamı aldım. Eğitim dedik, o yüzden de o kararı verdik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler