Ömer Uğurata: ”Çok karakterli, aile gibi bir takım” #FIBAU20Europe

www.tbf.org.tr
www.tbf.org.tr

U20 Avrupa Şampiyonası’nı üçüncü sırada tamamlayan ve bronz madalyanın sahibi olan Ümit Milli Basketbol Takımımız, dün itibariyle yurda döndü.
Finlandiya’da düzenlenen U20 Avrupa Şampiyonası’nı üçüncü sırada tamamladık ve bronz madalyanın sahibi olduk. Yarı final maçına namağlup bir şekilde gelen Milliler, şanssız bir yenilgi almıştı ve final şansını kaybetmişti. Üçüncülük karşılaşmasında ise Almanya’yı yenerek turnuvayı üçüncü sırada tamamladık. Bu turnuva sonrasında da Milli Takımımız dün itibariyle yurda döndü. Altın jenerasyonumuz yurda döndüğü sırada da ufak bir karşılaşma töreni yapıldı. Koçumuz Ömer Uğurata da TBF’ye açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi:
”Türk basketbol tarihinin en iyi altyapı Milli Takımlarından biriydik. Başta sporcularımıza, ailelerine, kulüplerine, kulüp antrenörlerine ve öğretmenlerine tekrar teşekkür ediyoruz. Hem takım, hem de dışarıdaki insanlar belki Avrupa üçüncülüğünden mutsuz ama çok önemli bir turnuvada üçüncü olduk. Sırbistan’ın, Fransa’nın ilk sekize kalamadığı bir turnuvada başarılı olduk. Bundan sonra zor bir süreç oyuncularımızı bekliyor. Bundan sonraki hedef 2020 Olimpiyatlarında A Milli Takımın iskeletini oluşturabilecek 5-6 oyuncu arasında yer alabilmek. Zor bir süreç. İnşallah federasyonumuzun ve kulüplerimizin katkılarıyla ileride A Milli Takımımızın kadrosunu oluşturacak sporcular bu oyuncular. Son turnuvamız olduğu için de biraz burukluk var. Bunu oyuncularımızla da paylaştık. Çok karakterli, aile gibi bir takım. Allah hepsinin yolunu açık etsin. Biz beraber büyüdük. 14-15 yaşından beri beraberiz. Bu ortamı oluşturan herkese teşekkür ediyorum.”

www.tbf.org.tr
www.tbf.org.tr

Koç Ömer Uğurata’nın ardından Fenerbahçe oyuncusu olan Berk Uğurlu mikrofonların başına geçti. Madalyanın bir başarı olduğunu belirten Berk, yine de şampiyon olamadıkları için üzgün olduklarını söyledi:
”Turnuvaya çok iyi başladık ama tek mağlubiyetle üçüncü olduk. Oraya şampiyon olmaya gitmiştik. Hatalarımızdan ders çıkaracağız. Yarı finalde Litvanya’ya karşı yumuşak başladık ve son çeyrekte cevap veremedik. Ama iyi bir reaksiyon göstererek üçüncülük maçında Almanya karşısında madalya kazandık. Madalya güzel ama şampiyon olmak istiyorduk. İnşallah A Milli Takım seviyesinde bir kez daha kürsüye çıkarız.”
U20 Avrupa Şampiyonası’nda en iyi beşe seçilen ve oynadığı oyun ile herkesin beğenisini kazanan Ömer Faruk Yurtseven de, Berk Uğurlu’nun ardından mikrofonların başına geçti. Önümüzdeki sene eğitim ve basketbol hayatına Amerika Birleşik Devletleri’nde devam edecek olan Ömer Faruk Yurtseven, takım içerisindeki arkadaşlığa değindi ve çok başarılı olmak istediğini belirtti:
‘’İyi oyuncular, kendilerini çevresindeki iyi oyuncular sayesinde gösterebilir. Muazzam bir takı Aile ortamının ne demek olduğunu içine girince anlıyorsunuz. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Litvanya maçında birlikte bir şeyler yapamadık. Herkesin oyunu düştü. Mağlubiyet o yüzden geldi. Bundan sonrasında çalışacağım. İnşallah Amerika’da iyi süreler alırım. Eğitim orada çok önemli… Belirli bir not ortalamasını geçemezseniz oynayamıyorsunuz. Burada da derslerime özen gösteriyordum. Dediğim gibi çok çalışacağım.”

Kaynak: TBF

3 YORUMLAR

  1. başarınızı elbette küçümsemiyoruz hepinizin eline emeğine sağlık…yalnız burda dikkat çeken bir gerçek var.şampiyonoya katılan diğer 15 ülkenin takımlarının en az 5 oyuncusu 97 ve aşağı jenerasyondan kurulmuş.8 oyuncusu bile 97 ve alt jenerasyonundan kurulu takımlar da vardı.onbir 96 doğumlu oyuncuyla oynayan tek ülke bizdik.bu sebebten de bu üçünçülüğü fazla da abartmamak lazım.altın jenerasyon diyoruz da nedense bu jenerasyondan bir oyuncumuz dahi istatistiklerde ilk 10 arasında değil ki diğer ülke oyuncularının yarısından fazlası 97 ve alt jenerasyon oyunculardan kurulu olmasına rağmen.buradan bir gerçek daha ortaya çıkıyor alt yapılarda neden başarılı olup a takım seviyesinde neden bu ülkelerin gerisinde kaldığımız gerçeği…biz ülke olarak madalya hedefliyoruz diğer ülkeler oyuncu geliştirmeyi hedefliyor….biz aldığımız madalyaları sayıyoruz onlar dünya basketboluna kaç oyuncu kazandırdıklarını sayıyor…aramızdaki düşünce farkı ……

  2. Senin U20 kadrosuna bile almadığın Egehan Arna son Euroleague finalistinde 2 hazırlık maçında ilk 5 başladı. Aile gibiydiniz doğru ama keşke hak etmeyen evlatlarını bu kadar kayırmasaydın…

    • Arkadaşım sen Egehan’ın hazırlık maçlarında ilk 5 başlamasını gerçekten ciddiye alıyor musun ya? Lig başlayacak ve 2 dakikaya talim olacak Egehan da. Fenerbahçe’deki yerli oyuncuların kaderi budur, hala ciddiye almana şaşırdım bu anlamsız süreleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler