Ömer Onan: “Ömer Faruk Yurtseven’i kaybetmek istemiyoruz”

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Bahçeşehir Üniversitesi’nde katıldığı bir etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Onan, milli takım maçlarının oynandığı dönemde vize ve okul durumu nedeniyle takıma katılmayan Georgetown Üniversitesi oyuncusu Ömer Faruk Yurtseven hakkında konuştu.

Genç oyuncuyu kaybetmek istemediklerini dile getiren Onan, “Ömer’in aldığı kararlara saygı duyuyoruz. Evet 8 maç ceza aldı ama önemli olan bu noktada ulaşılabilir olmak. Senin milli takım direktörün seni aradığında telefonunu açmalısın, gel buraya takım arkadaşlarınla beraber ol. Eğer okulun problem çıkarıyorsa sen yine Amerika’ya dönebilirsin. Okuluna yazı yazdık fakat cevap alamadık. Ne zaman ki ben açıklama yaptım, Ondan sonra üniversiteden resmi yazı geldi. Kendi sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bugün Gasol kardeşler, Ginobili, Navarro, Hidayet gibi oyuncular kariyerlerinin en iyi dönemlerinde hep milli takımlarına geldiler. Evet şartlardan dolayı gelemeyebilirsin, ama bizim telefonlarımızı da açmalısın. Biz Ömer’i kaybetmek istemiyoruz. Gelsin burada takımla olsun, sorun olursa biz zaten seni geri göndeririz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki yabancı sınırına da değinen Ömer Onan, “Bana göre kısıtlamalar başarıyı getirmez. Örneğin, Çin basketbolundan büyük bütçeler var, kendi oyuncularını korumak için 2 yabancı oynatmaya izin veriyorlar, kaç tane Çinli basketbolcu tanıyoruz? Ya da Çin basketbolu milli takımlar seviyesinde nerede? İyi oyuncu her zaman oynar. Avrupa’nın hiçbir yerinde yabancı kısıtlaması yok. Gençlerimiz büyük resmi göremiyorlar 18 yaşında büyük bir takıma transfer olabiliyorlar ya da A takıma çıkabiliyorlar fakat benchte oturuyorlar. Oyuncularımız oynayacakları takımlarda olmalılar. Çok çalışmak çabalamak lazım. Mesela Furkan daha çok süre almak için Banvit’e gitti, gelişimin devamı için oynamak şarttır. Ben 35 yaşımda bile oynamadığım zaman huzursuz oluyordum. Mirsad ve Hidayet’te benim gibiydi. Gençlerimiz oynayacakları takıma giderek kendi gelişimlerini sürdürmeliler” dedi.


  • Ömer Onan’ın açıklamalarının tamamına haberin kaynağı DHA‘nın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler