A Milli Kadın Basketbol Takımı, EuroBasket Women 2019’a hazırlanıyor. Takımın lider karakterlerinden Olcay Çakır Turgut ise Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen medya gününde TrendBasket‘in sorularını yanıtladı.


Röportaj: Barış Cevahir


Bu sezon İstanbul dışında oynadın. Ankara’da ilk sezonun nasıl geçti, bu süreç zorlu muydu?

“Hep İstanbul’da oynamıştım. Benim için şehir dışındaki ilk sezonumdu. İlk başta biraz zorlandım ama sonrasında alıştım. Kulüpte ortam da çok samimiydi. Ankara’da her şey kolaydı. O yüzden fazla zorlanmadım. Ancak ilk başta biraz zorlandım.”

Sezon bittikten sonra kampa geçtiniz. Milli takım kampı senin gözünden nasıldı?

“Kampı iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. Çok zamanımız da yoktu. Yeni bir koç var ortada. Yeni oyuncular var ve değişim sürecindeyiz. Tabii ki zorlandığımız konular var. Birçok konuda birbirimize alışmaya çalışıyoruz. Yeni bir sistem var. Sisteme de alışmaya çalışıyoruz. Ancak iyi gittiğini düşünüyorum. Kısa sürede birbirimize alıştık. Tabii ki turnuvada neler olacak bilmiyorum çünkü turnuva ortamı çok farklı. Elimizden geleni yapmaya çalışacağımıza inanıyorum.”

Grubumuzda İtalya, Slovenya ve Macaristan var. Rakiplerimizi nasıl değerlendirirsin?

“İlk maçımız İtalya maçı. Bizim için en önemli maç ve en zor da maç. Onlar da çok savaşçı ve karaktere sahip takımlar. Çok zor geçecek. Bence benim inancıma göre grup birinciliği için bir savaş ve maç olacak bu. Büyük mücadele olacak. İnşallah galibiyetle geçeceğiz.”

Birçok lider guard kadın basketbol tarihinde milli takımda yer aldı. Sen de artık liderliğini ele alıp takımı yönlendiriyorsun. Rolün hakkında ne söylemek istersin?

“Guard, her zaman koçun sahadaki sesidir derler. Saha içinde takımı biz kontrol etmek zorundayız. Bütün setleri ve her şeyi kontrol etmek zorunda olduğumuz için ister istemez o kontrolcü ve lider karaktere bürünüyorsunuz. Yapmak zorunda olduğumuz bir şey bu. O yüzden tecrübe edindikçe ve o karaktere büründüğümü hissediyorum.”

Henüz A Takım seviyesinde bir madalya kazanamadın. Ancak bu durum eminim hayallerini süslüyordur. Ne söylemek istersin?

“Biz daha önce altyapılarda madalya almıştık ama bu seviyede ben hiç almadım. O madalyayı bu seviyede almak ve ülkemizi bu şekilde temsil etmek istiyorum.” 

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir