Obradovic: Bazen idmanlar 6 saat sürüyordu (TB Özel)

Zeljko Obradovic artık Fenerbahçe Ülker’in koçu… Başarılı antrenör bugün Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da düzenlenen imza töreninde Sarı-Lacivertli takıma imzayı attı.

İmza töreninin ardından efsane koç TrendBasket.net ekibinden Can Pelister’in sorularına yanıt verdi.

Kariyerinde 11 Yunan ligi, 8 Euroleague, 2 Saporta kupası bulunan Zeljko Obradovic, 2 kez de Euroleague’de yılın koçu seçilmişti. Gerçekleştirdiğimiz röportajla sizleri baş başa bırakalım.

Fenerbahçe Ülker… Yeni takım, yeni mücadele. Neler söyleyeceksiniz, buradaki hedefleriniz neler?

Zeljko Obradovic: Basın toplantısında söylediğim gibi, buraya herhangi bir kupada 2. olmak için gelmedim. En başarılı takımı kurmaya çalışacağız. Şampiyonluk herkesin hayalidir, taraftar-takım birlik olup bunu başarabiliriz.

Altyapıdaki genç oyuncular sizin için ne önem ifade ediyor? Geçtiğimiz sene siz burada Panathinaikos ile Final-Four’dayken Fenerbahçe’den Metecan Birsen ve Berk Uğurlu NIJT’te önemli performanslar sergilemşti.

Zeljko Obradovic: Çok önemli. Benim için en önemli konulardan biriside bu. Altyapımızı da inceleyip, oradaki problemler varsa onları da çözmeye çalışacağız. 

Sizin için taraftar çok önemli parça. Onlara mesajınız nedir?

Zeljko Obradovic: Onlar olmadan bu işin hiçbir anlamı yok. Benim işimdeki en önemli şeylerden birisi taraftar. Onlar bu kulübün bir parçası ve umarım bu salonu doldurarak bize sezon boyunca gereken desteği verirler. Şu anda mesela salon bomboş, bu atmosferde nasıl başarılı olabilirsiniz ki? Salonumuz Avrupa’nın en iyi salonlarından birisi, belkide en iyisi. Taraftarımızın bize destek olmasını bekliyoruz.

Panathinaikos döneminde bazı idmanların 6 saati geçtiği söyleniyor Yunanistan’da. Bu doğru mu? Eğer kötü bir performans göstermişse takım, maçın tamamını tekrardan izlediğiniz de yine Yunanistan’da söylenen bir şey. Hatta Mike Batiste yazdığı kitabında videoların şampiyonluklarda çok önemli bir yer kapladığını söylemişti.

Zeljko Obradovic: Evet, bazen idmanlar gerçekten uzun sürüyordu. Ama 6 saatin tamamı antrenman değil, daha çok video. Eğer bir oyuncu yanlış yapıyorsa, ona nerede ve ne yanlış yaptığını göstermelisiniz. Oyuncu size “Tamam koç” diyor ancak maçı tekrar izlediğiniz zaman yine aynı yanlışı yapıyor. 

Mike Batiste hakkında neler söyleyebilirsiniz? Geçen sene çok kötü bir sezon geçirdi, önümüzdeki sezon takımda kalacak mı?

Zeljko Obradovic: Ona şu ana kadar yaptıkları için teşekkür ediyorum. Hem insan olarak, hem koçu olarak. Çok çalıştı ve uzun bir süre Panathinaikos’ta birlikte olduk. Fenerbahçe’deki geleceği hakkında şu an konuşmak için erken. Elbette benim kafamda bazı şeyler var ancak daha bugün imzaladım ve bunlar bütçe belirlenmesi, yönetimle yapılacak görüşmeden sonra belli olur.

Genellikle Panathinaikos’ta sistemi ilk önce Bodiroga sonra da Diamantidis tarzında oyuncular üzerine kuruluydu. İkiside çok önemli oyuncular. Bu oyuncuların kalibresinde Fenerbahçe’nin şu andaki kadrosunda oyuncu var mı?

Zeljko Obradovic: Muhtemelen böyle bir oyuncu bulmak zorundayız. 

Emir Preldzic hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu bahsettiğimiz isim o olabilir mi?

Zeljko Obradovic: Bu daha çok sayın Emir Preldzic’e bağlı. Eğer sahip olduğu kaliteyi ve neyi yapabileceğini anlarsa, her şey çok kolay olur.

Röportaj: Can Pelister // TrendBasket Özel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler