Nihat Mala: Türk oyuncuların iyi oynadığını görmek, bizi ayrı bir keyiflendiriyor

Lige istediği başlangıcı yapamasa da son 3 maçından da sahadan galibiyetle ayrılan Trabzonspor Medical Park Genel Menajeri Nihat Mala, bu haftaki STBL Aneliz programının özel konuğuydu.

Karadeniz derbisinde, Giresun deplasmanından galibiyet ile ayrılmanın önemini vurgulayan Mala, maçı şöyle değerlendirdi;

Ligimiz çok zorlu bir lig, kazanılan her maç bizim için değerli. Trabzonspor ve Giresun, ilk kez 1.Lig’de karşı karşıya geldiler. Çok zor bir maç oldu, çok zorlu bir atmosfer vardı bizim için, Giresun’un iyi bir seyirci kitlesi var. Maçta daha sakin kalıp daha iyi oynayan taraf bizdik ve maçı kazandık.

Sezona istedikleri başlangıcı yapamadıklarını, ana parçalarının yaşadıkları sakatlıklardan dolayı ritim bulamadıklarını söyleyen Mala, sezonun geri kalanında Trabzonspor’a yakışır bir takım olacaklarını belirtti.

Sezonun başında Dwight Hardy ve Novica Velickovic çok ağır sakatlıklar geçirdiler, sezona iki ana oyuncumuzdan eksik başlamak bizi etkiledi. Kaptanımız Alper Saruhan hala sakat. Önceki yıllarda da benzer başlangıçlar yapmıştık, sakatlıklar olmamasına rağmen. Artık sakatlıkları atlatıyoruz, toparlandık. Sezonun sonu iyi olsun diye umuyoruz. 

Trabzonspor forması giyen herkesin hedeflerinin her zaman en yüksek olması gerektiğini belirten tecrübeli isim, Avrupa’da hedeflerinin adım adım ilerlemek olduğunu söyledi.

Trabzonspor forması giyiyorsanız, hedefiniz her zaman şampiyonluk olmalıdır. Taraftar, camia, kulüp bunu hak ediyor. Geçen sene Eurochallange’a başladığımızda ilk hedefimiz gruptan çıkmaktı. Ardından maç maç ilerledik ve Final’e kadar çıktık. Eurocup’ta 3 maçımız kaldı, bunlardan bir tanesini kazanıp gruptan çıkmak istiyoruz. Sonrasında gidebildiğimiz yere kadar gitmeyi planlıyoruz. Bir sonraki aşamada Euroleague takımları da Eurocup’a dahil olacak, işler daha da zorlaşacak. Biz, yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. 

Transfer gündeminin her hafta değişkenlik gösterdiğini söyleyen Mala, gerekirse, eksik gördükleri bölgelere takviye yapabileceklerinin sinyalini verdi.

Sakatlık durumuna göre, takımın gidişatına göre, transfer açık olduğu sürece aksayan yönlerimize takviye yapacağız, aciliyetimiz kesinlikle yok. Oyun kurucu, 3 numara veya 4 numara, bir oyuncu alacağız, ihtiyacımız var. 10-15 gün içinde tüm sakatlarımız düzelecek ve bizi tam kadro halinde izleyebileceğiz diye umuyorum.

Sezona hiç iyi başlayamayan ancak son iki haftadır toparlanma belirtileri gösteren Damian Kulig’in ise, ilk kez Polonya dışına çıkmasının performansında etkili olduğuna inanan Nihat Mala, Kulig’in daha iyi olacağına inandıklarını söyledi.

Damian Kulig hem Euroleague’de hem Eurocup’ta hem de Polonya Milli Takımı ile çok dominant performanslar sergiledi, kendi liginin MVP’si seçildi. Ancak bu tip oyuncularda şöyle bir handikap oluşuyor, kendisi ilk defa ülkesi dışında basketbol oynuyor. Bence Damian bunun sıkıntısını yaşadı. O’nunla çok ilgilendik, özel ilgi gösterdik. Yavaş yavaş kendine geliyor, 2 haftadır üstüne koyarak gidiyor, çok kaliteli, çok yetenekli bir oyuncu. İlerleyen haftalarda çok daha iyi oynayacaktır. 

Berkay Candan’ın, sezon başı itibariyle en istikrarlı oyuncuları olduğunu belirten Mala, Berkay üzerinden başlayan sohbette, Türk oyunculardan katkı aldıklarında ne kadar mutlu olduğunu ifade etti ve basketbolda formayı her zaman hak edenin aldığını, yabancı veya yerli ayrımının hiç bir yerde yapılmadığını söyledi.

Berkay, en istikrarlı oyuncularımızın başında geliyor. Berkay gibi Türk oyuncuların iyi oynaması hem bizleri mutlu ediyor, hem de Türk basketbolu adına sevindirici oluyor. Sürelerinin artması diğer Türk oyuncuları da cesaretlendiriyor. Artık Türk oyuncuların anlaması gereken bir şey var, devir eski devir değil, 6 tane yabancı var, onlardan daha fazla çalışmaları gerekiyor ve onların seviyelerine gelmeleri gerekiyor. Oyuncu oynuyor da antrenör oynatmıyor diye bir şey yok, formayı hak eden alıyor. 94 doğumlu Erdi de son 3 maçta 10’ar, 15’er dakika süre aldı. Ortaya ne koyarsanız, neyi verirseniz, karşılığında onu alıyorsunuz. Antrenörler de başarılı olmak için buradalar ve kim iyi oynuyorsa sahada O’nu oynatıyorlar, yabancı-Türk ayrımı gibi bir şey söz konusu olamaz. Türk oyuncuların iyi oynadığını görmek, bizi ayrı bir keyiflendiriyor. Baktığınızda Furkan, Cedi, bizde Berkay düzenli olarak oynuyor. Oynamayanlara değil de oynayanlara bakıp, işin olumlu tarafını görmeliyiz. Sahaya çıkıp son topa kadar mücadele edecekler ve yabancılara da takım ruhunu, takım yapısını Türk oyuncular aşılayacaklar. Siz yönetici olarak ne yaparsanız yapın, takımdaki aile havası ancak yerli takım arkadaşlarının bunları yapmasıyla oluşuyor. 

1 Yorum

  1. giresun maçını çıplak gözle izledim. üç periyot ortada geçti. giresunun aşırı motivasyonu ters etki yaptı ve son periyot ile maçı trabzon almadı giresun verdi. Ancak maçın adamı tartışmasız Berkay Candan’dı. kritik üçlükleri ile takımına hayat verdi. diğer yandan Kulig skor olarak katkı sağlasa da aynı pozisyon oyuncusu rakip takımdan Mutlu’nun genel sezon performansının çok gerisindeydi. Burada koçlara bir soru işareti açmamız gerek. Yerli oyunculara verilen kredi ile yabancıların kredisi kesinlikle eşit değil. Kaliteli koç ise, günü kurtarmak adına kayıtsız şartsız yabancıya forma veren değil hak edene forma veren olarak karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler