Röportaj: Begüm Ünal, TrendBasket

Düzenleme: Buse Nur Küçe, TrendBasket


Turkish Airlines EuroLeague’de bu gece ALBA Berlin karşısında harika bir oyunla farklı kazanan Zalgiris Kaunas’ta Nigel Hayes, maçın ardından TrendBasket’e konuştu.

Maçın MVP‘si olan Nigel Hayes, Sarunas Jasikevicius’un mağlubiyet serisinin sürdüğü dönemde takımla girdiği diyalogdan playoff hedeflerine, ALBA karşısındaki performanslarından sezonun geride kalan bölümüne kadar birçok konuda ekibimize özel açıklamalarda bulundu.

Huzurlarınızda Hayes:

Öncelikle tebrikler. Sizin açınızdan çok rahat bir maç gibiydi. Neler söylersin?

“Top potadan geçince basketbol hem çok kolay hem çok eğlenceli bir hale geliyor. Bunu bugün birçok röportajda söyledim. Rakiple en son oynadığımız maçta 2/23’le üçlük attık ve maçı 7 sayıyla kaybettik. O akşam birkaç şut fazla soksaydık maçı kazanmaya ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor bu. Bu maça ise isabet bularak başladık, ilk bir dakikada iki üçlük atmış olabiliriz. Bu enerjiyi korumayı başardık ve savunmaya da taşıdık, herhalde sezonun çoğu bölümünden daha iyiydik. Savunmayı ve hücumu bir araya getirebildiğimizde çok iyi oynuyoruz, bu akşam da bunun bir örneğiydi.”

Sezonun geri kalanıyla alakalı şunu sormak istiyorum. Play-off için inanılmaz bir yarış var şu anda birçok takımın galibiyet mağlubiyet durumu birbirine eşit veya çok yakın. Bazı takımlar için play-off kesin gibi ama son üç sıra için kıyasıya bir mücadele var. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

“Dürüst olmak gerekirse puan tablosu ne durumda şu anda bilmiyorum. Hangi takım kaçıncı sırada hiçbir fikrim yok. Tek bildiğim sezonun bir bölümünde üst üste dokuz maç kaybettik ve bu hiç iyi değil. Şu andan itibaren maç maç düşünmeliyiz ve her birini kazanmaya çalışmalıyız. Artık ikinci yarıdayız ve daha önce karşılaştığımız takımlarla tekrar oynuyoruz. Eğer daha önce kaybetmişsek şimdi kazanmaya çalışacağız. İlk maçı kazandıysak ikinci maçta da aynı sonucu elde etmeyi deneyeceğiz. Maç maç düşünüp devamında ne olduğunu göreceğiz.”

Son sorum senin de değindiğin o mağlubiyet süreci hakkında. Üst üste maçlar kaybettiğiniz dönemde sizi bir arada tutan, motive eden şey neydi? Saras mı, takım olmanız mı veya?

“Hâlâ oyunda olduğumuzu bilmek motivasyonumuzu koruyan en temel şeydi. Hâlâ oynayacak maçlarımız olduğunu biliyorduk. Çok kötü şut atıyorduk ama farklı kaybetmiyorduk, iki sayıyla yeniliyorduk mesela. Bir keresinde Saras bize mağlubiyetlerimizle alakalı bir istatistik gösterdi. Bir sayıyla kaybettiklerimiz, iki sayıyla kaybettiklerimiz vs. Dolayısıyla biz de fazladan atacağımız bir iki şutun o maçları bize getireceğini biliyorduk. Bu da bizi hem genel anlamda oyunumuza hem de savunmamıza odaklanmaya iten şeydi çünkü böyle olduğunda hücumun da doğal olarak yukarı çıkacağını biliyorduk.”


KC Rivers: “Oynadığımız en iyi maçlardan biriydi.” | TB ÖZEL

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir