Nicolo Melli Fenerbahçe Doğuş’u taşımaya devam ediyor #BSL

Fenerbahçe Doğuş ile Banvit #BSL Playoff 2018 yarı final serisinin ilk maçında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda karşılaştı.

Büyük bir mücadeleye ve keyifli bir basketbola sahne olan maçtan Fenerbahçe Doğuş 86-81 galip ayrılarak seride 1-0 öne geçti. Maça Angelo Caloiaro ve Nicolo Melli’nin bireysel performansları damga vurdu.

Karşılaşmanın ilk bölümünde her iki ekip de yüksek yüzdeyle hücum etti. Fenerbahçe Doğuş Kostas Sloukas ve Marko Guduric ile aksiyonun hücum tarafını yönetirken Banvit kontrolü tamamen Tony Taylor’a bıraktı.

Tolga Geçim ve Damian Kulig’in oyuna girmesinin ardından hücumda topu daha iyi dolaştıran Banvit boyalı bölge savunmasında ise epey aksadı. Jason Thompson ile eşleşmekte sıkıntı yaşayan Bandırma temsilcisi Fenerbahçe Doğuş’un tam sahadaki baskısına da yanıt veremedi. Bu on dakikalık bölümde sekiz top kaybı yapan Banvit Basketbol ilk çeyreği 25-16 geride kapattı.

Banvit Basketbol (@BanvitBK)
Banvit Basketbol (@BanvitBK)

İkinci çeyreğe agresif savunma yaparak başlayan Banvit Basketbol (0-6) seri yakalayıp, skoru 25-22’ye getirince Zeljko Obradovic mola istedi. Moladan James Nunnally ve Marko Guduric’in isabetleri neticesinde (8-0) seri ile dönen Fenerbahçe Doğuş skoru 33-22’ye getirdi. Mola dönüşünde gelen bu serinin ardından bu kez Saso Filipovski mola istedi.

Banvit Basketbol moladan sonraki aralıkta oyunu dengeleyip, aradaki sayı farkını kapatmayı başardı. Daha organize savunma yapan Bandırma temsilcisi artan ribaund konsantrasyonuyla birlikte kolay sayılara gitmeye başladı. Bu bölümde Rıdvan Öncel’in üst üste kaydettiği altı sayı Saso Filipovski’nin ekibi adına hayli değerliydi.

İkinci çeyreği harika oynayan Angelo Caloiaro ve Rıdvan Öncel’in yadsınamaz katkısıyla Banvit Basketbol oyuna tam anlamıyla ortak oldu. Jason Thompson’ın son hücumdan çıkarttığı basket faule engel olamayan Saso Filipovski’nin ekibi soyunma odasına 43-42 önde gitti.

Üçüncü çeyreğe her iki takım da hücum tarafında etkili başladı. Savunma organizasyonlarının aksadığı ilk bölüm sonrası televizyon molasına 52-52 eşitlikle gidildi. Televizyon molasının ardından gelişen oyun akışında önce Banvit Basketbol’un egemenliği söz konusuydu.

Banvit Basketbol’un set temposuna cevap vermekte zorlanan Fenerbahçe Doğuş’un imdadına Zeljko Obradovic’in molası yetişti. Bu andan itibaren (8-0) seri yakalayan sarı lacivertli ekip 60-59 öne geçti. Fenerbahçe Doğuş’un hamlesine Angelo Caloiaro’nun kaydettiği üç sayılık basketle cevap veren Banvit Basketbol final çeyreğine 60-62 önde girdi.

Banvit Basketbol (@BanvitBK)
Banvit Basketbol (@BanvitBK)

Final çeyreğine her iki ekip de aksiyonun savunma tarafında agresif başladı. Fenerbahçe Doğuş Bobby Dixon liderliğinde üretmeye çalışırken Banvit Basketbol akışın kontrolünü büyük oranda Tony Taylor’a teslim etti. Maçın son yedi dakikasına 68-68 eşitlikle gidildi.

Maçın son aralığına girilirken Gigi Datome ve James Nunnally ile üst üste iki üçlük isabeti bulan Fenerbahçe Doğuş 73-70 öne geçince Sašo Filipovski mola istedi. Mola dönüşünde her iki ekip de hücum sahasında zorlansa da Fenerbahçe Doğuş momentumu elde tutmayı bildi ve son üç buçuk dakikaya 77-75 önde girdi.

Banvit Basketbol son bölümde aksiyona Rıdvan Öncel ile tutunmaya çalışsa da Fenerbahçe Doğuş Kostas Sloukas ile çok net bir yanıt verdi. Sašo Filipovski’nin ekibinin bir anlık konsantrasyon kaybıyla sete iyi yerleşememesine cezayı üç sayılık basketle kesen tecrübeli oyun kurucu takımını 84-79 öne geçirdi.

Son 48 saniyede hata yapmayan sarı lacivertli ekip maçtan 86-81 galip ayrılarak #BSL Playoff yarı final serisinde 1-0 öne geçti. Serinin ikinci karşılaşması 30 Mayıs Çarşamba 20.45’te Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynanacak.


Resmi istatistik servisi | Fenerbahçe Doğuş – Banvit Basketbol Kulübü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler