New York Knicks: Kaybetmenin farklı konseptlerini keşfeden takım

Açıkçası son 1 senedir daha çok Türk basketbolu (özellikle de altyapı) ve Avrupa’yı takip etmekten, NBA’e pek fazla zaman ayıramıyorum. Yani, detaylı olarak normal sezonun sıkı bir takipçisi değilim.

Ama elbette desteklediğim takım olan New York Knicks’i bu sene maalesef takip ediyorum. Geçen gün Grantland’te, “Knicks: Sizi sonunda öldüren umut” başlıklı bir yazı paylaşılmıştı, o yazı bir kere benim bütün hislerime tercüman oldu diyebilirim.

Felton, geçtiğimiz günlerde ruhsatsız silah bulundurduğu gereçkesiyle tutuklanmıştı.
Felton, geçtiğimiz günlerde ruhsatsız silah bulundurduğu gereçkesiyle tutuklanmıştı.

Cidden o yazıda da bahsedildiği gibi, Knicks sadece maçları kaybetmiyor, kaybetmenin de farklı konseptlerini keşfettiler. Öyle bir takımdan bahsediyoruz ki, tarihin belkide en kötü Doğu Konferansı’nda play-off’un 6 galibiyet gerisinde ve yine son 10 yılın en iyi draftı olarak gösterilen bu draftta herhangi bir picki yok. Durum o kadar vahim. Üstelik bir de takımın en iyi oyuncusu olan Carmelo Anthony, bu yaz free-agent ve yine takımın ilk beş başlayan guardı Felton da geçtiğimiz günlerde tutuklandı.

Bulls maçında Joakim Noah, 13 sayı-14 asist-12 ribaundla triple-double yaptı. 28 yılın ardından ilk kez bir pivot 14 asist yaptı, evet, bu da oldu. Knicks, 28 yıl sonra bir pivotun 14 asist yapmasına da katkıda bulundu.

jr-smith-knicks

Bulls maçından sonra ise, unuttuğumu sanmayın buraya sakladım, J.R. Smith, takımdaki oyuncuların yüreğini falan sorguladı. Evet, J.R. SMİTH! Şu, kavga, uyuşturucu ve bunlarla da kalmayıp, rakip oyuncunun ayakkabısının bağını çözerek oyuna yeni bir kavram (!) getirip, o yüzden de 50 bin dolar ceza alan, NBA kariyerinde de neredeyse 1 milyon dolara yakın lige yaptığı hareketlerden dolayı para ödeyen JR. Smith.

Soldan sağa; James Dolan, Glen Grunwald ve Mike Woodson
Soldan sağa; James Dolan, Glen Grunwald ve Mike Woodson

Takımın sahibi James Dolan’a gelelim. Bu takım geçtiğimiz sene 54 maç kazandı ve Dolan’ın ilk yaptığı iş, GM Glen Grunwald’ı kovmak, yani ondan kurtulmak oldu. Grunwald iyi bir GM’di veya kötüydü ondan bahsetmiyorum, ama 54 maç kazandığın sezondan sonra yapacağın ilk şey GM’ini kovmak mı olur? Ama Dolan öyle istemiş. Medya hakkında endişelendiğini mi düşünüyorsunuz? New York Newdays ve MSG’nin sahibi kendisi. Orada kendi sesleri olduğundan pek endişelendiğini de düşünmüyorum. Elbette Dolan’ın istediği gibi bütün suç da böylelikle koç Mike Woodson’a kalacak. Ben Woodson’ın kovulmayı ben hak ettiğini düşünmüyorum ama eğer James Dolan veya Knicks ona bir iyilik yapmak istiyorlarsa, onu kovsunlar.

melo
Melo’ya Bulls forması şimdiden giydirilmiş bile, Noah’ın da onu ikna etmeye çalıştığı söyleniyor…

Carmelo Anthony gidecek mi kalacak mı? En çok merak edilen soru elbette bu. Sezon başında Melo, “Free-agency’i iple çekiyorum” şeklinde bir açıklama yapmıştı, daha sonra elbette New York basını ve Knicks taraftarları bu açıklamayı doğal olarak “Melo Knicks’ten ayrılacak” şeklinde algılayınca, Melo direkt, “Knicks’te kalmak istiyorum” baskıyla başka açıklama yaptı. Onun ayrılmasını kimse istemiyor ama Melo ayrılacakmış gibi konuşuyor. Eğer basketbol anlamında bir şeyler kazanmak istiyorsa, şu Knicks’te kalırsa büyük aptallık eder. Knicks’in tek umudu ise Melo’nun parayı, kazanmaya tercih etmesi olacaktır. Şu Knicks NBA’i değil, yakın zamanda Doğu’da bile kazanacak veya final oynayacak bir takım görüntüsünden baya bir uzak. Indiana’nın nasıl geldiğini görüyoruz, zaten Miami işin içinde. İmkansız.

Bir diğer ilginç konuda Knicks&CAA (menajerlik şirketi) arasında olan ilişki. Takımın koçu, asistan GM’i ve oyuncu personeli direktörü bu şirket tarafından temsil ediliyor. Takımın en önemli oyuncusu Carmelo Anthony, yine J.R. Smith ve Andrea Bargnani de aynı şirket tarafından temsil edilmekte. Arada tabii J.R. Smith’in kardeşi Chris Smith de kaynadı, hatırlamak bile istemiyorum. Tabii ki araştırırken şaşırmadım; CAA’in Dolan’ın sahibi olduğu MSG ile de büyük işbirliği var.

Tam ben bu yazıyı yazarken, Knicks 7 maçlık mağlubiyet serisini Timberwolves karşısında sonlandırdı. Açıkçası eve geç gelmiştim, televizyonu açtım ve o sıra NBA TV’nin devre arası ekranı vardı. Skorun 66-55 olduğunu gördüm, mutfağa gidip bir şeyler atıştırdım ve içeceğimi aldım, geldiğimde ise fark 3 sayıya inmişti. Maçı Knicks kazandı ama cidden Timberwolves da maçı kaybetmek için elinden geleni yaptı. Özellikle farkı kapattıktan sonra Rubio’nun kenara gelip, Barea’nın oyuna girdiği bölüm Knicks bundan faydalanarak büyük bir fark yakaladı.

BiAt0U9CEAE50R6.png-large
Knicks’in sezonunu ve savunmasına şu ana kadar özetleyen en iyi kare…

Lafın özü, Knicks’in şu anda bulunduğu durum cidden basketbol dışı.

Halil Can Pelister – twitter.com/HCanPelister

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler