Günün ikinci çeyrek final mücadelesinde karşılaşan Letonya ile Slovenya seyirciye nefes kesen bir mücadele izletirken sürekli liderliğin el değiştirdiği karşılaşma 103-97’lik skorla Slovenya galibiyetiyle sonuçlandı. Bu skorla yarı finale çıkmayı başaran Slovenya, İspanya ile eşleşti.

Hava atışıyla beraber başlayan karşılaşmada ilk sayılar Slovenya’dan gelirken hızlı bir başlangıç yapan iki ekip de karşılıklı basketlerle maç başında iddiasını gösterdi. Dragic liderliğindeki Slovenya Strelnieks’in kurduğu oyunlar üzerinden hücumunu organize ederken Letonya da yıldız oyuncusu Porzingis’in önderliğinde skor opsiyonlarını değerlendirdi. Başa baş bir mücadele ile karşılıklı gelen üç sayıların ardından pota altında Gasper Vidmar ile baskı kuran Slovenya, Doncic’in de katkısıyla farkı bir anda 10 sayıya çıkardı. (25-15) Rakibinin elde ettiği üstünlüğü kırmak için molaya giden Letonya,  Bertans kardeşlerin oyuna ağırlık koymasıyla farkın iyice açılmasına engel oldu ve ikinci çeyreğe 34-23 geride girdi.

Karşılaşmanın ikinci on dakikalık bölümünde ilk hücum şansı elde eden Letonya, Dairis Bertans ile hızlı bir sayıya giderken Slovenya ise ilk çeyrekteki üçlük resitaline Prepelic’i ekleyerek devam etti. Ardındansa Porzingis’in üst üste aldığı iki basket faul Letonya’yı oyuna yeniden dahil ederken Slovenya molası geldi. Moladan Timma’nın ilk sayılarıyla gelen Letonyalılar oyun kontrölünü ele geçirip üst üste bulduğu basketlerle farkı 4’e kadar indirdi. (40-36) Karşılaşmanın bu dakikalarında rekabetin kızışmasıyla artan savunma rekabeti iki ekibi de serbest atış çizgisine getirdi. Letonya’da rakibinin savunmasını zorlayarak skor üreten Porzingis’e karşı Slovenya’da top hakimiyetini üstlenen Doncic, kritik bir üç sayılık isabete imza atarak Letonya’yı yeniden molaya götürdü. Çeyreğin sonlarına doğruysa Davis Bertans’ın isabetli üç sayılık atışına gelen faulle maç resmen dengeye geldi ve hakem kararıyla gelen teknik faul Letonya’ya bir anda liderliği getirdi. Müthiş bir mücadeleye tanık olunun bu çeyrek ise 55-51 Letonya önderliğinde tamamlandı.

TrendBasket / Mert İşleyen

İkinci devreye başlanılırken bir önceki çeyrekte formdan düşen Slovenya, Randolph’un art arda bulduğu sayılarla periyot başında maç dengeye geldi. (55-55) Aynı ilk çeyrekteki gibi bir hızla devreye başlayan Slovenya, Randolph’un rüzgarına diğer oyuncuların da dahil olmasıyla 11-0’lık bir seri yaptı. Letonya ise kenardan gelen Smits’in beklenmedik katkısıyla elde ettiği üç sayıyla rakibine tepki verdi. Letonya tam kıpırdanırken Porzingis’ten gelen dördüncü faul tehlike çanlarını çalarken bu faul tehlikesi Letonyalıları oyun düzeninden de uzaklaştırdı. Hücumda tempodan düşünce savunmasıyla Slovenya’ya da kolay sayı şansı tanımayan Letonya, farkı 6 sayı civarına indirmişken Doncic ile tekrardan  alev alan Slovenya final periyoduna 76-66 önde girdi.

Final çeyreğinde ilk skor katkısı devre başındaki gibi Randolph’un üç sayılık isabetiyle gelirken rakibine pota altında karşılık vermek isteyen Letonya ise Vidmar’ın bloklarıyla karşılaştı. İki ekibinde sert bir savunma yaparak erken fauller aldığı dakikalarda teknik faul üzerinden bir hücumda 6 sayı elde ederek avantajı ele geçiren Letonya farkı 4 sayıya indirdi. (79-75) Rekabetin en üst seviyeye ulaştığı bu sekansta birbirinden değerli ve zor basketlere imza atan Doncic ve Porzingis oyuna ağırlığını koyarken seyir zevki de bir o kadar yükseldi. Karşılaşmanın son iki dakikasına girilirken 2 ve 4 arasında değişen fark Porzingis’in üçlüğüyle tek sayıya indi ve oyunun heyecanına heyecan katıldı. (93-92) Son saniyelerdeyse oyuncular gerilirken maç durdu ve üst üste teknik fauller çalındı. Bu karmaşıklığa rağmen hata yapmayan Slovenya, 103-97 galip gelmeyi başardı!


Maçın İstatistikleri

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir