Geri1 of 2

NCAA’deki Türkler #1 Burak Eşlik

NCAA

Son dönemlerde Türk basketbolunun yetiştirici havuzundaki birçok kulübün altyapısından oyuncu adayı hem eğitim hayatlarının kalitesi ve geleceğini düşünerek hem de spor hayatlarındaki uzun vadeli gelişim için Atlantik’in karşı kıyısına geçmeye başladı. Hem lise hem de kolej basketbolu son yıllarda kapılarını kıta dışındaki genç yetenekler için sonuna kadar aralarken Türk basketbolcular da birçok faktörü göz önünde bulundurarak bu yolun yolcusu olma durumuna geldi. Daha önce bu yollardan geçen Doğuş Balbay, Deniz Kılıçlı gibi isimlerin ülkeye dönüşte en üst ligde kendilerine yer bulabilecek konumda olmaları da genç oyuncularımızı bu konuda yüreklendiren önemli etkenlerden birisi oldu.

Sitemizin yazarlarından Hamza Gökberk Yenitepe’nin derlemesini yaptığı özel bir çalışma olan Türk oyuncuların NCAA akını dosyası da bu tercihlerin sebeplerini açıklarken ben de halihazırda eğitim ve spor hayatını bu liglerde sürdüren oyuncularımıza odaklanarak onları size tanıtmak istedim. Bu yazılarda format olarak onların basketbola bakışını yansıtmanın yanı sıra kişisel olarak basketbolu oynadıkları profili ve özelliklerini bir gözlemci olarak sizlere anlatmaya çalışacağım.

NCAA’deki Türkler yazı dizisinin ilk konuğu ise hepimizin hayatına NCAA Division 1 okullarından SIU Edwarsville’deki başarılı performansları ile giren Burak Eşlik oluyor!

 

Geri1 of 2

NCAA’deki Türkler #1 Burak Eşlik

Cengizhan Muratoğlu

Türk ve Yugoslav basketbolu, altyapılar hakkında her şey... twitter: @muratogluc

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir