NCAA’de yeni düzenleme söz konusu, oyuncular artık ödeme alabilecek

Mevcut kuralları nedeniyle uzun süredir tartışma konusu olan ve oyuncuların para kazanamamasının sömürü düzenini desteklediği öne sürülen NCAA için değişiklik kapıda.

California Bill adıyla getirilmesi planlanan düzenlemeye göre kolej oyuncuları; isim ve imaj hakları, görsel materyallerin kullanımı ve sporcu itibarını ilgilendiren birçok konuyu da içinde barındıran konularda ödeme alabilecek. Ayrıca oyuncular, profesyonel oyuncu temsilcileriyle çalışma hakkına sahip olacak. İsteyen herhangi bir kolej oyuncusu bu düzenlemeyle birlikte haklarının temsil edilmesi için menajerlik şirketleriyle çalışabilecek.


Kolej oyuncularına verilen spor burslarındaki tazminat indirimi de ortadan kalkacak. NCAA’de önemli değişiklikler meydana getirecek bu düzenlemede okulların sporculara maaş ödemesi zorunluluğu yer almıyor.

LeBron James başta olmak üzere birçok NBA oyuncusunun destek verdiği ve konunun gündem kalmasını sağladığı bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için California valisinin onayı gerekiyor.

Vali Gavin Newsom’ın imzasını bekleyen düzenlemenin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ocak 2019’da göreve gelen Newsom Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin özel değerleriyle tutarsız olduğunu ifade ederek  idam mahkumlarının infazının durdurulmasıla ilgili özel talimatı imzalamıştı.


Kaynak | nytimes.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey!

TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey! Her sene NBA'e geleceğin yıldızlarını servis eden kolej ligi, gerek saha içi ve...

Sezon boyunca oynadığı tüm maçları kazanan Gonzaga, finalde kaybetti #NCAA

NCAA'de dün gece oynanan final karşılaşmasına namağlup olarak çıkan Gonzaga, Baylor'a kaybetti ve şampiyonluğu kaptırdı. Dün gece oynanan final maçına favori olarak çıkan Gonzaga, Baylor'a...

NBA gündemi, NCAA’de final heyecanı ve daha fazlası | Günün haberleri (05.04.21)

Kawhi Leonard triple-double ile flört etti | #NBA Kawhi Leonard triple-double ile flört etti | #NBA - https://t.co/DytsKAEsBq — TrendBasket (@TrendBasket) April 5, 2021 Nikola Jokic tarihin...