Mevcut kuralları nedeniyle uzun süredir tartışma konusu olan ve oyuncuların para kazanamamasının sömürü düzenini desteklediği öne sürülen NCAA için değişiklik kapıda.

California Bill adıyla getirilmesi planlanan düzenlemeye göre kolej oyuncuları; isim ve imaj hakları, görsel materyallerin kullanımı ve sporcu itibarını ilgilendiren birçok konuyu da içinde barındıran konularda ödeme alabilecek. Ayrıca oyuncular, profesyonel oyuncu temsilcileriyle çalışma hakkına sahip olacak. İsteyen herhangi bir kolej oyuncusu bu düzenlemeyle birlikte haklarının temsil edilmesi için menajerlik şirketleriyle çalışabilecek.


Kolej oyuncularına verilen spor burslarındaki tazminat indirimi de ortadan kalkacak. NCAA’de önemli değişiklikler meydana getirecek bu düzenlemede okulların sporculara maaş ödemesi zorunluluğu yer almıyor.

LeBron James başta olmak üzere birçok NBA oyuncusunun destek verdiği ve konunun gündem kalmasını sağladığı bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için California valisinin onayı gerekiyor.

Vali Gavin Newsom’ın imzasını bekleyen düzenlemenin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ocak 2019’da göreve gelen Newsom Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin özel değerleriyle tutarsız olduğunu ifade ederek  idam mahkumlarının infazının durdurulmasıla ilgili özel talimatı imzalamıştı.


Kaynak | nytimes.com

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir