NCAA’de yeni düzenleme söz konusu, oyuncular artık ödeme alabilecek

Mevcut kuralları nedeniyle uzun süredir tartışma konusu olan ve oyuncuların para kazanamamasının sömürü düzenini desteklediği öne sürülen NCAA için değişiklik kapıda.

California Bill adıyla getirilmesi planlanan düzenlemeye göre kolej oyuncuları; isim ve imaj hakları, görsel materyallerin kullanımı ve sporcu itibarını ilgilendiren birçok konuyu da içinde barındıran konularda ödeme alabilecek. Ayrıca oyuncular, profesyonel oyuncu temsilcileriyle çalışma hakkına sahip olacak. İsteyen herhangi bir kolej oyuncusu bu düzenlemeyle birlikte haklarının temsil edilmesi için menajerlik şirketleriyle çalışabilecek.


Kolej oyuncularına verilen spor burslarındaki tazminat indirimi de ortadan kalkacak. NCAA’de önemli değişiklikler meydana getirecek bu düzenlemede okulların sporculara maaş ödemesi zorunluluğu yer almıyor.

LeBron James başta olmak üzere birçok NBA oyuncusunun destek verdiği ve konunun gündem kalmasını sağladığı bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için California valisinin onayı gerekiyor.

Vali Gavin Newsom’ın imzasını bekleyen düzenlemenin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ocak 2019’da göreve gelen Newsom Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin özel değerleriyle tutarsız olduğunu ifade ederek  idam mahkumlarının infazının durdurulmasıla ilgili özel talimatı imzalamıştı.


Kaynak | nytimes.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Boston gelenek başlattı: Tarihteki ilk maskeli maç #NCAA’de oynanacak!

Dünyayı etkisi altına alınan coronavirus pandemisi nedeniyle tüm spor organizasyonlarında büyük değişikliklere gidilirken NCAA bir adım daha öteye gitmeye hazırlanıyor. NCAA ekiplerinden Boston Üniversitesi'nin dün...

Michigan Wolverines rahat kazandı, dokuzuncu galibiyetini aldı!

NCAA'de bu sabaha karşı oynanan maçta yoluna namağlup devam eden Michigan Wolverines ile Northwestern Wildcats karşı karşıya geldi. Mücadeleyi 85-66 kazanarak dokuzuncu maçta dokuzuncu galibiyetini...

10 maçta 10 galibiyet: Gonzaga Bulldogs yenilgisiz ilerliyor!

Amerikan Basketbol Kolej Ligi'nde (NCAA) heyecan tüm hızıyla sürerken Gonzaga Bulldogs sahasında San Francisco Dons ile karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı rakibi önünde 85-62 kazanan Gonzaga...