NBA ve NCAA, “one-and-done” kuralını kaldırmak üzere harekete geçiyor!

NCAA’de son dönemde art arda patlayan skandalların ardından Ekim 2017’de kurulan Kolej Basketbolu Bağımsız Komisyonu geçtiğimiz gün 60 sayfalık bir rapor yayınladı.

Komisyon, NCAA’in üniversite çağına gelmeden evvel oyuncularla iletişimini artırması ve yönünde tavsiye aktarırken, NCAA’in sporcu-atlet politikasını bazı değişiklikler yapmasının gerekliliğini vurgulayarak savundu. Raporda, “Hedef, kolej basketbolunu bir başka profesyonel lige dönüştürmek olmamalı” şeklinde bir ifadeye yer veren komisyona göre oyunculara maaş ödemek bir çözüm değil.

Basketbolun son dönemde en çok tartışılan konularından biri “one-and-done” kuralı. NBA’in lige katılmak için 19 yaş alt sınırını getirdiği 2006 yılından bu yana bir sene kolejde oynayıp, doğrudan profesyonel olan oyuncuların sayısı gittikçe arttı. Bu durumu tanımlamak için kullanılan “one-and-done” tabirine de komisyon cephesi tarafından fikir aktarıldı. Raporda NBA’e ve NBA Oyuncular Birliği’ne bu kuralı kaldırmaları konusunda adımlar atmaları tavsiye edildi. Komisyon Başkanı Condoleeza Rice, “One-and-done şu veya bu şekilde kaldırılmalı.” ifadeleriyle konuya bakış açısını özetlerken, NBA ve Oyuncular Birliği’nin kural değişikliğine gitmeyi reddetmesi durumunda, NCAA’e birinci yıl oyuncularına kadrolarda yer vermeme veya verilen burslara program bünyesinde en az üç yılı doldurma şartı getirme gibi önlemler almasını salık verdi.

NBA ve Oyuncular Birliği’nin ise yaş sınırlamasını kaldırmak ve dolayısıyla lise son sınıf öğrencilerinin de doğrudan NBA’e katılabilmesinin önünü açan düzenlemenin en erken 2020’de hayata geçmesi için görüşme halinde olduğu söyleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler