NBA, esrarı serbest bıraktı

Toplu İş Sözleşmesi için Oyuncular Birliği Sendikası ile el sıkışan NBA, esrar kullanımı konusunda önemli bir adım attı. 

Uzun bir süredir görüşmeleri devam eden Toplu İş Sözleşmesi (CBA) için NBA ve Oyuncular Birliği Sendikası (NBPA), el sıkıştı. Daha öncesinde tarafların talebi üstüne iki kere uzatılan müzakere sürecinin bugün noktalanması ve yedi yıllık yeni anlaşmada mutabık kalınması üzerine ligde birçok değişikliğe gidildi.

Sezon içi turnuvasından takımların maaş bütçesi düzenlemelerine, sezon sonu ödülleri için minimum sayıda maç oynama zorunluluğundan oyuncu kontratlarına kadar pek çok alanda değişiklik yaşanırken, esrar kullanımıyla alakalı da basketbol için devrim niteliğinde bir karar alındı.

Shams Charania’nın aktardığı bilgiye göre lig yönetimi, esrara yönelik politikasını değiştirerek oyuncuların esrar kullanımını yasaklayan kuralı kaldırdı. Bundan böyle oyuncular, esrar kullandıkları tespit edildiği takdirde herhangi bir yaptırıma maruz kalmayacak. Halihazırda üç sezondur NBA, rastgele esrar testi yapma uygulamasına son vermişti.

Esrar kullanımı sebebiyle geçtiğimiz yıllarda Dion Waiters ve J.R. Smith gibi isimler NBA tarafından belli cezalara çarptırılmış, bununla birlikte Kevin Durant de geçtiğimiz sene katıldığı bir programda düzenli olarak esrar içtiğini ve bunun kendisini rahatlattığını itiraf etmişti.

Bu kararla birlikte NBA, 2019 yılında esrarı yasaklı maddeler listesinden çıkaran MLB (Major League Baseball) ve UFC (Ultimate Fighting Championship) ile esrarın sezon dışındaki kullanımına izin veren NFL (National Football League)’in ardından bu konuda adım atan ABD’deki bir diğer büyük spor organizasyonu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler