20130512 Diagne Lydia (12)

1994 Jenerasyonu’nda 7. Sırada

Doğum Tarihi: 06.03.1994

Doğduğu Yer: Guediawaye (Senegal)

Boy: 2.06

Takımı: Fuenlabrada (İspanya ACB)

Pozisyonu: Pivot

17 Temmuz 2014, H.Can Pelister – İspanya’ya Senegal’den 2011 yılında 17 yaşındayken gelen Diagne, yalnızca üç yıldır basketbol oynuyor. Rufisque’de bir basketbol kampında David Sanz tarafından keşfedilen Diagne, o güne kadar organize basketbol oynamamış. İlk basketbol deneyimini İspanya’da Torrejon takımıyla 4. Ligde yaşayan Diagne, lokal altyapı turnuvalarında da size, atletizmini göstererek kısa zamanda ACB takımı Fuenlabrada’nın dikkatini çekmeyi başardı. Gustavo Ayon ve Bismack Biyombo gibi yetenekleri çıkartan Fuenlabrada’dan personelle konuştuğum zaman, beklentilerinin çok büyük olduğunu gördüm Diagne hakkında. İspanya’daki çoğu kişi onu Afrika’dan İspanya’ya Ibaka ve Biyombo’dan sonra gelen 3. Büyük oyuncu olarak adlandırıyor.

Oldukça büyük bir vücuda sahip olan Diagne, 2.06 boyunda ve çok iyi bir fiziksel kondisyona sahip. Vücudunun üst bölgesi oldukça güçlü. Kulaç uzunluğu 2,26 (muazzam bir uzunluk) olan Diagne, iyi bir vücut yapısına sahip. İyi bir atlet olduğunu söylemek mümkün. Bu büyük vücuduna göre iyi hareket ediyor, lateral açıdan da çabuk denilebilir.

Hücumda elbette şutunun bir silahı olmadığını söyleyebilmek mümkün. Bu konuda gelişmesi gerekiyor. Oyuncuyu tanıyan, konuştuğum kişiler, şutu üzerinde çok çalıştığını söylediler. Maç başına neredeyse bir kez orta mesafe şut deniyor ancak mekaniği hala çok iyi değil ve yüzdesi de düşük. Orta mesafesinden daha çok aslında Diagne’nin kesinlikle geliştirmesi gereken diyebileceğimiz alan, serbest atışları. Birçok kez oyunda serbest atış çizgisine gelebilme becerisi gösteriyor ve bu yüzden de yüzdesini ne kadar yukarıya çekeceği, soru işareti. Bence kariyeri açısından serbest atış yüzdesi de kritik olacak.

Hücumda gün geçtikçe biraz daha hamlıktan çıkıyor ve daha iyi bir hücum oyuncusu olma yönünde ilerliyor. Ancak hala gideceği yol var. Genellikle topu sol tarafta alıp, ortaya doğru bir iki dribling yaparak, sağ yarım hook’la bitiriyor. Rakip takım uzunları onun patlayıcılık ve kuvvetini bildiği için, şutunu olabildiğince zorlaştırmaya çalışıyor ve bu yüzden potanın etrafında çok daha iyi bitirici olması gerek. Hücumda takım arkadaşlarının ona pozisyonları yaratmasının yanı sıra, hücum ribaundlarından bulduğu sayılar da neredeyse hücumunun yarısı. Size ile isteği birleşince, her ribaund pozisyonunda Diagne’yi görmek mümkün. Hem low, hem de high post’tan bir uzuna göre iyi pasör olduğunu söylemek mümkün.

Diagne, size’ının da yardımıyla çok iyi bir ribaundçu. Bazen konsantrasyonuna bağlı olarak, tuttuğu oyuncuyu box-out yapmıyor ancak genel anlamda iyi bir ribaundçu olduğunu söylemek mümkün (istatistikleri 40 dakikaya vurulduğunda, maç başına 12.6 ribaund aldı). Pick-and-roll savunmasında rakip guarda çıkıp, sonra kendi adamına dönebilecek mobiliteye sahip. Post’ta genellikle vücuduna güvenerek, ellerini kullanarak aldırmama yapmıyor adamına. Daha çok fiziğine de güvenerek, post’ta savaşmayı seviyor da denilebilir.

Diagne, oldukça iyi bir blokçu. Etrafındaki bütün şutları bloklamaya çalışıyor desek yeridir. Bütün genç, tecrübesiz atletik&iyi blokçularda olduğu gibi onun da ciddi faul problemi var. Bu sezon 6 maç 5 faul alarak oyun dışı kaldığını, 40 dakikaya vurulduğunda da maç başına neredeyse 8 faul yaptığını belirtelim genç oyuncunun. Size ve uzunluğuyla, onun üzerinden şut atmak veya turnike bırakmak çok kolay bir iş değil. Biraz daha tecrübe kazandıktan sonra Diagne, daha az faul yapıp, daha efektif bir blokçu olacaktır.

Yalnızca üç yıldır basketbol oynayan Diagne, şimdiden kendi yaş kategorisinde Avrupa’nın en iyi oyuncularından birisi haline geldi. Size’ı, çember etrafında skor bulma becerisi ve oyuna olan tutkusuyla birlikte oyunu öğrendikçe çok daha iyi bir oyuncu haline gelecektir. Fiziksel açıdan sahip olduğu şeyler, öğretebileceğiniz şeyler değil. Avrupa’da şahsen uzun bir kariyeri olacağını garanti olarak görüyorum ama bu fizikle hedefinin kesinlikle NBA olması gerekiyor. Muhtemelen de önümüzdeki yıl draft’a girip, yavaş yavaş NBA yoluna girecektir.

İspanya ACB 2013/14 Sezonu Ortalama İstatistikleri:

14.4 dakika, 3.5 sayı (%61.3 saha içi yüzde -üç sayı denemesi yok, iki sayı da denilebilir), 4.5 ribaund, 0.3 asist, 0.8 top kaybı, 0.8 blok

İspanya ACB 2013/14 Sezonu 40 Dakika Bazında İstatistikleri:

9.8 sayı, 12.6 ribaund, 0.7 asist, 2.3 top kaybı, 2.2 blok

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir