Milliler, Dünya Kupası öncesi son düzlüğe giriyor | I Grubu puan durumu

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde 12 Dev Adam’ın ikinci tur mücadeleleri başlıyor.

FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde ikinci tur mücadeleleri dün akşam oynanan maçlarla başladı. Bugün ise 12 Dev Adam, saat 19.30’da Letonya ile karşılaşacak.

12 Dev Adam’ın İkinci Tur Grubu

12 Dev Adam
fiba.basketball

12 Dev Adam’ın İkinci Tur Grubu Nasıl Oluştu?

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nin birinci turunda B Grubu’nda yer alan A Milli Basketbol Takımımız grubu ikinci sırada tamamladı. Birinci turda Büyük Britanya ve Yunanistan ile iki kez karşılaşan 12 Dev Adam, Büyük Britanya’yı iki maçta da mağlup ederken Yunanistan’a iki maçta da mağlup oldu.

Grupta yer alan Belarus’un Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan olaylardan dolayı ihraç edilmesi sonucunda Belarus turnuvadan ihraç edildi, Belarus ile oynanan maçlar geçersiz sayıldı. Geçersiz sayılan maçların sonucunda B Grubu’nun sıralaması bu şekilde oluştu:

  • 1. Yunanistan – 3G 1M
  • 2. Türkiye – 2G 2M
  • 3. Büyük Britanya – 1G 1M

Sırbistan, Belçika, Letonya ve Slovakya’nın yer aldığı A Grubu’nda da, Belarus’un ihracı sebebiyle oluşan eşitsizliği ortadan kaldırmak için takımların grup sonuncusuyla oynadığı maçlar geçersiz sayıldı. Altı maçta da mağlup olan Slovakya’ya karşı kazanılan maçlar iptal edildi. Puan tablosu son aşamada şöyle şekillendi:

  • Letonya – 3G 1M
  • Belçika – 2G 2M
  • Sırbistan – 1G 3M

Üst tura yükselmeyi başaran altı milli takım, ilk turda aldıkları galibiyetler ve mağlubiyetler ile birlikte I Grubu’nu oluşturdu. Elemelerin ikinci turunda takımlar, çapraz gruptan gelen üç takımla da içeride ve dışarıda olmak üzere ikişer kez karşı karşıya gelecek.

Milli Takımımızın I Grubu Fikstürü

25 Ağustos 2022: Letonya – Türkiye

28 Ağustos 2022: Türkiye – Sırbistan

10 Kasım 2022: Türkiye – Belçika

13 Kasım 2022: Sırbistan – Türkiye

24 Şubat 2023: Türkiye – Letonya

27 Şubat 2023: Belçika – Türkiye

Oynanan bu mücadelelerin sonucunda ise I Grubu’nda yer alan takımlar, ilk tur ve ikinci tur kapsamında toplam 12 maç yapmış olacak ve aldıkları sonuçlara göre sıralanacak. Grubu ilk üç sırada bitiren milli takımlar, 25 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında Filipinler, Endonezya ve Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan FIBA 2023 Dünya Kupası’nda yer almaya hak kazanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler