Ufuk Sarıca’nın Caner Eler ile Socrates Dergi YouTube kanalında gerçekleştirdiği röportajı izledim. Ufuk Sarıca takımın başarılı olamama sebeplerini kendine göre değerlendirirken üzerine basa basa milli takım çok genç dedi. Çin’deki turnuvanın bizim için hedef turnuva olmadığını, bu ekibin önümüzdeki turnuvalar için hazırlanmakta olan bir takım olduğunu anlattı.

Açıkça söylemek gerekirse röportajı izlerken aklıma Ersan İlyasova, Semih Erden, Melih Mahmutoğlu gibi isimlerin aldıkları süreler geldi. Bu  isimler göz önüne alındığında takımın pek de genç bir takım olmadığını düşündüm. Sonrasında her zaman yapmaya çalıştığımız gibi bize en doğru sonucu verecek olan hesaplamalara daldık.

Öncelikle ağırlıklandırılmış yaş ortalaması olarak adlandırdığımız yaş ortalaması hesaplama sistemini sizinle paylaşmak isterim. Kısaca özetlemek gerekirse takımlarda görev alan her oyuncunun yaşını turnuvada aldığı dakika ile çarpıp toplam dakikaya bölerek her takım için ağırlıklandırılmış yaş ortalamasını buluyoruz. Örneğin 39 yaşında bir oyuncu daha çok süre aldıysa takımın ortalamasını yükseltiyor ancak hiç süre almadıysa yaş ortalaması hesabına hiç katılmıyor. Böylece parkede olan beşin yaş ortalamasını hesaplamış oluyoruz.

Hesaplamalar ilerledikçe açıkçası benim de beklemediğim sonuçlar ortaya çıktı. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Çin’le birlikte turnuvanın en genç iki takımından biri konumundaydı. Diğer bir örnek biz 39 yaşındaki Scola’ya odaklanırken Arjantin’in turnuvanın yaşlı takımlarından biri olmaktan çok uzakta olduğu gerçeğiydi.

Milli takım ve yaş ortalaması

Milli takım ve onun yaş ortalamasına gelince ise durum şu; takımımız turnuvanın en genç yedinci takımı durumunda. Parkedeki ağırlıklandırılmış yaş ortalamamız 27,2. Bu ortalama takımımızı Yeni Zelanda’yla Fransa’nın arasına koyuyor. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri dışında bizden genç olan takımlar Almanya, Kanada, Nijerya ve Yeni Zelanda.

Turnuvanın en yaşlı takımları ise Tunus ve Brezilya. Ortalaması 30’un üzerinde olan diğer üç takım ise Kore, Angola ve Venezuela.

Sonuç olarak, milli takım turnuvanın genç takımlarından biri olduğu bir gerçek. yine de yaş ortalamasının 27,2 olduğu bir takımın karar anlarında daha sakin kalması mümkün olabilirdi. Şimdi bu turnuvayı geride bırakmalı ve önümüzdeki ilk hedef olan olimpiyat elemelerine en iyi şekilde hazırlanmaya başlamalıyız. Doğru hamleleri yaparak ve daha çok çalışarak hedefimizi Tokyo 2020’ye katılmak olarak belirlemeliyiz.

Can Uluğtekin

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir