Mehmet Okur: “Hedefim #NBA’deki ilk Türk koç olmak”

NBA’de Türkler adına ilklerin sahibi olarak nitelendirebileceğimiz Mehmet Okur, yeni hedeflerini konuşmacı olarak katıldığı bir organizasyonda açıkladı.

Dün TİM Show Center’da düzenlenen TEDxReset organizasyonuna konuşmacı olarak katılan Mehmet Okur, hayatında aldığı dersleri, pes etmeme anlayışını ve hedeflerini dinleyenlere aktardı.

Spor kariyerinin başlarında lisanslı futbolcu olduğunu söyleyen NBA şampiyonu, basketbola geç denebilecek 13 yaşında OYAK Renault forması ile başladığını hatırlattı. OYAK Renault’dan Efes Pilsen’e, oradan NBA’e uzanan kariyer yolculuğunu ve şu an kendine koyduğu hedefleri anlatan Mehmet Okur’un sözleri şöyleydi:

“Uzun boylu bir çocuk olduğum için babamın yönlendirmesiyle, biraz da gönülsüz olarak Oyak Renault’ta basketbola başladım. Kulübüm Bursa’da, ailem ve arkadaşlarım ise Yalova’daydı. Bu duruma alışmakta çok güçlük çektim. Duygusal bir çocuktum. Doğup büyüdüğüm çevreden uzakta olduğum için sık sık ağladığımı hatırlıyorum. Basketbolu sevdikçe bakış açım değişmeye başladı. Oyak Renault’da başarılı maçlar çıkarıyordum. Basketbola geç başlamanın açığını kapatmak için gece geç saatlere kadar çalışıyordum. Kısa sürede büyük takımların radarına girmeye başladım. 17 yaşında Tofaş’a transfer oldum. Çok iyi bir takımdı. İki senede beş kupa aldık. Sonra aniden kulüp kapandı.

Kariyerimin ilk yıllarında NBA’i hedeflediğimi söylediğimde bazı arkadaşlarım gülüyordu. Oysa ben içtenlikle bu hedefe ulaşacağıma inanıyordum. Efes Pilsen ile çok önemli başarılar kazanınca NBA takımları beni takip etmeye başladı. Büyük heyecan yaşadığım draft seçimi gününde Detroit Pistons tarafından seçildim ve Türk bayrağını dalgalandırma gururunu yaşadım. Detroit’te beni sahiplendiler, kısa sürede ilk beş oynamaya başladım. Orada NBA şampiyonluğu yaşayan ilk Türk oldum. 2004’ün sonunda Utah Jazz’den iyi bir teklif geldi. Ben de ilk beş oynayacağım bir takıma gitmek istiyordum. Utah Jazz’de yedi sezon boyunca çok önemli başarılar kazandım. NBA All-Star kadrosuna seçildim, üçlük rekoruna sahip oldum.

Ben hiçbir zaman tatmin olmadım, daha fazlasını aradım ve istedim. Basketbolu bıraktıktan sonra NBA’de ilk Türk scout olma şerefini yaşadım. Kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Umarım bir gün NBA’de koç olarak Türkiye’yi temsil ederim.”


Kaynak: ajansspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler