Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Maurizo Gherardini, Fenerbahçe’nin resmi sitesine birtakım açıklamalarda bulundu.

NBA’den çok sayıda oyuncunun THY EuroLeague’e geldiğini söyleyen Maurizio Gherardini, bu durumun THY EuroLeague için iyi olacağını söyledi. Kadrolarına kattıkları Derrick Williams için çok mücadele ettiklerini aktaran tecrübeli genel menajer, Avrupa piyasasındaki en değerli birkaç ismi yaz döneminde kadrolarına kattıklarına vurgu yaptı.

NBA takımlarının Fenerbahçe Beko’yu takip ettiğini ifade eden Maurizio Gherardini, üst seviye bir organizasyon olduklarını ve oyundaki en iyi koça sahip olduklarını belirtti. Jan Vesely’nin her hafta iyiye gittiğini söyleyen İtalyan basketbol adamı, oyuncunun tamamen iyileşmesinin ise bir süreç olduğunu söyledi.

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Maurizio Gherardini’nin fenerbahçe.org‘a yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Heyecan verici bir EuroLeague sezonu yaşayacağız”

Kesinlikle çok heyecan verici bir EuroLeague sezonu yaşayacağız. Birçok takım önemli yatırımlar yaparak derin kadrolar kurdu ve güçlenmeye çalıştı. NBA’den Avrupa’ya gelen oyuncu sayısı olarak ilk defa bu kadar fazla hareket gördük. Bu da aynı zamanda Avrupa’da artacak olan kaliteyi gösteriyor. Birçok takım daha derin kadrolar kurdu ve kalite olarak da yukarıya tırmandı. Büyük yatırımlar yapıldı. Bu gelişmelerin EuroLeague için oldukça iyi bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bizlere ne kadar fazla sayıda takımın da Play-off ve Final Four hayali kurduğunu gösteriyor. Kurulan kadrolara baktığımızda, daha önce hiç görmediğimiz kadar yüksek bir rekabet seviyesi olacağını söyleyebiliriz.

“Derrick Williams’ı alabilmek için çok mücadele ettik”

NBA’e oyuncu gönderdiğinizde her zaman karmaşık duygular içerisinde oluyorsunuz. Bir taraftan, oyuncularınızı mümkün olan en üst seviyeye ulaştırdığınız için mutluluk duyuyorsunuz. Öte yandan ise iyi oyuncuları kaybettiğinizi biliyorsunuz. Biz bu yaz da benzerlerini yaşadık. Melli ve Guduric’i NBA’e gönderdik. Bu noktada kulübümüzün desteğine teşekkür etmemiz gerekiyor. Onlar tarafından yaratılan imkanlar sayesinde, Avrupa piyasasındaki en değerli birkaç ismi kadromuza katabildik. 

Avrupa’da kalitesini uzun süre önce kanıtlamış Nando De Colo gibi bir yıldızı kadromuza katabilmekten dolayı çok mutluyuz. Leo Westermann’ın da oyunundaki tutarlılık ve güvenilirlik bizi kendisine yöneltti. Ve elbette Derrick Williams’ı alabilmek için çok mücadele ettik. Yetenekleri ve Avrupa basketbolu için çok sıra dışı olan atletizmi bizim için çok özeldi. Onun gibi kıta dışından gelen yetenekler, genelde Avrupa’da bir sezon geçirdikten sonra oyunu daha iyi anlıyor ve adapte oluyorlar. Bu üçlünün takımımıza katılması, bizim için Avrupa transfer piyasasında olabilecek en iyi senaryoydu.

“NBA takımlarının bizi takip ettiğini anlamalıyız”

Bir oyuncu en üst seviyeye ulaştığında onun için kendimizi mutlu hissetmeliyiz. Ve aynı zamanda Fenerbahçe Beko olarak, NBA takımlarının bizi takip ettiğini anlamalıyız. Bizi takip ediyorlar çünkü biz üst seviye taraftar desteğine sahip, üst seviye bir organizasyonuz. Ama aynı şekilde, bu oyunun içindeki en iyi koça sahibiz. O, onun ekibi ve Fenerbahçe Beko organizasyonu, bir oyuncu için gelişim gösterme ve sonraki adım için kendini kanıtlama anlamında en iyi imkanları sunuyor. Son beş-altı yıla bakıp kendisini geliştirme ve NBA’de boy gösterme şansı bulan oyuncuları incelediğinizde müthiş bir tablo görüyorsunuz. Eminim ki bu işin sonuna gelmedik. Bence bu yoldan gidecek başka oyuncularımız da olacak. 

“Vesely her hafta iyiye gidiyor”

Vesely’nin durumunda temkinli bir şekilde ilerlemeyi tercih ediyoruz. Karmaşık ve zorlu gözüken, tedavi süreci de uzun süren bir sakatlığın etkilerini tamamen çözdüğümüzden emin olmak istiyoruz. Jan her hafta düzenli olarak daha da iyiye gidiyor. Onun için çizilen programın eksiksiz bir şekilde uygulanmasını sağlıyor ve ondan aldığımız işaretleri dikkatlice takip ediyoruz. Bu süreçte hiçbir risk almak istemiyoruz çünkü onun yüzde yüz bir şekilde hazır olmasını hedefliyoruz. Şu aşamada aldığımız işaretlerin olumlu olduğunu, oyuncumuzun iyi bir gelişim gösterdiğini söylemeliyim. Geçtiğimiz gün kısa bir bireysel basketbol idmanı yaptı ve onu tekrar görmek güzeldi. Tamamen iyileşmesi bir süreç. Böyle bir sakatlıkta ve tedavi sürecinde tam olarak hangi tarihte takımla beşe beş idman yapabileceğini söylemek doğru olmaz. Ama şunu söyleyebilirim ki Jan çok agresif bir şekilde çalışıyor. Programı dahilinde günde çift antrenman yapıyor. En kısa sürede daha iyi olması için gereken tüm süreçleri takip ediyor. Biz de onu en iyi şekilde destekliyoruz, onun takıma en kısa sürede dahil olması bizim önceliklerimizden biri. Pozitif düşünüyor ve onun durumundaki gelişimi takip ediyoruz.


Maurizio Gherardini’nin fenerbahçe.org’a yaptığı açıklamaların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Onur Çelikten

Twitter: @mrcelikten - E-posta: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir