Marco Belinelli’nin en iyi beşinde Hidayet Türkoğlu da var!

Atlanta Hawks’ın İtalyan skoreri Marco Belinelli, The Players’ Tribune isimli internet sitesine yazdığı bir köşe yazısında kariyeri boyunca karşılaştığı en iyi beş Avrupalı oyuncuyu sıraladı.

Toronto Raptors günlerinden takım arkadaşı Hidayet Türkoğlu‘nu da listeye alan Belinelli, ayrıca Dirk Nowitzki ve Peja Stojakovic‘e de yer verip, Avrupalı olmamalarına rağmen Yaşlı Kıta’da çok önemli kariyerlere sahip olan Anthony Parker ve Manu Ginobili‘yi de listeye dahil etti.

Belinelli’nin Türkoğlu için yazdığı ifadeler şöyle:

Kabul edeyim; Hedo ile ilk tanıştığımda onun şöhretinden biraz etkilenmiştim.

Onun Türkiye adına mücadele etmesini izleyerek büyüdüm ve her zaman onun çok yönlü oyununu örnek aldım. Hedo, o dönemdeki birçok Avrupalı gibi bir şutör değildi. Bunu her zaman kendi lehine kullandı. Daha az hazırlıklı oyuncular onu savunurdu ve o bir şutörmüş gibi oynarlardı; sadece bir Avrupalı olduğu için. Toronto’da beraber oynarken, antrenmanlarda her zaman onunla eşleşmeye çalışırdım. Beni kanatlarının altına aldı.

Gerçeküstü bir histi.

Benimle ilgili bir şey: Hep şut atabiliyordum. Tüm çocukluğum boyunca yaptığım buymuş gibi hissediyorum. Bana göre basketbol oynarken en iyi his, istediğim şekilde olabildiğince fazla oynamak. Açık, kendiliğinden akan bir oyunu severim. Ancak bir oyuncu olarak o alanı bulmak için sürekli gelişmek, antrenman yapmak ve yeni şeyler eklemek gerektiğini öğrendim. Hedo bunlarda en iyiydi. Ondan öğreneceğim çok şey vardı.

Hedo’nun büyük bir bedeni vardı. Benden çok daha güçlüydü ama ayrıca çok da çabuktu ve pick-and-roll’u çok iyi oynuyordu. Savunulması çok zor olabiliyordu. Pas atıp benim gibi oyuncuları tam da ihtiyaçları olan noktada topla buluşturabilirdi. Hedo’nun Magic’i finale taşıdığı, topla kat edip, pas atıp, Dwight’a pozisyon hazırladığı play-off’u hatırlıyor musunuz? Tüm görmeniz gereken o. Hedo basketbolu biliyordu.

Antrenmanlarda her daim bire bir oynardık, neredeyse her gün. Kimin daha çok kazandığını söylemeyeceğim ama onu izlemek benim için bir zevkti. Beni çok fazla şekilde yenebilirdi, çok zekiydi.

Gerçi şutuma asla dokunamazdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler