Fenerbahçe Beko, kontratı sona eren Vladimir Stimac ile yolları ayırdığını duyurdu ve devamında yeni bir uzun transferini açıkladı: Malcolm Thomas.

Peki Malcolm Thomas kimdir ve Fenerbahçe Beko‘ya neler katar ?

2.06 boyundaki Amerikalı uzun, Amerika’da başlayan kariyerinin ardından Avrupa’ya ilk kez 2012-13 sezonunda Maccabi Tel Aviv forması giymek için geldi. O sezon EuroLeague’de 15 maça çıkan oyuncu, özellikle ribaundlardaki etkinliği ve savunmadaki bitmek bilmeyen enerjisi ile dikkat çekti. 2012-13 sezonun sonunda tekrar NBA’e dönüş yapan oyuncunun kariyeri oradan Porto Riko’ya ve Çin’e kadar uzandı. Malcolm Thomas’ın Avrupa’ya tekrar dönüşü ise 2017 yılının yaz aylarında yaşandı ve oyuncu Khimki Moskova ile anlaştı.

Avrupa’ya geri dönüşünde oyununa ve hücum repertuvarına dış atışları da eklemiş olan oyuncu Khimki adına rotasyonun en önemli parçalarından biri haline geldi. 2012-13 sezonundaki EuroLeague deneyiminde hiç dış atış kullanmamış olanThomas; 2017-18 sezonunda %28, 2018-19 sezonunda da özellikle doğru şut seçimleriyle bu yüzdeyi %31.6’ya çıkarmayı başardı. Özellikle Khimki Moskova takımında switch temelli savunmanın bel kemiklerinden olan olan uzunun özellikle kısa karşısında kalma meziyeti ve sonrasındaki takip blokları çok fazla ses getirdi. Oyunun ve sahanın her iki yönünde yüksek enerjiyle oynayan Malcolm Thomas, Zeljko Obradovic’in sevdiği mobil uzun tanımına da fazlasıyla uyuyor. Tempolu oyunda da çalışkanlığı ve enerjisi ile fark yaratıyor.

Fenerbahçe Beko özelinde konuşmaya ve değerlendirmeye başlarsak Malcolm Thomas’ın sezon ortasındaki dar pazarda alınabilecek en meziyetli uzunlardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle sakatlıklar ile boğuşulan uzun rotasyonuna yapılan olumlu bir ekleme olarak nitelendirilebilir. Öncelikle Fenerbahçe Beko’nun yaşadığı büyük bir ribaund sorunu var. Malcolm Thomas bu soruna yardımcı olabilecek yeteneklere sahip bir oyuncu. Özellikle ribaundlarda doğru pozisyon bilgisi ve yüksek atletizmi ile fark yaratabiliyor. EuroLeague kariyerindeki ribaund ortalaması 5.0 olan Thomas’ın Fenerbahçe Beko’nun bu konudaki sorununa çözüm olması bekleniyor.

Savunma kısmını konuşmak gerekirse eğer Fenerbahçe Beko’nun şu anda savunmada yaşadığı en büyük zaafiyetler çember ve ikili oyun savunması diyebiliriz. Malcolm Thomas ise Fenerbahçe’nin savunma stratejisine direkt olarak uyabilecek bir oyuncu. Özellikle switch savunmasını çok iyi bilmesi ve okuyabilmesi çok olumluyken bu konudaki en büyük artısı kısa karşısında iyi şekilde kalabiliyor olması. Üçlük çizgisi dışındaki rakip kısanın şutunu bozabilen ve penetre eden rakibe iyi takip yapabilen bir oyuncu. Savunmadaki eski yetenekleri törpülense de bu konuda atletizmini, enerjisini ve savunmadaki çalışkanlığını çok doğru şekilde kullanıyor. Fenerbahçe Beko’nun iki oyun savunmasında yaşadığı bir diğer sorun da uzunların perdeye takıldıktan yahut show-up yaptıktan sonra tekrar boyalı alana dönememeleri. Rakip takımların bu zaafı kullanarak çok fazla boş ve basit turnike imkanı bulduğunu düşündüğümüzde ayakları çok çabuk ve motoru daima aktif Malcolm Thomas’ın bu konuda da yardımcı olacağı aşikâr.

Çember savunmasında ise elit bir pota koruyucusu olmasa da özellikle atletizmi ile bu açığını olabildiğince kapayabiliyor. Thomas atletizmi ile rakiplere caydırıcı bir blok tehdidi yaratabiliyor. Hücumda da özellikle geçiş hücumlarında fark yaratan oyuncunun taraftarları ayağa kaldıracak smaçlara imza atması ise çok olası. Ayrıca çok yüzdeli olmasa da orta mesafe tehdidi ile takım hücumuna çeşitlik katabilecek 31 yaşındaki oyuncu, yarı sahadaki yüksek tempolu hücumlarda da vasat olmayan bir pas kanalı görevi üstlenebilir. EuroLeague seviyesinde 1.4 asist ortalaması tutturan uzun oyuncu ayrıca 11.0 verimlilik puanı ortalamasına sahip.

2.06 boyunda ve fizik bakımından biraz zayıf olması sırtı dönük savunmalarda zaman zaman sorun yaşamasına sebep oluyor. Ancak savunma konsantrasyonunu hep yüksek tutmaya çalışan Thomas’ın devamlı aktif motoru, çabuk elleri ve ayakları ile de sık sık top çalabiliyor. Neticede fizik bakımından biraz zayıf olmasını atletizmi ile kapamaya çalışsa da oyununda eksik olan net parçalardan birinin sertlik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nihayetinde deneyimli oyuncu, Fenerbahçe Beko’nun mevcut durumunda başvurabilecek doğru isimlerden biri. Sürekli sorun yaşanan uzun rotasyonunda hem 4 hem de 5 numara oynayabilecek, yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip bir uzun oyuncu eklenerek takıma fayda sağlanması hedefleniyor.

Amerikalı oyuncu Fenerbahçe tarihinde Gregg Popovich tedrisatından geçip Zeljko Obradovic ile çalışma şansı yakalayan üçüncü oyuncu olacak.


3 Comments

 1. AKİN KABASAKAL - 23/12/2019

  O tedrisattan geçen diğer iki oyuncu takımı yumuşattı ve bozdu.Bu aynı olmaz umarım.

 2. HASAN HÜSEYİN ERİŞ - 07/01/2020

  Takım yaşlandı. Şöhretler takımı oldu. Baby Dixon ve Datome bitmiş o paralara çok daha savaşçı hırslı adamlar alınır bence.

  1. Emre Gülay - 10/01/2020

   Bu kadar saçma bir yorum daha duymadım. Datome gibi bir kaliteyi ölçmeye para birimleri yetmez.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir