Luka Doncic, Real Madrid’in İstanbul ve Fenerbahçe kabusunu bitirdi

Fenerbahçe Doğuş, Türk Hava Yolları EuroLeague’in 15. haftasında, 2017’nin son iç saha maçı anlamına gelen karşılaşmada, Real Madrid’i Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda konuk etti. Son anları nefes kesen maçta Bradley Wanamaker’ın uygun pozisyonda değerlendiremediği atış sonrası Real Madrid’e 77-79 mağlup Fenerbahçe Doğuş, organizasyondaki altıncı mağlubiyetini alırken eflatun beyazlılar, bu sonuçla dokuzuncu galibiyetini elde etmiş oldu.

Karşılaşmaya tamamı dolu bir salon önünde, agresif savunma yapma isteğiyle başlayan Fenerbahçe Doğuş, tepeden oynanan ikili oyunlar sonucu Walter Tavares’e indirilen toplar haricinde set yerleşimlerinde bir problem yaşamadı. Brad Wanamaker ve Kostas Sloukas’ın organizasyon liderliğinde oldukça verimli bir hücum performansı sergileyen sarı lacivertliler televizyon molasına 13-6 önde gitti.

Televizyon molasının ardından gelişen oyun akışında Real Madrid, savunma organizasyonunu bir seviye yukarı çekip, Fenerbahçe Doğuş’un forvetten yönlendirdiği hücum aksiyonlarına çözüm üretmeyi başardı. Luka Doncic’in çeyreğin son aralığında oyuna girdiği İspanyol temsilcisinde artan savunma agresifliği hücum performansına yansımayınca Koç Obradovic’in ekibi ilk on dakikalık bölümü 17-10 önde kapattı.

TrendBasket/Begüm Ünal (@TrendBasket)
TrendBasket/Begüm Ünal (@TrendBasket)

İkinci çeyreğe Jaycee Carroll’ın kaydettiği üç sayılık basketle başlayan Real Madrid karşısında Bobby Dixon’ın kaydettiği iki üç sayılık basketle reaksiyon gösteren bir Fenerbahçe Doğuş vardı. Çeyreğin ilk aralığında takım faul hakkını dolduran sarı lacivertliler, Real Madrid’in serbest atış çizgisini sık sık ziyaret etmesinin önüne geçemezken İspanyol temsilcisi ise Luka Doncic’in dümende olmasının da büyük etkisiyle daha derli toplu bir görüntü sergiledi. (25-20)

Hücumda belirtileri hissedilmeye başlayan problemlere önlem almak amacıyla Kostas Sloukas-Bradley Wanamaker ikilisine dönen Zeljko Obradovic’in bu hamlesi Jan Vesely’nin boyalı bölgede daha etkin kullanımını beraberinde getirse de ikili oyun savunmasında yaşanan zaaflar aradaki sayı farkının ikiye kadar inmesine neden oldu. (27-25)

Çeyreği son aralığında parkelerde çok nadir görülebilecek bir olay yaşandı. İkincisi, bence hatalı olmak üzere, aynı pozisyonda iki sportmenlik dışı faul alan Walter Tavares oyundan ihraç edilirken Jan Vesely bu karardan doğan dört serbest atışta sadece bir isabet bulabildi. Akışın geri kalanında Luka Doncic liderliğinde oyunu kontrol altında tutmayı başaran Real Madrid, Brad Wanamaker’ın son topta kaydettiği baskete rağmen soyunma odasına 36-37 önde gitti.

Üçüncü çeyreğe her iki takım da pozisyon alma savaşında oldukça agresif bir tutum izleyerek başladı. Temasların şiddetinin arttığı ve çalınan/çalınmayan düdüklerin etkisiyle atmosferin gerildiği bu aralıkta Luka Doncic ve Trey Thompkins ile hücum tarafını götürmeye çalışan eflatun beyazlılar, Bradley Wanamaker’ın ön alandaki baskılı savunmasının etkisiyle skordaki avantajını koruyamadı ve televizyon molasına 46-46 eşitlikle gidildi.

Televizyon molasının ardından gelişen bölümde Gigi Datome ile yedi sayı bulan Fenerbahçe Doğuş, skor üstünlüğünü yeniden ele geçirse de Bradley Wanamaker’ın takım faul hakkının farkında olmadan Luka Doncic’e yaptığı faul sonrası Sloven oyuncu çizgide hata yapmadı ve final çeyreğine Koç Pablo Laso’nun ekibi 61-62 önde girdi.

TrendBasket/Begüm Ünal (@TrendBasket)
TrendBasket/Begüm Ünal (@TrendBasket)

Final çeyreğine, üçüncü çeyrekte yakaladığı müthiş şut yüzdesini taşımayı başaran Gigi Datome’nin katkısıyla etkili bir başlangıç yapan Fenerbahçe Doğuş, Luka Doncic’in bençte olması sebebiyle oyun organizasyonunda sorunlar yaşayan Real Madrid karşısında skor üstünlüğünü ele geçirdi. (68-67)

 Luka Doncic’in oyuna girmesinin ardından hücum tarafında daha verimli aksiyonlar gerçekleştirmeye başlayan Real Madrid, savunmadaki agresif görüntüsünü de muhafaza etmeyi başarınca oyun ve skor üstünlüğünü yeniden ele geçirdi. (70-71)

Karşılaşmanın bu aralığında her iki ekip de sertlik dozajını arttırırken dört sayı farkla (72-76) öne geçen Real Madrid’e Gigi Datome’nin üç sayılık basketiyle cevap veren Fenerbahçe Doğuş, farkı bir sayıya indirince Koç Pablo Laso mola istedi.

Mola dönüşünde Luka Doncic ile serbest atış çizgisine giden Real Madrid, bu pozisyonda esnasında Jan Vesely’nin aldığı sportmenlik dışı faul sebebiyle çizgiden üç sayı buldu ve 75-79 öne geçti. Devam eden oyun akışında Nicolo Melli’nin Luka Doncic üstünden oynadığı alçak post oyunuyla iki sayı bulan Fenerbahçe Doğuş, bitime 54 saniye kala skoru 77-79’a getirdi.

Bradley Wanamaker’ın uygun pozisyonda değerlendiremediği atış sonrası mücadeleden 77-79 mağlup ayrılan Fenerbahçe Doğuş, organizasyondaki altıncı mağlubiyetini alırken Real Madrid bu sonuçla dokuzuncu galibiyetini elde etmiş oldu.


Resmi istatistik servisi – Turkish Airlines EuroLeague | Fenerbahçe Doğuş – Real Madrid Baloncesto

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler