Luka Doncic & Igor Kokoskov: Yeni Dirk-Holger ikilisi mi? | ÇEVİRİ

Luka Doncic ve Igor Kokoskov arasındaki kişisel bağ geçmişten bugüne daha da ilerledi ve bu Mavericks’in yararına bir durum.

Igor Kokoskov, Luka Doncic’e hiç koçluk yapmadığına yemin etti.

Nasıl yani?

“Bu farklı bir Luka”

Kokoskov, Mavericks’in hücumdaki yeni yardımcı asistan koçu, bu ay başında Doncic ile yaptıkları birebir antrenmanın ardından söyledi bu cümleyi. Slovenya milli takımının ilk Avrupa kupası şampiyonluğunu yaşadığı 2017 senesinde bu ikili takımın kilit ikilisiydi.

Şaka mı yapıyordu?

Pek değil.

(Tom Fox / Staff Photographer)

Kokoskov, Luka Doncic’in saha içindeki oyununun ve saha dışındaki yıldızlığının birlikte çalıştıkları ve kupa kazandıkları son dönemden bugüne geçen dört senede oldukça değiştiğini söylüyor.

“O şu an dünyanın en iyi oyuncularından biri” diyor Kokoskov. Daha sonra ekliyor: “Bu farklı bir Luka.”

Mavericks için iyi bir haberden bahsetmek mümkün. Geçen süreçte Luka Doncic ve Kokoskov’un ilişkisi de iyiye gitti.

Atlanta’da Mavericks’in sezon açılışını izlerken Dirk Nowitzki ve Holger Geschwindner’in ilişkisini bir gözünüzün önüne getirin. Ardından Doncic ile Kokoskov’un ilişkisindeki benzerlikleri bir kıyaslayın.

Antrenman kampı başladığından beri neredeyse birbirlerinden hiç ayrılmadılar. Zaferler, yaratıcı hücumlar ve ortak bir Balkan arka planı üstüne kurulan ilişkileri, şampiyonluk hedefinin belki her zamankinden daha da merkezinde. Fakat bu kez Dallas’ta.

“Bu çok güzel” diyor Luka Doncic. “Onunla bir şampiyonluk kazandım ve o dönemden beri onu daha da yakından tanıdım.”

“Her zamanki Luka gibiydi, sıfır stres”

Kokoskov, Slovenya’nın 2017 EuroBasket öncesi Rusya’ya karşı oynadığı hazırlık maçında Doncic’e koçluk yapmaktan keyif alacağını anlamıştı.

Kokoskov maçtan önce uzun forvetleri olmadığı için small ball oynamaları gerektiğini takımına anlatıyordu. Kenarda Doncic asistanlardan birine döndü ve işaret etmeye başladı. O dönem 18 yaşında olan genç oyuncu teknik ekibe guard yerine uzun forvet olarak oynamaya gönüllü olduğunu söylüyordu. Kokoskov şöyle diyor:

“Milli takımda ilk kez forma giyen genç bir oyuncunun daha gergin olmasını bekliyorsunuz ama onun kendine güveni tamdı. Her zamanki Luka gibiydi, sıfır stres.”

Doncic o maçta dört numarada oynamadı. Fakat Kokoskov takımın hücumunu onun ve kaptan Goran Dragic tandeminin etrafında kurdu ve Slovenya’yı 9-0’lık rekor seriye taşıdı. Devamında yine Doncic’in önderliğinde bu yaz olimpiyatlarda devam eden sistemin de temeliydi bu.


Kokoskov kalın hücum oyunları defterinde yer alan oyunları hatırlaması kolay olacak şekilde isimlendirmiş. Tempolu bir hücum setine Pacers’a *atıf olarak “Indy”, bir topsuz oyuna ise Avrupa basketbolu efsanesi olan Peja Stojakovic’e ithafen “Peja” adını koymuş.

Ayrıca çok sakince konuşur. Kenarda hiçbir zaman çok fazla konuşmayı veya aşırı tepki göstermeyi seven biri değil.

Kokoskov’u vazgeçilmez kılan şey

“Luka tarafından bakıldığında en önemli avantaj Igor’un oyuncuların sahada neyi istediğini, neyi sevdiğini anlama ve okuma becerisi. Sistemi adapte etmeyi çok iyi bilen biri” diyor 2017’de Kokoskov’un yardımcı antrenörlüğünü yapan ve şu anda da Slovenya milli takımının başında olan Aleksander Sekulic.

Belki de Kokoskov’u Kidd ekibini kurarken bu kadar vazgeçilmez kılan şey de buydu.

Kidd, Kokoskov’u gerçek bir dahi olarak görüyor ve yeni hücum koordinatörünün becerilerinden bahsederken gülümsüyor. Zira 48 yaşındaki çalıştırıcı bir oyun seti istediğinde Kokoskov 10 farklı seçenekle geliyor.

Kidd, Suns onu 2019’da bir sezonluk başantrenörlük deneyimin ardından kovduğunda Kokoskov’un bunu çok dert ettiğinin farkındaymış.

Koç değişikliğinde en sevdiği asistanı olan Jamahl Mosley’i kaybetmiş süper yıldız Doncic ile olan bağı da göz ardı edilemez.

Her antrenmandan sonra Luka Doncic, Kokoskov ile çalışmak için sahada kalıyor.

Luka Doncic’in ribaundlarını Kokoskov alıyor. Üçlük çalışmalarında sert bir savunmacı oluyor. Doncic ısınmaya veya soğumaya hazır olduğu anda direkt Doncic’in yanına geçiyor. Antrenman maçlarında ve takım içi taraftar etkinliklerinde Doncic’in takımlarının başantrenörü olarak görev yapıyor.

Ancak Igor Kokoskov, Kidd’in kendi kadrosunu, oyununu kurmasına yardımcı olmak için burada olduğunun altını çiziyor.

Jason Kidd
Tom Pennington/Getty Images

Ancak Mavericks’te ailesinden sekiz saat uzakta çalışmak konusunda Doncic ile empati kurabilecek tek bir koç var.

Doncic ile –ve en yakın arkadaşı Boban Marjanovic ile-sadece İngilizce değil Sırpça da konuşabilecek biri.

Doncic ile birlikte şampiyonluk kazanma hissini tanıyan biri.

“İkisi arasında çok büyük bir saygı var”

Kidd şöyle diyor: “Luka bir şeyi yapamadığında Igor ona karşı dürüst olabilir. İkisi arasında çok büyük bir saygı var. Igor’un onun için en iyisini istediğini, onu başarılı olmak için gereken noktaya getireceğini biliyor Luka. Bu yüzden de çok yüksek seviyede bir güven ve saygı söz konusu. Bu da her şeyin temel taşı.”

Mavericks geçmişte daha önce de benzer ikililere ev sahipliği yapmıştı.

Nowitzki’nin akıl hocası rolünü üstlenen Geschwindner de Mavericks efsanesinin gelişiminde çok önemli rol oynuyordu. Özellikle sezon öncesi ısınmalarını yaptığı American Airlines Center’ın bodrum katındaki sahasında. Taraftarların onu sadece ilk ismiyle bildiği sahada.

2019’da takasla Porzingis takıma katıldığında Mavericks onun bireysel antrenörü Manu Valdi’yi de teknik ekibe eklemişti.

Kokoskov Phoenix’te tek bir draft seçimi yapmış olsaydı bu ikili şu anda Dallas’ta olmayabilirdi.

Kokoskov Suns’ın başantrenörlük görevini EuroBasket’ten 7 ay sonra ve draftta ilk sıra hakkını almadan iki ay önce devraldı.

Suns, Doncic yerine Dallas’ın üç numara hakkı için takasladığı Deandre Ayton’u seçti. Ancak Phoenix’in liderlik kovalamacasına karşın Kokoskov, Doncic’in potansiyelini hep biliyordu.

Şimdi ise kıymetli All-Star’ı ile yeniden çalışma şansını yakaladı.

Ya da Kokoskov’a göre ilk defa çalışma şansını.


Kaynak | The Dallas Morning News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler