Lofton: Son Şutu Kullanmak Özgüven İster

lofton

Beşiktaş Integral Forex’ten Chris Lofton, eurocupbasketball.com‘dan Javier Gancedo ile bir röportaj yaptı. İşte o röportaj;

Öncelikle normal sezondaki başarınız için tebrikler. İlk turdaki bu başarılı performansın kilit noktaları nelerdi?

Teşekkürler.Öncelikle çok iyi takım arkadaşlarına sahibim. Maçta kimin öne çıktığını umursamıyoruz,tek derdimiz maçları kazanmak. Takım hepimizden önce geliyor. Bunu yaptığımızda, iyi şeyler de gerçekleşiyor haliyle.

Beşiktaş IF, sene başında takıma bir çok yeni oyuncu kattı ama seneye ilk 7 maçın 6sını kazanarak başladı. Bu kadar çabuk form tutmanızı neye borçlusunuz?

Dediğim gibi, çok iyi bir kimyaya sahibiz. Çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdik ve Ağustos’tan beri çok iyi çalışıyoruz. Bunların hepsi bir araya gelince,tek yapmamız gereken çalışmaya aynı şekilde çalışmaya devam etmek oldu.

Bu senin Eurocup’ta geçirdiğin ikinci sezon. Geçen seneki tecrübelerin bu sene sana yardımcı oldu mu?

Olduğunu söyleyebilirim. Turnuvanın dinamiklerine aşina olduğum için,neler beklemem gerektiğini de bilebiliyorum. Bence tecrübe en iyi öğretmendir. Yine de, bir gün kötü oynayabilirim ama o zaman da Ryan (Broekhoff) veya JJ (JaJuan Johnson) devreye girer ve maçı kazandırır. Ya da tam tersi olur.

Beşiktaş IF sezon ortasında takıma Kenan Bajramovic’i ekledi. Onun takıma katkısı nasıl oldu?

Kenan’ın takıma katılması bizim için çok iyi oldu. O takıma liderlik ve tecrübe getirdi. Çok tecrübeli bir oyuncu ve bu tecrübeleri genç oyunculara da aktarıyor. Ayrıca onun gibi iyi bir insanın etrafta olması çok iyi bir şey.

Şu anda Eurocup’ın en skorer oyuncususun. Böyle büyük bir turnuvada,önemli bir pozisyonda olmak nasıl bir his?

Çok güzel bir his. Aslında sayı atmayı kazanmak kadar önemsemiyorum. Biz kazanmaya devam ettiğimiz sürece her şey daha iyi görünüyor. Sadece takımın kazanması için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Gruptaki rakipleriniz Pınar Karşıyaka,Neptunas Klapedia ve Paris Levallois karşısında şansınızı nasıl görüyorsun?

Gruptan çıkmak zor olacak. Gruptaki takımların hepsi çok iyi ve biz de her gün antremanlarda kendimizi geliştirerek daha da iyi olmaya çalışıyoruz Son iki yıldır Pınar Karşıyaka’ya karşı oynadım ve onlarla oynayacağımız maçların zorlu geçeceğini biliyorum. Çok zorlayan bir taraftarları ve sahalarında müthiş bir atmosferleri var. Ama gruptaki bütün maçları hevesle bekliyorum.

Euroleague’den elenerek Eurocup’a katılan takımlar hakkında ne düşünüyorsun?

Duyduğuma göre Avrupa’da bu futbolda da böyle oluyormuş, dolayısıyla basketbolda da aynı uygulamanın gelmesi beklenen bir şeydi. Bu Eurocup takımları için rekabeti daha da arttırıyor. Herkes daha mücadeleci,daha zorlu bir turnuvada oynamak ister.

Son iki yılda maç kazandıran basketleri atma konusunda Avrupa’nın en iyilerindensin. Bu kadar iyi bir clutch oyuncusu olmanı neye borçlusun?

Öncelikle kendinize güvenmeniz gerekiyor. Ama iş yine de çok çalışmakta bitiyor. Böyle anlarda hazır olmak için sürekli antremanlar yapıyorum. Çocukluğumdan beri bu şutlara çalışırım. Çok küçükken kendi kendime saniyeleri geri sayar ve son saniyede şut atardım.

Kulubünden ve İstanbulda yaşamaktan memnun musun?

Beşiktaş IF’i çok seviyorum tabii ki. İstanbul da müthiş bir şehir. Burada uzun süre kalmak istiyorum. Bu şehirde neye ihtiyaç duyarsanız bulabiliyorsunuz. Tek sorun ise trafik.

Sence Beşiktaş IF bu sezon Eurocup’ta nereye kadar ilerleyebilir? Sizi başarıya ulaştıracak faktörler neler?

Motivasyonumuzu hiç kaybetmememiz ve sürekli çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Her maç daha iyi olmalıyız,konsantrasyonumuz hep en üst seviyede olmalı. Çünkü her maç biraz daha zor olacak. Eğer her maça aynı konsantrasyonla çıkabilirsek, eminim bu mental eforumuz küçük sorunları halledecektir ve bu da bizi başarıya götürecektir.

Kaynak: Javier Gancedo/eurocupbasketball.com
Çeviri: Trendbasket

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler