image (1)Yaz şampiyonalarının açılışı dün itibariyle Mısır’da yapıldı. U19 Dünya Şampiyonası, Mısır’ın Kahire şehrinde başladı. Bu şampiyonada biz yer almıyoruz. Malum Samsun’da düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası’nda istediğimizi alamamıştık. Turnuvayı 12. sırada bitirerek de Mısır biletini kaçırdık.

Şampiyonada 16 ülke yer alıyor. Turnuvanın ilk karşılaşmaları da dün itibariyle A ve C gruplarında oynandı. A Grubu’nun açılış maçında Yeni Zelanda, Güney Kore’yi 88-81 geçti. Daha sonrasında ise İspanya ile Japonya kozlarını paylaştı. Samsun’da Dünya Şampiyonası biletini son anda alan İspanya, Rui Hachimura önderliğindeki Japonya’yı geçmeyi başardı ve U19 Dünya Şampiyonası’na galibiyet ile başladı.

Günün ikinci seansında Fransa ile Arjantin kozlarını paylaştı. Son Gençler Avrupa Şampiyonu olarak Kahire’nin yolunu tutan Fransa sürprize izin vermedi. Kaptan Bathiste Tchouaffe’nin önderliğinde galibiyete uzandılar. Tabii Frank Ntilikina ve Sekou Doumbouya ikilisinin bu turnuvada olmadıklarını baştan söyleyelim. C Grubu’nda ise Kanada sahne aldı. Çok önemli eksiklerle bu turnuvaya gelen Kanada, Mali karşısında pek zorlanmadı. 1999 doğumlu RJ Barrett, 20 sayı-11 ribaund ile maçın kahramanı oldu ve Kanada sahadan 91-42 galip ayrıldı.

imageÜçüncü seansta ise günün en önemli karşılaşması oynandı. Litvanya ve Almanya’nın karşı karşıya geldiği mücadeleye Litvanya harika başladı. Almanya’nın organize olmasına hiç izin vermeyen Litvanya, ilk çeyrekte skoru bir ara 21-2’ye kadar getirdi. Özellikle Tadas Sedekerskis ve Arnoldas Kulboka’nın muazzam oyunları, onları bir adım öne çıkardı. Ayrıca oyun kurucu pozisyonunda oynayan Rokas Jokubaitis’in de harika performansı ile sahadan 98-79 galip ayrıldılar. Rokas Jokubaitis, Tadas Sederkerskis ve Arnoldas Kulboka üçlüsü bu mücadelede toplam 68 sayı üretti. Almanya cephesinde ise 1999 doğumlu Isaac Bonga bu mücadelede hiç ritim bulamadı. Ferdinand Zlyka’nın iyi performansı ile ayakta kalmaya çalıştılar ancak Isaiah Hartenstein’ı maç içerisinde fazlasıyla aradılar. Seansın diğer mücadelesinde ise Amerika Birleşik Devletleri sahne aldı. İran karşısında hiç zorlanmayan Birleşik Devletler, sahadan 108-48 galip ayrıldı.

Günün son etabında ise iki harika karşılaşma oynandı. Ev sahibi Mısır, Porto Riko karşısında ilk yarıyı 17 sayı önde tamamladı. Ancak daha sonrasında Porto Riko geri döndü. Özellikle son çeyrekte harika bir oyun ortaya koydular ancak skorda bir türlü öne geçemediler. Sahadan 67-65 galip ayrılan Mısır, turnuvaya galibiyet ile başladı. İlk günün son mücadelesinde ise İtalya parkeye çıktı. Davide Moretti’nin yokluğunda İtalya, Angola karşısında epey zorlandı. Uzatmaya giden karşılaşmadan 70-66 galip ayrılan Azzuriler, Dünya Şampiyonası’na galibiyet ile başladı.

Turnuvanın ikinci gününde de sekiz karşılaşma oynanacak. Günün ilk mücadelesinde Güney Kore ile Arjantin karşı karşıya gelecek. Daha sonrasında ise Fransa-Yeni Zelanda karşılaşması izlenmeye değer. Günün en dikkat çekici karşılaşması ise bana göre İspanya ile Kanada arasında oynanacak. Tüm karşılaşmaları FIBA’nın YouTube kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz. İşte U19 Dünya Şampiyonası’nda günün programı:

15:15 | Güney Kore – Arjantin

15:45 | Mali – Japonya

17:30 | Fransa – Yeni Zelanda

18:00 | İspanya – Kanada

19:45 | Porto Riko – Almanya

20:15 | Amerika Birleşik Devletleri – Angola

22:00 | İtalya – İran

22:30 | Litvanya – Mısır

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir