Lenovo Tenerife, mucizelerin takımı karşısında gücünü sınayacak | ANALİZ

championsleague.basketball

Kimilerine göre bu turnuvanın en büyük favorisi ve alfa titanı… Sezon içinde sergiledikleri basketbolla da bunun aksini düşündürmediler. Lenovo Tenerife, parkenin her alanında etkileyici silahlara sahip ve rotasyonu verimli kullanarak galibiyete uzanmakta problem yaşamıyorlar.

Giorgi Shermadini, Marcelinho Huertas, Sasu Salin, Bruno Fitipaldo… Tyler Cavanugh ve Aaron Doornekamp de var. Ha bir de rotasyonda önemli dakikalar alan Santi Yusta. Sayacağımız isimler nihayet bitti. İşte Tenerife böyle bir kadro yapısına sahip. Her oyuncudan verim alabilen, yan parçaları da etkili kullanabilen bir takım. Ana rol oyuncularının dominantlığı sayesinde kendi oyun anlayışlarını rakiplerine kolayca dikte ettirebiliyorlar.

Peki nedir bu Tenerife’nin oyun anlayışı? Kadrosunda Huertas ve Shermadini olan ve bu oyuncuların ana rolde olduğu bir takım için sorulması gereken sorulardan biri midir emin değiliz ama yine de bahsedelim.

Hücum çeşitliliği

Tenerife, rakip analizini başarılı koç Txus Vidorreta liderliğinde hatasız yapabiliyor ve sahip olduğu hücum çeşitliliğini rakiplerin savunma kurgusuna göre kullanabiliyor. Bir maçta Shermadini’nin sırtı dönük oyunları, başka bir maçta Huertas & Shermadini ikilisinin başrolde olduğu ikili oyunlar, diğer maçta da Sasu Salin’in keskin şutunu kovalamak için hazırlanan pozisyonlar… Esnek bir takım olan İspanyol devi, bahsettiğimiz bu üç seçenekten ikisini Fitipaldo & Cavanaugh ikilisi ve Aaron Doornekamp’in şutu üzerinden de oynayabiliyor. A planını rakibe koşulsuz şartsız dikte ettiren ve en çok bu varyasyonları kullanan İspanyol devi, Emir Sulejmanovic gibi bir silahı da zaman boyalı alanda kullanabiliyor.

İşlerin yolunda gitmediğini çok görmediğimiz Tenerife, böyle durumlarda ise alan savunmasına dönerek rakibini boğuyor ve ritim bozmaya çalışıyor. Konuşacak çok şeyin olduğu Lenovo Tenerife için öne çıkan detaylara kısaca göz atalım.

Tenerife, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde hücum verimliliği en yüksek ikinci takım. Maç başına 86.3 sayı atıyorlar ve bu da onları sekizli final takımları arasında üçüncü sıraya yerleştiriyor. Pozisyon başına 1.21 sayı bulan İspanyol devi, yüzde 50.6 ile de en yüksek saha içi isabet yüzdesine sahip takım. Ancak Tenerife bununla da kalmıyor. Vidorreta’nın öğrencileri, saha içi isabeti, üçlük isabeti ve serbest atış isabeti parametrelerinde 50-40-75 yüzdelerini yakalayabilen tek takım konumunda. Bu da onları hâliyle özel bir noktaya konumlandırıyor.

Sekizli final takımları arasında en çok asist yapan ikinci takım olan Lenovo Tenerife, maç başına 21.4 asist yapıyor ve bu veride başroller Huertas ve Fitipaldo arasında paylaşılıyor. Top kaybı parametresinde 12.2 ortalamayla dördüncülüğü Hereda San Pablo Burgos ile paylaşan Vidorreta’nın öğrencileri, 1.8 asist/top kaybı oranıyla da bu alanda en iyi ikinci istatistiğe sahip.

Hem atıyoruz hem tutuyoruz

Yay gerisinden yüzde 42 ile atan Tenerife, Nizhny Novgorod’un ardından sezon genelinde ikinci sırayı alıyor. Yüksek şut yüzdesi yakalayan Tenerife, ribaund gerektiren pozisyon sayısının azlığından ötürü ribaund parametresinde geride. Ancak geride olmanın tek nedeni elbette pozisyon sayısının az olması değil. Tenerife’nin kadrosunda ribaund kimliğiyle öne çıkan herhangi bir oyuncu da yok. Bu da İspanyol devinin Strasbourg karşısındaki en büyük eksisi. Tenerife, 32.7 ribaund ortalamasıyla sekizli final takımları arasında sondan ikinci.

Savunma verimliliği konusunda da üstün bir grafik çizen Tenerife, playoff aşamasında oynadığı altı maçta ortalama 71 sayı yedi. Bu da onları savunma verimliliği en yüksek takım olan Burgos’un bile önüne koyuyor. Alan kapatarak savunma yapan ve hücum eden oyuncu sayısını devre dışı bırakmaya yönelik bir anlayışa sahip olan Tenerife, bu savunma kurgusunda başarıya ulaşmış durumda. Tenerife bunu yaparak rakibi zorlama şutlara itiyor ve ritim bozuyor. Bu da sayısız silahlarından sadece biri…

Titan: Lenovo Tenerife

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Pınar Karşıyaka için dönüm noktası ve şampiyon övgüsü

Pınar Karşıyaka için dönüm noktası ve şampiyon övgüsü Sezon başında, hatta mayıs ayı başında bir Türkiye temsilcisinin Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde final oynamasını çoğumuz beklemiyorduk. Pınar...

#BCL #Final8’ten en iyi bireysel performanslar | GALERİ

#BCL #Final8'ten en iyi bireysel performanslar | GALERİ Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nde Final8 heyecanı geride kaldı. Temsilcimiz Pınar Karşıyaka, finalde Burgos'a kaybetti ve sezonu ikinci tamamladı....

Ike Udanoh, SIG Strasbourg ile yeni sözleşme imzalıyor #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde sezonu dördüncü sırada tamamlayan SIG Strasbourg, deneyimli forveti Ike Udanoh ile nikah tazeliyor. Sportando'dan Emiliano Carchia'nın aktardığı bilgilere göre Fransız ekibi SIG...