LeBron Takımdan Daha Fazlasını İstiyor (Cavaliers’ta Sorunlar)

Lebron

Yazın en sansasyonel hamlesini yapıp James’i  evine geri getiren Cavaliers’da kötü başlangıcın ardından memnuniyetsizlik  sesleri yükselmeye başladı. Öncelikle olayın biraz arka planından bahsetmek gerekirse;

Sezonu evinde oynadığı Knicks maçıyla açan Cavs, bu maçta çok da beklemediği bir mağlubiyet almış ve LeBron’un eve dönüşünün ilk maçında çok kötü bir performans göstermişti. Ertesi maçta ise olası bir Doğu Finali eşleşmesi olarak görülen maçta, uzatma sonunda Bulls‘u yenmeyi başarmışlardı. Özellikle maçın sonunda takımın tamamının ve maçın tamamında LeBron’un performansı işlerin yoluna gireceği mesajını vermişti. Sonraki maçta ise Portland Trail Blazers’a karşı 19 sayı farkla yenilmiş (101-82) ve bir kez daha hayal kırıklığı yaratmışlardı. Son maçta ise kadrosu çoğunlukla gelecek vaadeden oyunculardan oluşan Utah Jazz, Cavs’ı 102-100 yendi. Bu yenilgide en çok dikkat çeken nokta ise Cavaliers takımının tamamının toplamda 6 asistte (4 LeBron-1 Love-1 Waiters) kalmasıydı. Maçtan sonra ise Waiters ve James tarafından iki açıklama geldi .

Waiters‘ın,tahmin edilebileceği gibi,takımdaki mutsuzluğunu açıklaması çok uzun süre almadı. 4 maç sonrasında anında açıklama yapma isteği hissetti. Yaptığı açıklamada kendisinin  catch-and-shoot (türkçe’de nokta şutörü olarak da kullandığımız, topla zaman geçirmekten çok pozisyon alıp, aldığı pası çoğunlukla alır almaz şuta dönüştüren oyuncu tipi,tam çevirisinden emin olamadığım için orjinalinde bırakmayı tercih ettim-d.ö) tarzı bir oyuncu olmadığını ve bu rolde kendisinden istenilen verimin alınamayacağını söyledi. Blatt daha önce özellikle LeBron ve Irving‘in sahada olduğu dakikalarda, Waiters’ın bu rolü üstlenmesini beklediğini ve Waiters’a antremanlarda bu konuda ekstra çalışmalar yaptırdığını açıklamıştı.

Utah maçından sonra çıkan sorunlardan biri ise LeBron‘un maç sonu yaptığı açıklama olmuştu. LeBron takımın maç boyunca sadece 6 asist yapmasını eleştirirken Irving‘e de mesaj vermişti. Özellikle kullandığı “Takımda geçmiş senelerden kalan bir çok kötü alışkanlıklar var”  cümlesi dikkat çekmişti. Çünkü bu sözün gittiği oyuncular belli ki Amerikan spor yazarlarının çoğu bunu direkt olarak Irving’e söylenen bir söz olarak yorumladılar. Ancak LeBron’un bu sözlerini şikayetlenme olarak değerlendirmek yanlış olabilir. Çünkü daha çok çalışmaları gerektiğini ve zamanla işlerin yoluna gireceğini vurgulaması aslında şikayetlenmekten ziyade takım arkadaşlarına mesaj verdiği imajını çiziyor.

Son olay ise LeBron ve Irving, Trail Blazers maçı sonrası soyunma odasında sözlü bir tartışma yaşadıklarının ortaya çıkması oldu. ESPN’in muhabir&yazarlarından Brian Windhorst‘un ortaya çıkardığı bu olayda, tartışmanın gayet sağlıklı olduğu ve herhangi bir hakaretin kullanmadığı söyleniyor. Windhorst’un söylediklerine göre, LeBron Irving’e, takım hücumlarını yönetmesi konusunda bazı sorunlar olduğunu ve Irving’in çok iyi bir skorer olmasına rağmen takımın büyük başarılar kazanabilmesi için top dolaşımına ve paslara da en az şutları kadar önem vermesi gerektiğini söylemiş.

Cleveland Cavaliers’ta ilk 4 maçta alınan 3 mağlubiyet bir çok soru işaretini doğurmuş gibi görünüyor. Bu takımın LeBron sonrası dönemde kaybetmeye inanılmaz alışmış olması ve şuanda takımda LeBron ve Marion gibi birkaç oyuncu dışında kazanmaya alışmış ya da kazanmayı bilen oyuncu olmamasının sorun yaratmasını hemen herkesin beklediği birşeydi. Ancak oyuncuların kalitesiyle bu sorunların aşılabileceği düşünülüyordu ki kötü başlangıca rağmen bu düşüncenin pek de değiştiğini söylenemez zaten. Cavaliers’ın nasıl devam edeceği ve seneyi nerede bitireceği bugünlerde NBA’de en çok konuşulan konulardan biri. Geçen haftaki podcastimizde biz de Cavaliers’a dair düşüncelerimiz paylaşmıştık. O bölümleri dinlemek isterseniz ;

Doğuş Ö[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler