Lauri Markkanen’in önderliğindeki Finlandiya, Polonya’yı iki uzatmada devirdi!

EuroBasket 2017 A Grubu’nda ev sahibi Finlandiya ile Polonya turnuvadaki üçüncü maçlarında kozlarını paylaştı. Yıllarca hafızalardan silinmeyecek maçta gülen taraf, iki uzatma sonunda 90-87’lik avantaja ulaşan Finlandiya oldu.

Finlandiya’nın ilk beşi: Petteri Koponen-Sasu Salin-Shawn Huff-Gerald Lee-Tuukka Kotti

Polonya’nın ilk beşi: Lukasz Koszarek-Aaron Cel-Mateusz Ponitka-Adam Waczynski-Damian Kulig

Karşılıklı basketlerle başlayan maçın ilk beş dakikasında takımlar birbirlerine savunmada çare üretemezken, yapılan top kayıplarının sonucundaki geçiş hücumları skorun başa baş kalmasını sağladı: 6-8. Çeyrek ortasında Lauri Markkanen, Erik Murphy ve Jamar Wilson’ı oyuna süren Finlandiya, tamamı üçlük tehdidi beşiyle yarı sahada çok daha akıcı bir oyun oynadı. Polonya’yı art arda top kayıplarına ve boş hücumlara sürükleyen hareketli savunmasını sahaya hücumda iyi yayılmayla birleştiren Finlandiya, 12-0’lık seriyle ilk çeyreği 18-8 üstün bitirdi.

İkinci çeyreğin ilk yarısında da ev sahibinin dominasyonu sürdü. Markkanen ve Koivisto’nun üçlükleriyle dakikada 14’e (27-13) çıkan fark sonrası Polonya molası geldi. Moladan Karnowski-Gielo ortaklığıyla gelen üçlükler ile dönen Polonya’da yay gerisinden musluklar açıldı kalan bölümde. A.J. Slaughter’ın önderliğinde art arda basketler bulan ve direncini geri kazanan Polonya, Finlandiya Koçu Henrik Dettmann’ın mola almakta gecikmesi sonrasında ritmini korurken, uzun süre çift hanelerle geride geçirdiği devreyi de dört sayılık dezavantajla kapattı: 36-32.

İlk 15 dakikada akan Finlandiya hücumu ikinci yarının büyük kısmında kilitlendi. Gielo ve Waczynski’nin hücumdaki katkılarıyla çeyrek içine yedi sayıya kadar çıkan farkı eriten Polonya, bitime iki dakika kala 48-47 öne geçti. Final çeyreğine ise 52-52’lik eşitlikle girildi.

Karar çeyreğinde iki takım da düzenlerini sahaya yansıtmakta zorlanarak başlarken, Polonya’nın Finlandiya’nın fiziksel zaaflarını işlemesi bitime bir buçuk dakika kala 66-57’lik üstünlüğe yol açtı. 7-0’lık bir seriyle bitime 11 saniye kala skoru 66-64’e getiren Finlandiya, Markkanen’in Koszarek’ten topu çalıp bulduğu smaçla maçı uzatmaya taşıdı.

İlk uzatma periyodunda da normal sürenin sonuna benzer bir senaryo yaşandı. Slaughter’ın bitime 13 saniye kala gelen kritik basketi sonrasındaki hücumda Markkanen, kendi taraftarlarının önünde şutu soktu ve karşılaşma 78-78 ile ikinci uzatmaya gitti.

İkinci uzatmada tüm yorgunluğa karşın yıldızlarına yaslandı iki takım da. Waczynski ve Slaughter’ın bulduğu üçlüklerle skoru yedi saniye kala 89-87’ye getirdi Polonya. Koponen’in serbest atışı ve Kulig’in sonraki pozisyondaki top kaybı, Finlandiya’nın 90-87’lik galibiyetini tescilledi.


Maçın istatistikleri için: FIBA Resmi Sitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler