THY EuroLeague’de 2017-18 sezonunun şampiyonu Real Madrid’in Koçu Pablo Laso, Fenerbahçe Doğuş’u 85-80 yendikleri final maçının ardından düzenlenen basın toplantısında, Final Four MVP seçilen Luka Doncic’le birlikte, konuştu.

Luka Doncic

Olağanüstü hissediyorum. Herkes bana neler hissettiğimi soruyor. Kelime bulamıyorum. Yaşadıklarım olağanüstü.

İnanılmaz bir durum bu. Olağanüstü takım arkadaşlarım, Pablo gibi mutihş bir antrenörüm var. Bizi destekleyen herkes olağanüstü. Böyle bir takımda oynamak çocuk oyuncağı.

Odaklandığım şey şampiyonluğu kutlamak. NBA’in zamanı geldiğinde kararımı vereceğim.

Soyunma odasında çok fazla şey konuşulmadı, müzik vardı onu dinledik. Laso’nun sesini bile duyamadık. Sanırım ‘Tebrik ediyorum sizi’ falan dedi.

2012 yılında katıldım takıma. Bu sezon hayallerin gerçekleştiği bir yıl oldu benim için. Üç yıl önce EuroLeague Küçükler şampiyonu olduk. A Takım şampiyonu da olmak istiyordum. Üç yıl sonra nasip oldu.

Geçen sene Fenerbahçe’ye karşı sıkıntı yaşamıştık. Bu yıl özgüvenim birz daha yüksekti. Geçtiğimiz seneki maçtan çok ders aldım.

Pablo Laso

Oyuncularımı tebrik ediyorum çünkü bence mükemmel bir iş ortaya koyular. Bugün, cuma günü ve daha geri gidersek ilk antrenman gününden beri çok çalışmadan yapamazsınız bunu. İnanılmaz bir sezon oldu. Aralık ayında yedi oyuncumdan yoksundum. Bizi hiçbir şey yolumuzdan alıkoyamaz diye düşündük. Bence bir takımın önemi de şuradan geliyor: insanlar kendilerini ortaya koyuyorlar. Çok büyük fedakarlık yaptılar, takım olarak olgunlaştılar ve olağanüstü bir haftasonu geçirerek şampiyon oldular. Bence tüm Final Four da olağanüstü bir etkinlik oldu. Yaşanan dört maçta da dünyanın en iyi baasktbolundan bahsedebiliriz.

Fenerbahçe’ye olan saygım çok yüksek. Üç yıl üste üste finaldeler; bu müthiş bir başarı. Bir kişiden bahsetmiyorum, bir organizasyondan bahsediyorum. Ama bizim planımız vardı; onu takip ettik. Neler yapmamız konusunda kafamız berraktı. Bizi incitecekleri pozisyonlara müsaade etmedik. Belki maçın sonunda biraz şüpheye düştük ama onun da üstesinden geldik. Takım çok önemli bir karakter göstermiş olduk. Fenerbahçe’yi Fenerbahçe tarzıyla yendik mi bunu bilmiyorum. Bunu diyemem ama Real Madrid tarzıyla Fenerbahçe’yi mağlup ettik.

Harika bir takım olmak istiyorsanız tek bir kişiye bel bağlayamazsınız. Benim ideal basketbol anlayşım bu. Tabii ki uzunlarımızın bize vermiş olduğu şeye çok değer veriyoruz. Panathinaikos serisinde de gördük ki onlara kullandığımızdan çok daha fazla ihtiyacımız var. Bu haftasonu çok üst düzey oynadılar. Sayılar öyle söylemiyor belki ama boyalı alanda yapmış oldukları iş şampiyonlukta belirleyici oldu.

Bir yıldız oyuncu takımın yararı için faul de yapmalıdır. Bobby Dixon’ın oyunu değiştirecek kapasitede bir oyuncu olduğun biliyorduk; tıpkı yarı finalde değiştirdiği gibi. O çok iyi bir oyuncu. Maçın sonlarına doğru çok da önemli bir üçlük kaydetti lakin onu durdurma planımız gayet iyi işledi.

Doncic’e ‘Bizimle kal’ veya ‘NBA’de başarılar’ demeyeceğim. Ona, ‘Harika bir sezon geçirdin, EuroLeague şampiyonu, İspanya şampiyonu oldun. Bir oyuncu olarak gelişmeye devam ediyorsun.’ diyeceğim.

Belgrad en sevdiğim ikinci şehir mi bilmiyorum ama eşim çok mutlu burada. Buraya bir daha gelelim dedi ama basketbol olmadan. ‘Basketbolsuz Belgrad düşünülemez’ dedim, ‘Hayır, basketbol olmayacak.’ dedi. Belgrad’ı çok seviyorum ama eşim sadece gezmek için buraya gelmek istiyor. Burayı her zaman EuroLeague şampiyonu olduğum şehir olarak hatırlayacağım.

Wanamaker, Sloukas ve Dixon’a çok iyi baskı yapmak üstüne bir oyun planı belirlemiştik. Sürekli potaya yakın oynamamız gerekiyordu. Kalinic, Melli gibi dört numaraları riske etmeyi kabul etmiştik. Melli de bize karşı muazzam oynadı.

Bazen ayağa kalkabilmek için çelme yemeniz gerekir. Basketbol olarak bir sorunumuz yoktu aslında. Geçen sezon İstanbul’a gidişimizle bu sezon Belgrad’a gelişimiz arasında fark vardı.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir