Laboral uzatma sonunda güldü ve 2-0 öne geçti #playoffs

THY Euroleague Play-off turunda ilk maçı kazanan Laboral Kutxa, serinin ikinci karşılaşmasında evinde Panathinaikos’u ağırladı. İlk maçın aksine baştan sona çekişmeli geçen mücadelenin kazananı, uzatma periyotunun sonunda rakibine 82-78’lik üstünlük sağlayan Laboral oldu ve Laboral seride 2-0 öne geçti.

Laboral Kutxa’nın ilk beşi: Darius Adams-Jaka Blazic-Davis Bertans-Kim Tillie-Darko Planinic

Panathinaikos’un ilk beşi: Nick Calathes-Elliot Williams-Sasha Pavlovic-James Gist-Miroslav Raduljica

Karşılaşmanın ilk bölümünde ev sahibi ekibin skor üretme yöntemi hızlıca yarı sahayı geçip boş üç sayılık atışlar bulmaktı. Panathinaikos’un tercihi ise Miroslav Raduljica’yı boyalı alan etrafında topla buluşturup kah bire bir oyunlardan sayı atmasını kah baseline’dan çembere hareketlenen forvetlere pas çıkarmasını sağlamaktı. İlk üç buçuk dakikası 8-3 Panathinaikos üstünlüğüyle geçilen mücadelede Laboral’in kısa süre içinde Kim Tillie ve Darius Adams’ın katkıları sonucu dengeyi yakalaması, bitime 04.37 kala alınan reklam molasına 12-10 Panathinaikos üstünlüğüyle girilmesine sebep oldu. Laboral’in karakterine ters bir şekilde ritimsiz hücumu ve savunmada -toplu veya topsuz- çembere yapılan koşuları durduramaması, boyalı alandan bolca pozisyon üreten deplasman ekibinin üstünlüğünü çeyrek sonuna kadar korumasına neden oldu. Panathinaikos, ilk çeyreği 21-16 önde geçti.

İlk çeyrek de hesaba katıldığında yakaladığı 8-0’lık seriyle on ikinci dakika içinde skoru 21-21’e getiren Laboral, oyun konsantrasyonunu bir nebze yukarı çekerek maçtaki mücadele seviyesini artırdı. Çeyreğin orta bölümünde James Feldeine’den katkı alan Panathinaikos skorda önde kalmayı başarırken Laboral’in kritik anlarda yaptığı basit hatalardan da yararlanmayı bildi. Devrenin bitimine dört buçuk dakika kala 32-29 önde olan Yunan ekibi, takip eden dakikalarda da ikili oyunlarla ve ikinci şans sayılarıyla maça tutunurken Laboral’in Ioannis Bourousis’in eline bakan hücumunun farkı asgari seviyede tutmasına ve finalde öne geçmesine engel olamadı. On dokuzuncu dakikası karşılıklı top kayıplarına sahne olan mücadelenin ilk yarısı 38-36 Laboral üstünlüğüyle sonuçlandı.

@Baskonia
@Baskonia

Maç boyunca çokça kullandığı üç sayılık atışlardan ikinci devrenin ilk üç dakikasında isabetler kaydeden Laboral, bu bölümde 47-38’lik üstünlük yakaladı. Savunmasının hala istenilen verimliliğe ulaşmamasına rağmen gösterilen kolektif çabayla Panathinaikos’u durdurmayı başaran ev sahibi, takip eden dört dakikada James Gist ve Dimitris Diamantidis’in deplasman ekibi adına sorumluluk alarak farkı bir nebze indirmesini engelleyemedi. 50-45’e gelen müsabakanın 28.-30. dakikaları arası ağırlıklı olarak serbest atış çizgisini ziyaret eden ve sayılarını bu yolla üreten takımlar, son on dakikaya Laboral’in 54-51’lik skor avantajıyla girdi.

Otuz birinci dakikada 5-0’lık seri yakalayan Laboral, skoru 59-51’e getirdi ve rakibine molayı aldırdı. Maçta ilk defa arka alan oyuncuları Mike James ve Darius Adams’ın etrafında dinamik bir hücum kurmayı başaran Laboral, Diamantidis’in takımını çekip çevirmesine çare üretemeyerek farkı daha da artırma fırsatını kullanamadı. Normal sürenin bitimine altı dakika kala skorun 62-58’e gelmesine rağmen sakinliğini kaybetmeyip -bu maç özelinde- geç bulduğu doğrularından vazgeçmeyen Laboral, topu iyi paylaşarak ürettiği sayılarla farkı yeniden sekize çıkardı (68-60). Kalan iki buçuk dakikalık sürede Panathinaikos’un baskısından Kim Tillie, Davis Bertans ve Bourousis gibi oyuncuları sayesinde kurtulan Laboral, yine de rakibinin sekiz saniye kala Dimitris Diamantidis’in üçlüğüyle 73-73’lük eşitliği yakalamasını engelleyemedi ve maç bu sonuçla uzatmaya gitti.

Uzatma devresine Bourousis’in sayılarıyla başlayan Laboral, kırk ikinci dakikayı 78-75 önde geçti. Bu bölümde Panathinaikos adına Diamantidis’in dışında isabetli karar veren pek az oyuncunun oluşu işleri deplasman ekibi adına zorlaştırdı ve farkın artmasına sebep oldu. İki dakika kala 80-75 önde olan ev sahibi, Elliot Williams’ın liderliğindeki Panathinaikos baskısını bu sefer aşmayı bildi ve bu zorlu mücadeleyi 82-78 kazanıp seride 2-0’lık avantajı yakaladı.

Geri1 of 3

Laboral zor da olsa evinde kazandı; 2-0 öne geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler