Ulusal Basketbol Oyuncuları Derneği’nin (NBPA) geçtiğimiz Cuma günü yaptığı liglerin yeniden başlamasına yönelik oylamada Brooklyn Nets yıldızı, ayrıca derneğin başkan yardımcılarından Kyrie Irving’in aktif bir rol oynadığı belirtildi.

ESPN’e göre Kyrie Irving’in katıldığı konferansta sakat oyuncu statüsünde olarak bir takım sorular sorduğu belirtildi. Irving’in sorduğu bazı soruların şunlar olduğu konuşuluyor:

  • Eğer Brooklyn Nets’in Orlando’ya götüreceği 35 kişilik ekipte bulunursam benchte oturup takımımı destekleyebilecek miyim?
  • Rehabilitasyon sürecim için saunayı kullanabilecek miyim?

Irving sponsorların ürün tedariği hakkında da sorular sordu. Yiyecek tedariği hakkında bilgiler istedi. Çağrıda iki düzineden fazla ekip temsilcisi ve birkaç yönetim kurulu üyesi daha vardı ve Irving’in NBPA’nın altı seçilmiş başkan yardımcısından biri olarak sorması gereken soruları sorduğunu görüyoruz. Sonuç olarak 28-0 maçların oynanmasına yönelik sonuç çıktı.

Kyrie Irving’in belki de herkesin sormak istediği soruları çekinmeden sorması oyuncuların da kafasındaki soru işaretlerine cevap bulması anlamına geliyor. Bazı NBA oyuncularının da bu durumu olumlu karşıladığı görülüyor. ESPN’den Adrian Wojnarowski bir NBA oyuncusunun kendisine attığı mesajı anonim olarak paylaştı. Mesajda ”O, oyunculara kampüs hakkında, ırk eşitliği ve birliktelik hakkında tartışma platformu vermeye çalışıyor. Bu iyi bir çağrı.” sözlerine yer verildi.

Oyuncular arasında maçlara geri dönülmesinin, gündemdeki olayları arka plana atacağına dair kuşkular da var. Yine Bir NBA oyuncusunun Adrian Wojnarowski’ye attığı mesajda bu kuşkuların ne kadar büyük olduğunu görüyoruz. Gelen mesajda, ”Bir kere oynamaya başladığımızda haberler sistemli ırkçılıktan ‘Kim? Dün gece ne yapmış?’a dönecek. Topluluğumuzda olanlara etki edebilmemiz için çok önemli bir zaman.” açıklamalarına yer verildi.

Bu nedenle Kyrie Irving’in başını çektiği bir grup oyuncunun Orlando’ya gitmeye sıcak bakmadığı öğrenildi. Bu isimler arasında Bleacher Report’a göre Donovan Mitchell, Carmelo Anthony ve Dwight Howard var. Ancak LeBron James de maçların başlamasının ”toplumun anlamlı değişimine” etki etmeyeceği görüşünde.

Şu anda Orlando’ya gitmeye karşı olan oyuncuların nasıl bir aksiyon alacağı, takımlar tarafından gitmenin zorunlu tutulup tutulmayacağı bilinmiyor. Protestoların akıbeti bazı takımların da kaderini belirleyeceğe benziyor.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir