Kyle Hines: “CSKA dışında sadece Milano’da oynardım” | TB ÖZEL

Basketbol saha içinde sonlandı ama bizi saha dışında şaşırtmayı bırakmadı. Yaşayan EuroLeague efsanesi Kyle Hines, CSKA Moskova macerasını yedi senenin ardından sonlandırdı. Olimpia Milano yolundaki yıldız isim TrendBasket ile South Jersey’deki evinden telefon yoluyla bir röportajı kabul etti.

COVID-19, karantina sürecinde formda kalma ve genel ruh sağlığı üzerine:

Bir spor salonu gibi bir salonu Amazon’dan aldığım eşyalarla garajımda oluşturdum. Bu sayede formumu koruyabildim. Bir egzersiz bisikleti aldım ve şanslıydım ki yaşadığım yerde çokça park var. Dışarı çıkıp parkta koşu ve farklı şeyler yapabildim. Çok kötü değildi ancak bu noktada basketbol oynamayı, spor salonuna gitmeyi istiyorsunuz. Bunun dışında karantina fena değil.

Yedi harika yılın ardından CSKA‘ya neden veda ettiği üzerine:

Dürüstçe, bir değişime ihtiyacım olduğunu hissettim. Yedi yıldır CSKA’daydım ve dolayısıyla kolay bir değişiklik olmadı bu. Moskova benim evim. Orası ailem için son yedi yıldır ev demek ama bir değişime ihtiyaç duyduğumu hissettim. Yeni meydan okumalar ve farklı şeyler için yeni bir fırsata ihtiyacım vardı. Şu an hissediyorum ki Milano bana bu fırsatları sundu.

CSKA‘nın ve Moskova şehrinin Kyle Hines için anlamı üzerine:

Moskova benim evim, çocuklarımın büyüdüğü yer. New Jersey’de geçirdiğim yazların ardından her yıl oraya dönmeye sabırsızlanırdım. Orada, saha içinde ve dışında çok fazla harika ilişki kurdum. Takım arkadaşlarım, teknik ekip, yönetim… Oradaki herkese geniş ailem gözüyle bakıyorum. Ayrılmak kesinlikle kolay bir karar değildi, hala da kolay değil. Milano’ya ilk gidişimde, antrenman sahasına çıktığımda ve bir daha CSKA Moskova forması giymeyeceğimi fark ettiğimde bence bu durum bana daha da dank edecek. Fakat daha evvel söylediğim gibi, kendim ve ailem için yapmam gereken bir şey olduğunu hissettim.

Diğer takımların transfer sürecine dahil olması üzerine:

Bu sefer cetvelle çizilmiş bir süreç değildi bu benim için. Başlangıçta, transfer dönemi boyunca niyetim CSKA’da kalmaktı; başka bir niyetim yoktu. Fırsattan haberdar olduğumda, Milan’ın benimle ciddi şekilde ilgilendiğini fark ettim. CSKA’dan ayrılacak olsaydım, gideceğim tek takımın Milano olacağını düşünüyordum.

Koç Messina’ya aşinayım zira benim CSKA’daki ilk koçumdu. Genel Menajer (Stavropoulos) ise beni 2011’de, kariyerimin erken bir döneminde Olympiakos’a getiren insandı. Ayrıca geçmişte beraber oynadığım, aşina olduğum takım arkadaşlarım da var. Bu açıdan bakınca yaşadığım duruma dair rahat hissettim. CSKA’dan ayrılacak olsaydım, bunun bana en azından aşina gelecek bir durum için olması gerektiğini hissediyordum.

Başka bir ekibin Kyle Hines için transfer teklifi yapıp yapmadığı üzerine:

Dürüstçe söyleyeyim, hayır. Kimsenin serbest oyuncu pazarına çıktığımı ya da CSKA’dan ayrılacağımı düşündüğünü ya da bildiğini açıkçası sanmıyorum. Belki bu yüzden bazı insanlara sürpriz oldu. Yani hayır, benimle ilgilenen başka bir takım yoktu. Daha önce söylediğim gibi, serbest oyuncu pazarına girmek ya da diğer takımlara alıcı gözle bakmak asla niyetim değildi. Başka takımlar veya durumlar için aktif bir arayış içinde değildim; bu durum organik olarak gelişti.

Milano‘yu seçmesinin sebepleri üzerine:

Birçok faktör var. Bir numaralı faktör bence şu: Kariyerime 2008’de, İtalya’da başladım. Bu yüzden, kendi çemberimi tamamlamam için bir fırsat elde etmem ve kariyerimi muhtemelen İtalya’da bitirecek olmam kesinlikle bir faktör. Milano bir kültür, şampiyonluk kalibresinde bir takım inşa ediyor. Bu benim için çıkıp oynamak, rekabet etmek ve bir şampiyonluk daha kazanmak için harika bir fırsat. Bu da işin boyutlarından biri.

Ayrıca, sen de söyledin, şehrin tarzı da ailemin başka bir yere gidip başka bir şey tecrübe etmesi için harika bir fırsat. Geniş ailem ve arkadaşlarım için de böyle. Çocuklarım büyüyor, dolayısıyla onların ve ailemle arkadaşlarımın İtalya’yı gezip görmesi için harika bir fırsat.

EuroLeague‘in iptal edilmesine dair Kyle Hines ne düşünüyor:

COVID etrafta dolanırken, bence bizim için doğru bir karardı. Birçok insanı birçok şekilde kesinlikle etkiledi. EuroLeague’in formatı gereği devam etmemiz en iyi durum değildi. Ayrıca, oyunun bütünlüğü tüm oyuncular için gerçekten önemli. Bir EuroLeague şampiyonluğunu kazanmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve şampiyonun kimin antrenman yapabilme imkanı olduğuna göre belli olmasını istemedik.

CSKA’da durumumuzun da gösterdiği üzere, Rusya COVID ile mücadele bir noktadan sonra Avrupa’nın merkez üssü oldu. Rusya’da her yer kapanıyordu, sahaya çıkıp antrenman yapacak imkanımız kalmamıştı. Oradaki takım arkadaşlarımın antrenman yapacak imkanı yoktu. Turnuvaya devam etmek için en iyi formumuzda olmayacaktık. Bizim için, herkes eşit şartlarda oynayacak seviyeye gelmediği sürece, devam etmek mantıksızdı.

Kyle Hines için sezonun en değerlisi kim:

Shane Larkin. Shane’in en iyisi değilse bile tarihin en iyi sezonlarından birini geçirdiğini kanıtladığını düşünüyorum. Bizim için en zor şey bu sezona geri dönüp bakmak. Sezon boyunca olan çokça farklı şey vardı ve bunları sonlandırma fırsatını bulamadık. Dönüp bakınca, bu sezona dair çok fazla “ya böyle olsaydı” anı olacak. İnsanlar “Ya şu yaşansaydı” diyecek, bu da işin zor kısmı.

Shane Larkin’in tarihi sezonlardan birini, son dönemin en başarılı sezonlarından birini geçirdiğini kesinlikle hissediyorum.

George Floyd ve ABD’de devam eden protestolar üzerine:

Eğer videoyu izlediyseniz ve George Floyd’un trajedisini gördüyseniz; hangi dinden, ırktan, ülkeden olursanız olun herkes aynı reaksiyonu verecektir. Bizim bireyler olarak, ülke olarak bu problemleri, adaletsizlikleri, sorunları çözmemizin vakti geldi ve insanlar katılsa da katılmasa da insanlardan bir tepki gördünüz. Yıllardır süregelen tüm bu adaletsizliklerden ve tüm bu şeylerden sonra, çokça insanın bundan yorulduğunu görürsünüz. Bundan bıktılar.

Bence insanlar hüsranlarını dışa vuruyor. Katılsanız da katılmasanız da insanlar her gün haberlerde gördükleri, katılmadıkları şeylere olan hüsranlarını dışa vuruyor. Bir ülke olarak, hatta global olarak birbirimizi güçlendirmek, kendimize aynada bakmak ve bu problemleri çözmenin bir yolunu bulmak için bir fırsata sahip olmaya ihtiyacımız var; zira anca bu şekilde durum daha iyiye gider.

Bu sorunların ve problemlerin gerçekten yaşandığını fark etmek zorundayız. Bunlar farklı alanlarda yaşanıyor ve bazı alanlarda diğer alanlara göre daha baskın görülüyor. Irk, cinsiyet, kimlik gözetmeksizin hepimiz bir araya gelmezsek, bunlar çözülmeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler