Uzun zamandır böyle bir yazı yazmayı düşünüyordum. Özellikle de en son Berk Uğurlu‘nun twitter’da attığı tweetlerden sonra, yazıya başlamıştım bile. Fakat fazla zaman geçmeden bu sefer Beşiktaş‘tan bir oyuncu attığı tweetlerle gündeme gelmekle kalmadı, takımdan da gönderildi.

Bu isim geçtiğimiz sezon Erzurum‘da düzenlenen Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası‘nda turnuvanın sürpriz takımı olarak final maçına kadar yükselen Beşiktaş‘ın bence o turnuvadaki en önemli oyuncularından birisi olan, ’97 doğumlu Kutay Akpulat. 

Eren Ulukök‘ün sakatlığının ardından Yıldız Erkek Milli Takımına da çağrılması gündemdeydi Kutay’ın. Beşiktaş Erzurum’da çok iyi bir takım olarak önemli bir derece elde etmişti. Bu derecede de en büyük pay sahiplerinden birisi bireysel açıdan kuşkusuz Kutay’dı. Belki bireysel açıdan baktığımızda bu jenerasyondaki ilk 5-6 yetenek-potansiyelden biri diyemeyiz Kutay için ancak o Beşiktaş takımından çok ‘takım oyuncusu’ çıkacağı belli. Kutay’da gelecekte TBL seviyesinde bir oyuncu olma potansiyeli kesinlikle görüyorum. Kutay’ın Türkiye Şampiyonası istatistikleri:

12 sayı-7.7 ribaund-0.8 asist-1 top çalma-1.8 top kaybı-0.2 blok & %50 2 sayı, %0 3 sayı (2 deneme), %60 serbest atış.

Yavaş yavaş olaya gelelim…  

Eurohopes’ta bu ay itibarıyla Türkiye direktörü oldum. Halen sıralamalar ve profilleri güncellemekteyiz. Dolayısıyla son 2 haftadır Beşiktaş’ın 1 Türkiye Şampiyonası ve 2 de İstanbul’da oynadığı maçı izledim. Twitter’da edilen küfürleri duyunca biraz şaşırdım ve kendi kendime “tekrar daha dikkatli birkaç maçını izleyeyim yahu şu Kutay’ın” dedim.

Kutay; her bir ribaund için savaşan, her top için kendini yere atan, o savaşçı Beşiktaş takımının savaşçı oyuncularından birisi. Oyun karakteri de zaten bu. Savaşmak… Dolayısıyla oyununu hiç izlemeden, 2 tweet attı diye “Sen Galatasaray’a da maçı satmışsındır” gibi saçma sapan düşüncelerinizi içinizde tutun. Veya “ekmek yediğin yer” tarzı şeyleri de. Çünkü altyapıda birkaç oyuncunun dışında kimsenin kulübüyle profesyonel kontratı yok. 

Kutay’ın attığı tweetleri, yani yaptığı şeyi kesinlikle onaylamıyorum. Yaptığı çok büyük bir hata. Profesyonel bir basketbolcu olmak isteyen birisinin yapmayacağı bir cinste hata. Hele ki birisinin (Kartalbasket.org’dan Sezer Özmen) o tweeti görüp, onu uyarmasından sonra tweetleri silmemesi, kendini anlatmaya çalışıp, onu da yapamaması çok daha büyük hata. Sezer iyi niyetiyle orada uyarmıştı ancak Kutay dinlemeyince, Beşiktaş taraftarları da attığı tweetleri görünce olay iyice büyüdü.

Ama bu yaştaki bir çocuğa edilen o küfürleri de onaylamıyorum, kusura bakmayın. Zaten o tweetleri attıysa ve fark edildiyse, siz istediğiniz kadar küfür edin veya etmeyin. Sonuç bellidir, kulüple yollar ayrılır. Küfür etmeye, bir nevi sosyal medya üzerinden ‘linç etmeye’ ne gerek var? Kutay’a, “Beşiktaşlılık duruşunu öğrenememişsin” deyip, küfür edenler acaba Beşiktaşlılık duruşu bu mudur? Buysa, demek ki bize yanlış öğretmişler…

Kutay’ın yaptığı hata, “ne de olsa sadece arkadaşlarım beni takip ediyor, kimse görmez” deyip, ilk önce Beşiktaş’ta oynarken Galatasaray’lı olduğunu belirtmesi. İlk yaptığında, kulüpten yollanacak kadar büyük bir hata yok. Ancak ikincisi, yani Beşiktaş’a hakaret etmesi… Bu işte gönderilmesine sebep olan şey. Hesabınız açık, profilinizde kendi adınız ve Beşiktaş’la ilgili fotoğrafınız var. Çok kolay bir şekilde fark edilir o tweet. Fark edilmez demeyin.

Twitter’da nereden baksanız 20-25 tane Türkiye’de çeşitli takımlarda oynayan altyapı oyuncularını takip ediyorumdur. TrendBasket’in altyapı hesabında da 60’a yakın… Doğal olarak özellikle maç günlerinde bu oyuncuların tweetleri timeline’a düşüyor. Takım tutabilirsiniz, hiç sorun yok. Kimse de buna bir şey diyemez. Herkes tuttuğu takımda özgür.

Beşiktaş’ta oynayan Beşiktaşlı, Galatasaray’da oynayan Galatasaraylı, Fenerbahçe’de oynayan Fenerbahçeli olacak diye bir kaide bence yok. Bu hayattaki en önemli şey bana göre, SAYGIdır. Eğer Galatasaray’da oynayıp, Fenerbahçe’yi destekliyorsanız ama o forma için sonuna kadar savaşıyorsanız, oynadığınız yere gerekli SAYGIyı gösteriyorsanız, bence hep takdir edilirsiniz. Ki bu hep böyle olmuştur. Beşiktaş‘ta oynayan Kerem Tunçeri‘yi hatırlayın? Her fırsatta fanatik Galatasaraylı olduğunu belirten ama Anadolu Efes‘ten bir türlü kopamayan bir diğer Kerem’i, Gönlüm‘ü hatırlayın?

Şimdi attığınız tweetleri rahat rahat atıp, kendinizce ona buna küfür edebilirsiniz. Ancak ileride şu anda küfür edip, SAYGI göstermediğiniz takımlarda oynamayacağınız ne malum?

Tofaş, Banvit, Darüşşafaka gibi Türkiye’de önemli altyapılarda oynuyorsunuz. Fenerbahçeli, Beşiktaşlı veya Galatasaraylısınız. Bu takımlarda oynarken rahat hissediyor olabilirsiniz. Beşiktaşlıysanız Galatasaray’a, Fenerbahçe’ye rahat rahat hakaret edebilirsiniz (!). Çünkü kimse size bir şey demez. Ya 1-2 sene sonra şu saydığım 3 altyapıdan, Galatasaray veya Fenerbahçe’ye transfer olursanız? Olmaz demeyin, oluyor.

Ayrıca geçtiğimiz sezon Erzurum’da Türkiye ikincisi olan Beşiktaş’ın koçu Güven Öner de twitter’dan birkaç şey yazmış, onları da okumakta fayda var. Keza yazının sonunda da Kutay’ın twitter hesabından paylaştığı veda yazısını da paylaşalım…

Bu yazıyı okuduktan sonra bir kez daha twitter’da attığınız tweetlere dikkat edin. Küçük bir uyarı, dinleyip-dinlememek elbette size kalmış.

kutay

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

1 Comments

  1. Ermal - 19/09/2013

    ben birkac macina denk geldim... tbf tvden. yolu acik olsun iyi oyuncuydu ama yapicak bisi yok bu hareketin cezasi bu. yazdigin seylere katiliyorum sonuna kdr sporcu adam dikkat edcek

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir