Tarihinde ilk kez Avrupa’da final heyecanı yaşayan Darüşşafaka, 7DAYS EuroCup final serisinin ilk maçında Krasnodar’da Lokomotiv Kuban’a konuk oldu.

Daçka, karşılaşmaya etkili bir şekilde başlarken ilk bölümde dış atışlarda rakibine oranla daha az bir yüzde yakaladı. Bunu değerlendiren Kuban, soyunma odasına 35-31 önde gitti. İkinci yarıda da oyundan düşmeyen Darüşşafaka, tarihi bir anla son 10 saniyede geri dönerek maçı uzatmaya taşıdı. Uzatmada da üstünlüğünü bozmayan Daçka, İstanbul’a 78-81‘lik skorla döndü.


Lokomotiv Kuban’ın ilk beşi: Scottie Wilbekin – Okben Ulubay – Howard Sant-Roos – JJ Johnson – Michael Eric

Darüşşafaka’nın ilk beşi: Trevor Lacey – Mardy Collins – Dmitry Khvostov – Vladimir Ivlev – Brian Qvale 


Temsilcimiz Okben Ulubay ile karşılaşmaya harika bir giriş yaparken savunma sert bir şekildeydi. Okben’in arka arkaya bulduğu sayılar skoru 0-5′e getirirken Kuban kilidi dış atışlarla çözdü. Collins ve Ragland önderliğinde maça ortak olan ev sahibi ekip, kısa sürede etkili olmaya başladı. Her iki takım da adam değişmeli bir savunma yaparken Daçka, kısaların bulduğu sayılarla ilk 10 dakikanın son bölümünü geçti. Wilbekin’in de devreye girmesi, Kuban’ı öne geçirtmedi ve Blatt’ın takımı, farkı açtı: 8-14. Kuban, Collins ve Lacey’nin etkinliği ile çeyrek sonuna geri döndü fakat ilk çeyrekte rakibinin öne geçmesine izin vermeyen Daçka, 10 dakikayı 14-15 önde geçti.

İkinci çeyrekte taraftarın da oyuna girmesiyle daha verimli bir basketbol oynayan Kuban, ikinci şanslarla sayı üretti. İlk dakika içerisinde karşılaşmada ilk kez öne geçmeyi başaran Kuban karşısında Daçka’nın yardımına mola yetişti. Üç sayılık atışlarda Daçka’ya üstünlük kuran Kuban, oyunun bu bölümünde rahat bir basketbol sergiledi. Elegar’ın ekstra sayılarına Wilbekin cevap verirken Darüşşafaka, sakinliğini koruyup maçtan kopmadı. İlk yarının son bölümünde kenardan gelen Chris Babb gibi oyuncularıyla skor üreten Kuban, soyunma odasına 35-31 önde gitti.

@EuroCup

Kuban, verimli oyununu ikinci yarıda da gösterirken Darüşşafaka cephesinde Scottie Wilbekin, sorumluluğunu sürdürdü. İkinci şanslardan oluşan organizasyonlarda skor üretebilen ve dış atışlarda da takımını sırtlayan Birleşik Amerikalı, farkın açıldığı dakikalarda takımının oyundan kopmamasını sağladı: 40-40. Üçlüklerle yeniden ayağa kalkan Kuban, kısa sürede havaya girerek Daçka’yı hücum anlamında zor bir durum içerisine attı. Babb ve Antipov’un ekstra faktör olduğu çeyrek, 52-49 Lokomotiv Kuban üstünlüğüyle geçildi.

Dördüncü çeyrekte Darüşşafaka, Wilbekin’in organizasyonlarıyla hücumda verim bulmaya çalışırken savunma fiziksel yorgunlukların sonuçlarıyla oyundan düştü. Pota dibini de devreye soktuğunda skor üretebilen Daçka’ya karşı Kuban, Kulagin’in çift yönlü oyunuyla ayakta kaldı. Darüşşafaka, dış atışlara son saniyelerde de çare bulamazken kritik hücumlarda ayakta kalan Kuban, son iki dakikaya 7 sayı önde girdi: 70-63. Son saniyelerde adeta bir basketbol mucizesi gerçekleştiren Daçka’da Howard Sant-Roos maçın bitimine saniyeler kala Dmitry Kulagin’den topu çalarak Scottie Wilbekin’e verdi. Birleşik Amerikalı ise üçlüğü göndererek skoru 72-72‘ye getirdi. Mücadele de uzatmaya gitti.

Karşılaşmanın uzatma dakikalarında rakibini psikolojik olarak çökerten Daçka, Will Cummings’in etkili oyunu, ekibimizi taşıdı. Kulagin’i bu dakikalarda hataya zorlayan Daçka, savunmada önemli işlere yaparken hücumda da dikkatli bir şekilde skorlar üretti. Pes etmeyen Darüşşafaka, maçı 78-81 kazanarak seride 1-0 öne geçti.


Maçın İstatistikleri | Lokomotiv Kuban – Darüşşafaka 

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir