Konferans Finalleri Değerlendirmeleri

Cleveland Cavaliers-Toronto Raptors serisi aslında beklenenden çok da farklı geçmedi. İki takım arasındaki güç farkı sıklıkla kendisini gösterdi ve Cavaliers kazandığı tüm maçlarda rakibini oyunda iddiasız kılmayı bildi. Tek farklılık Toronto’da oynanan üçüncü ve dördüncü maçlarda yaşanan rötar oldu. Özellikle serinin ilk iki maçında Cavaliers hücumunun Raptors savunmasına çok ağır geldiğini ve bu ağırlığın Raptors’ın hücumda da üretken olmakta zorlanmasına sebep olduğunu gördükten sonra serinin hızlı şekilde biteceğini düşünmeye başlamıştı birçok izleyen -ben de dahil olmak üzere-. Ancak Air Canada Centre’da Kyle Lowry, DeMar DeRozan ve Bismack Biyombo’nun yüksek performansları, Kyrie Irving ve Kevin Love’ın performans düşüklüğüyle birleşince Raps seriyi 2-2’ye getirerek taraftarına “Acaba?” dedirtti. Ancak Cleveland’a dönüldüğünde seri başındaki tarife uygulandı, Cavaliers rakibini 38 sayı farkla geçip Kanada’da oluşan tüm momentumu yerle bir etti, üstüne moral bozukluğu yaşayan Raptors’ı altıncı maçta da 26 sayı farkla geçerek seriyi 4-2 ile bitirmeyi başardı. Muhtemelen Irving’in üçüncü maçta, Love’ın ise hem üç hem dördüncü maçtaki sert bocalamaları olmasa Raptors lider oyuncularından aldığı verime rağmen bu maçlardan galip ayrılmayı başaramayacaktı. Her şeyin Raptors adına kusursuz, Cavs adına hemen her şeyin sıkıntılı gittiği iki maçın bile yakın skorlarla bitmesi takımlar arasındaki uçurumu belki de Cavs’in farklı kazandığı maçlardan daha da net şekilde ortaya koyuyor. Cavs belki Doğu’yu süpürerek NBA Finalleri’ne gelme rüyasını gerçekleştiremedi ama çok da zorlanmadan geçen seneki konumlarına yükselmiş oldular. LeBron James de 60’ların Boston Celtics hanedanından sonra üst üste altı kez NBA Finalleri’ne yükselen ilk oyuncu oldu. Unutmayalım, bunu kendisiyle birlikte başaran bir Cavs oyuncusu daha var. James Jones. Yancılık işe yarıyor.

Cavaliers İçin Notlar

– Cavaliers için kritik noktanın üç sayılık atışlar olduğu bu seride bir kez daha net şekilde ortaya çıktı. Takım üç sayı çizgisinin gerisinden zorlandığında Raptors sürekli oyuna ortak oldu, şutları sokabildiklerinde ise takımlar arasındaki seviye farkı kendini belli etti.
– Kyrie Irving ve Kevin Love’ın aynı anda şut verimsizliği problemi yaşaması takımda büyük problem yaratıyor keza iki oyuncu da şutları girmediğinde takıma farklı alanlarda katkı veremiyorlar.
– Cavaliers’ın pota altındaki zaafiyetleri zaman zaman kendini gösterdi, Bismack Biyombo’yu ribauntlardan uzak tutmakta çok zorlandılar.

Raptors İçin Notlar

– Raptors için Kyle Lowry’nin performansı yine ana belirleyici faktör oldu. Lowry’nin yokları oynadığı üç maçta Raptors rakibine gerçek bir rekabet dahi sunamadı ve rahat şekilde teslim oldu.
– Takım için bu yazın önemli kararı DeMar DeRozan’a verilecek kontrat olacak. DeRozan’ın maksimum kontrattan aşağısını kabul etmesi beklenmiyor ama bu kontratı hak eden bir oyuncu olup olmadığı tartışılabilir. Playoff performansı hayli tatsızdı. Yine de bu serideki iyi performansıyla kontratı kurtarmış olabilir.
– Takım tarihindeki en iyi sezonu geçirdi ve Cavs’ten de beklenmedik şekilde iki maç çalmayı başardı. Başları dik bir şekilde evlerine dönecekler.

—–

1. Maç: Toronto Raptors 84-115 Cleveland Cavaliers
2. Maç: Toronto Raptors 89-108 Cleveland Cavaliers
3. Maç: Cleveland Cavaliers 84-99 Toronto Raptors
4. Maç: Cleveland Cavaliers 99-105 Toronto Raptors
5. Maç: Toronto Raptors 78-116 Cleveland Cavaliers
6. Maç: Cleveland Cavaliers 113-87 Toronto Raptors

Serinin Oyuncusu: LeBron James (Cavaliers)

1. Maç: 24 Sayı, 6 Ribaund, 4 Asist, 2 Top Çalma, 1 Blok, 11/13 Şut, 28 Dakika
2. Maç: 23 Sayı, 11 Ribaund, 11 Asist, 3 Top Çalma, 0 Blok, 7/13 Şut, 34 Dakika
3. Maç: 24 Sayı, 8 Ribaund, 5 Asist, 2 Top Çalma, 0 Blok, 9/17 Şut, 39 Dakika
4. Maç: 29 Sayı, 9 Ribaund, 6 Asist, 2 Top Çalma, 1 Blok, 11/16 Şut, 46 Dakika
5. Maç: 23 Sayı, 8 Asist, 6 Ribaund, 2 Top Çalma, 1 Blok, 10/17 Şut, 32 Dakika
6. Maç: 33 Sayı, 11 Ribaund, 6 Asist, 3 Blok, 1 Top Çalma, 13/22 Şut, 41 Dakika

Ortalamalar: 26.0 Sayı, 8.5 Ribaund, 6.7 Asist, 2.0 Top Çalma, 1.0 Blok, %62 Şut, 36 Dakika

Geri1 of 2

Cleveland Cavaliers – Toronto Raptors: 4-2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler