Kobe Bryant’ın ölümüne neden olan kazanın raporu açıklandı! #NBA

Geçtiğimiz yıl trajik bir helikopter kazasında hayatını kaybeden basketbol dünyasının efsane isimlerinden Kobe Bryant’ın ölümüne dair önemli açıklamalar yapıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB) bugün Kobe Bryant ve Gigi Bryant’ın da içinde bulunduğu pilot dahil toplam dokuz yolcuyu taşıyan helikopterin kaza raporu açıkladı.

Bu raporu uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri’nde pilotluk yapmış tecrübeli pilot Bahadır Acuner, şu an ”Kaptan Baha” adlı kanalından toplantıyı canlı ve Türkçe olarak yayınlıyor.

Toplantıda şu ana kadar öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • Kobe Bryant’ın uçtuğu N72EX kayıt numaralı helikopterin 2020 yılının başlarında tüm kontrollerinin yapıldığı belirlendi.
  • Pilot Ara Zobayan’ın hava şartlarını önceden gördüğü ve Kobe Bryant’a ”Bugün uçamıyoruz. İstersen başka bir yere gidebiliriz.” demesi gerektiği ifade edildi.
  • Pilotun havalandıktan sonra hava şartlarını önceden takip edip ”Bu havada uçmak doğru mu?” şeklinde kendini sorgulaması gerekliydi.
  • N72EX kayıt numaralı helikopter Kobe Bryant’a geçmeden önce ünlü bir Amerika merkezli petrol şirketinde çalıştırılıyordu ve petrol şirketi bu helikopteri 2 pilot ile havalandırıyordu. Kobe Bryant tek pilot tercih etti, iki pilot olsa belki bu kaza yaşanmazdı. Daha doğru bir ifade ile, iki pilot olsa bile bu kaza yaşanabilirdi, ancak kaza ihtimali daha az olurdu.
  • Pilot Ara Zobayan’ın hava şartlarına rağmen bu uçuşu tamamlamam gerek düşüncesi kazayı getirdi.
  • Kara kutu bilgileri bu konuda bir zorunluluk olmadığı için basın ile paylaşılmayacak.
  • Bu hava şartları altında N72EX kayıt numaralı helikopterin daha önce uçup uçmadığı kontrol edilebilirse belki bu kaza önlenebilirdi.

Kaptan Baha’nın YouTube kanalı ve Türkçe canlı yayına buradan ulaşabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Karşılaşmalar, son gelişmeler ve daha fazlası | Günün haberleri(02.03.21)

Atlanta Hawks'ta Lloyd Pierce gitti, Nate McMillan geldi! #NBA   Atlanta Hawks'ta Lloyd Pierce gitti, Nate McMillan geldi! #NBA - https://t.co/ndbo6qOpKj — TrendBasket (@TrendBasket) March 2, 2021 Ömer...

San Antonio Spurs de maçlarına sınırlı sayıda seyirci alacak #NBA

NBA'de bazı takımlar salonlarına sınırlı sayıda seyirci almaya başlarken bu takımlar arasına San Antonio Spurs de katıldı. NBA'in yakın geçmişteki en başarılı takımlarından olan San...

Joel Embiid: “#NBA’e geldiğimden beri bu eşleşmeyi domine ediyorum”

NBA'in yıldız pivotlarından Joel Embiid, dün gece Myles Turner'a karşı parkedeydi ve maç sonunda Turner ile olan eşleşmesi üzerine konuştu. Maç sonunda düzenlenen basın toplantısında...