Kobe Bryant: Son Veda | ÇEVİRİ #MambaForever

Röportaj: Baxter Holmes, ESPN

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


maxresdefault

Isınmalar için tünelden her çıkışında, marş her söylendiğinde, maç sırasında tekrar ve tekrar Staples Center’ın tavanına kaçamak bakışlar atıyor Kobe.

“Her seferinde.”

Daha kolay kazandıkları galibiyetlerde ve nefes kesen maçlarda, duraklama anlarında ve heyecanın tam ortasında, üzgün olduğunda veya bir ışıltı aradığında…

“Her seferinde.” diye tekrarlıyor.

Lakers’ın efsanevi ismi, tam olarak böyle anlarda gizlenip, Staples Center’ın tavanına, evinin güneybatı köşesine doğru bakıyor ve emekliye ayrılmış formaları inceliyor.

“HER SEFERİNDE.” diye bir kez daha ekliyor Bryant.

West, Wilt, Elgin, Magic ve Jabbar gibi efsaneler tarafından giyilmiş o kutsal numaralara her baktığında çocukluğuna dönüyor Kobe.  Daha sonra kendisinin de bir efsanesi olacağı takımda oynamış bu isimlerin her hareketinin video kayıtlarını adeta yalayıp, yuttuğu, babasının profesyonel basketbol kariyerini o dönem sürdürdüğü ülkeyi, İtalya’yı hatırlıyor her seferinde.

 “Bütün bu isimlerin hepsini adeta ders çalışır gibi çalıştım. Ve işte oradalar.”

Pazartesi gecesi Kobe’nin kariyerinin ilk yarısında giydiği 8 numaralı ve ikinci yarısında giydiği 24 numaralı formaları, bir zamanlar hayranlıkla seyrettiği o formaların yanında yerini alacak. Los Angeles Lakers, iki formayı da Staples Center’da Golden State Warriors’ı konuk ettiği maçın devre arasında emekli edecek.

Bryant, Lakers’ta forması emekli edilen 10. oyuncu; NBA tarihinde iki forması birden aynı takım tarafından emekli edilen ilk oyuncu olacak. Bir Los Angeles Lakers yetkilisinin söylediğine göre Lakers takımı, Bryant’ın iki formayla da kazandığı başarıları göz önünde bulundurarak sadece birini emekli etmenin mümkün olmadığını düşündü.

“Bu ulaşılması neredeyse imkansız bir seviye.” dedi.

Bryant, NBA kariyerine 8 numara giyerek başladı. 8 numara hem İtalya’da basketbol oynarken giydiği numaraydı hem de Adidas ABCD kampındaki numarası 143’e bir göndermeydi. (Tüm rakamları topladığınızda sekiz ediyor) Kobe kariyerine başladığında hiç forma numarasını değiştirmek istemediğini söylüyor. Değiştirmesinin sebebinin ise Lakers’ın, 2004 yılında Shaq’ı Heat’e takas etmesinden sonra yönetmeliği değiştirmesi olarak gösteriyor. (Bu olaydan bir sene önce Kobe cinsel istismar suçlamalarıyla tutuklanmıştı ancak 2004 yılında yöneltilen suçlamalar düştü, olayla ilgili davalar bir süre daha devam etti)

Kobe o dönemi şöyle anlatıyor: “Temiz bir sayfa açtım. Her şeye baştan başladım ve benim için çok fazla anlamı olan o numaraya odaklandım. ”

Bryant o dönem bir an önce forma numarasını değiştirmek istemişti ancak son günü kaçırdı ve lisede de giydiği numara olan 24 numarayı giymek için 2006-2007 sezonuna kadar beklemesi gerekti.

Kobe, kendisini 8 numarayla ve 24 numarayla iki farklı basketbolcu olarak görüyor ve altını çizdiği tek bir kelime var: “Büyümek.”

“8 Numarayla NBA kariyerime başladığımda bir isim yaratmaya çalışıyordum. Bu lige, bu seviyeye ait olduğumu kanıtlamalıydım. Ligdeki en iyilerden biri olduğumu herkese göstermek zorundaydım. Tek amaçladığım, tek peşinde koştuğum şey buydu. Hiç bitmeyen bir enerji ve agresiflikle oyuna sarıldım.”

“24 numara ise büyümek demekti benim için. Fiziksel olarak yapabildiklerim eskisi gibi değildi ama çok olgunlaşmıştım. Evlendim, çocuk sahibi oldum. Takımın en genç oyuncusu olmak yerine ‘ağabeylerinden’ biri olmak bende farklı bir bakış açısı oluşturmuştu. Her şey zamanla değişiyor. Bir dönemim diğerinden iyi veya olması gereken şekli bu demek doğru değil. Bu sadece büyümek.”

Şöyle devam ediyor Kobe: “Yeni bir sayfa değil, yeni bir kitap. 24 benim her günüm. Çünkü yaşlandığınız zaman artık kaslarınız zayıflamaya başlıyor. Bedeninizin her noktası ağrıyor. Antrenmana gitmek için uyandığınız sabah kendinize hep ‘Bugün en önemli gün!’ diye hatırlatmak zorunda kalıyorsunuz. ‘Sınırlarımı zorlamalıyım, zayıflığımı zorlamalıyım. Bileklerim iyi durumdalar, beni yarı yolda bırakmayacaklar, dayanacaklar. Başarmak zorundayım çünkü bugün en önemli gün.’ Yani aslında 24 numara benim için aynı zamanda bir motivasyon kaynağıydı.”

Geri1 of 2

Kobe Bryant: Son Veda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler