Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic Sırbistan’da ABA League, EuroLeague, para ve bütçeler hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic, taraftarların internet sitesine açıklamalarda bulundu. Ana hedeflerinin ABA League olduğunu belirten Covic birçok konuda etraflıca açıklamalar yaptı ve şunları söyledi:

“Ana hedefimiz ABA League. Ama dürüst olmak gerekirse, EuroLeague‘de olacak takımın seçimi ile ilgili nihai sonucun ne olacağından emin değilim, çünkü özel davetiye (wild card) statüsüne düşürüldük. ABA League’de ilk sırada olsak bile bu durum değişmeyecek. Jordi Bertomeu’nun önerisi ve EuroLeague ile EuroCup’ın daha da geliştirilmesi konusunun ne anlama geldiğine bakılırsa ABA League’in kesinlikle anlamını yitirmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Sırbistan’ın bu tür bir ABA League’e ihtiyacı yok çünkü Sırbistan güçlü bir lig yaratabilecek tek ülke. Tabii ki EuroLeague ve EuroCup’ın tutsağı olmamalıyız. Sırp kulüpleri ABA League’in gelişmesi için çok emek verdi. ABA Ligi EuroLeague ve EuroCup ile bağlantılı olursa anlamlı olur. Değilse, ligi neden oynayalım?

A lisansı alma şansımız olduğunu düşünmüyorum. Bu şans, Belgrad’da düzenlenen EuroLeague Final Four’undan önce çok büyüktü. Şimdi bu şansı görmüyorum ancak Sırbistan’da oturup oturup konuşmamız ve Belgrad’ın EuroLeague haritasında bir şehir olması için savaşmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekiyor. Belgrad çok ilginç ve önemli bir basketbol şehri, ancak ülkede EuroLeague’de oynayabilecek tek şehir değil. Belki taraftarların tiyatro seyircisi seviyesine indirildiği Ljubljana veya Zagreb’de oynamak daha ilginçtir ve hepimiz bu arenalarda merdivenleri görüyoruz. Partizan ve Kızılyıldız’ın sahip olduğu şey hiçbir kulüpte yok.

EuroLeague yerel liglerle giderek daha az ilgilenmeye başladı. Herkes mümkün olan en iyi takımlarını oluşturmaya çalışıyor. EuroLeague, 16 takımın lisanslı olacağı ve iki kulübün de EuroCup’tan geleceği bir şekle doğru gidiyor. Giderek daha belirgin olan şey, EuroLeague Ticari Varlıkları’nın (ECA) yerel liglerle daha az ilgilendiğidir. Fakat şimdi, eğer bütçeler yükseliyorsa EuroLeague bütçesi de daha yüksek olmalı. Çünkü kulüpler kazanmaya başlamalı. Şu anda herhangi bir gelir elde edemiyoruz. Futbol Şampiyonlar Ligi’nde bir galibiyet 2,7 milyon euro, biz bir galibiyet için 37 bin euro alıyoruz. Futbolda, Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi’nde başarılı olmaları halinde kulüpler çok fazla masrafı karşılayabiliyor. Basketbolda öyle değil. EuroLeague’de NBA sistemini kurmaya çalıştıkları açık, ama bunun mümkün olduğundan emin değilim. Çünkü şu anda EuroLeague bütçesi 65 milyon dolar civarında ve IMG ile 95 milyon dolar olmalı. Ancak tüm resme baktığınızda, tüm kulüp bütçelerini hesaplamalısınız. Bu yüzden rekabeti kârlı hale getirmeliyiz. Bana göre bu konsept iyi değil, ama bununla savaşmak için azınlığız. Ya da belki de ben yaşlıyım ve önceki konseptleri beğeniyorum.

Hesapladığımızda, 12-15 galibiyet üzerine konuştuk ve bu sezon EuroLeague’de bunu hedefliyoruz. Kazandığımızda 37 bin euro alacağımızı biliyorsak, işte EuroLeague’den alacağımız miktar bu. Ayrıca EuroLeague’den TV hakları için 200 bin avro geliyor. Tabii ki sadece para kazanmak için EuroLeague’de oynamak istemiyoruz, Belgrad’da istikrarı sağlamak istiyoruz. Cuma, pazar, salı, perşembe ve tekrar pazar günleri maç yapıyoruz. Bu sezon 4,023 kombine sattık. Ve sadece EuroLeague için de 1,800 kombine sattık. Yani bu sezon için satılan biletlerden elde ettiğimiz gelir 1 milyon 102 bin 799 euro. Kulüpte bulunduğumdan bu yana bir sezon için ortalama bütçemiz 6,5 milyon euro.”


Kaynak: Sportando

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir