Namağlup İspanya’yı deviren Slovenya, tarihinde ilk kez finale çıktı! | #EuroBasket2017

İlk yarısı kıyasıya geçen mücadelede ikinci yarıda daha enerjik oynayan ve daha az hata yapan Slovenya 72-92’lik skora finale çıktı. Slovenya, tarihinde ilk kez finale çıkma başarısını gösterdi.

İlk çeyrek karşılıklı basketlerle başladı. Marc Gasol’ün basketine A.Randolph ve Blazic üçlükle cevap verdi: 6-2 Ardından Ricky Rubio ile sayılar bulan İspanya eşitliği sağladı: 6-6 Slovenya ritmini bulunca Luka Doncic ve Nikolic sayılar buldu ve maçın en büyük farkı oluştu: 16-10 Bu andan sonra Marc Gasol sayılar bulunca Prepelic yanıt verdi ve Slovenya farkı korudu: 22-15 Çeyreğin kalanında karşılıklı sayılar geldi ve çeyrek sonunda Slovenya’nın 25-19’luk üstünlüğü bulunuyordu.

İkinci çeyreğin hemen başında Slovenya Randolph ile smacı buldu. Devamında Sergio Rodriguez’in üçlüğüne Prepelic ile cevap veren Slovenya, dokuz dakika kala sekiz sayı öndeydi: 30-22 Hernangomez ve Sastre ile bulduğu sayılarla 5-0’lık seri bulan İspanya farkı tek pozisyona indirdi: 30-27 Maçın devamında Dragic ve Doncic’in sayılarına Hernangomez ve Rodriguez yanıt verdi. Pau Gasol’ün sayılarıyla fark ikiye indikten sonra Slovenya seri yakalamayı başardı. 7-0’lık seri bulan Slovenya bu kez Marc Gasol’ün sayılarına engel olamadı ve ekipler soyunma odasına 49-45’lik skorla gitti.

3 Goran Dragic (SLO)

Üçüncü çeyreğe Vidmar ve Blazic’in sayılarıyla başlayarak 6-0’lık seri bulan Slovenya farkı çift hanelere çıkardı: 45-55 Ardından maçı yakalamak isteyen İspanya San Emeterio kozunu kullandı. Emeterio’nun üçlüğüne Vidmar’dan yanıt geldi: 50-59 Luka Doncic ve Randolph ile sayılar bulan Slovenya farkı açmaya devam etti. Harika bir üçüncü çeyrek çıkaran Slovenya Dimec ve Randolph ile çeyrek sonunda maçı koparmaya başladı. Karar çeyreğine girilirken skor 57-73 Slovenya lehineydi.

Karar çeyreğine Prepelic’in üçlüğüyle başlayan Slovenya iyice final moduna girdi: 57-76 Hernangomez ve Rubio ile 5-0’lık seri bulan İspanya skoru 62-76‘ya getirdi. Vidmar ve Dragic maçın sonuna altı dakika kala buldukları sayılarla 21’e çıkardı: 62-83 Maçı kaybetmek üzereyken İspanyadan kısmi bir direniş geldi ve Gasol ve San Emeterio ile beş sayı bulan boğalar skoru 67-83‘e getirdi. Maçın sonunda soğukkanlılığını koruyan Slovenya hata yapmadı ve sahadan 72-92‘lik skorla galip geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler