Isparta’da başlayan Küçük Erkekler Türkiye Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. Yarın başlayacak olan Çeyrek Final müsabakaları öncesinde gruplardaki son durumu ve Çeyrek Final eşleşmelerini sizlerle paylaşmanın doğru olacağı kanaatindeyim. İşte Gruplardaki son durumlar ve Çeyrek Finalde eşleşmeleri;

CGGZYeuW8AATvfV

A Grubu

Anadolu Efes 67-43 9 Eylül Spor Kulübü

Turnuvanın en önemli favorilerinden Anadolu Efes grup maçlarının son gününde İzmir ekibi 9 Eylül ile karşılaştı. Maça hızlı başlayan Anadolu Efes maçın ilk periyoduyla birlikte farkı açtı. 9 Eylül Spor Kulübü rakibine yanıt vermekte zorlanırken, Anadolu Efes 2. Çeyrekte de oyunun ritmini elinde tutan taraf oldu ve soyunma odasına 35-23 önde gitti.

Maçın 2. Yarısında kısır bir mücadele vardı ve her iki tarafta sayı bulmakta çok zorlandı.3. periyotta sadece 11 sayı bulan Anadolu Efes rakibine de sadece 9 sayı imkanı verdi. Maçın son periyodunda da oyunun hakimiyetini elinde tutan Lacivert-Beyazlılar sahadan 67-43 galip ayrılan taraf oldu. Anadolu Efes bu sonuçla 3’te 3 yaparak çeyrek finale yükseldi.

Anadolu Efes’te Mustafa Kurtuldum (’01) 11 sayı 2 ribaund ile oynadı.

Antalya Gelişim 68-59 Anafartalar Gençlik

Bu grubun en önemli karşılaşmasıydı. Kazananın gruptan çıkacağı karşılaşma çok çekişmeli bir şekilde başladı. İlk periyotta iki takımda sayı bulmakta zorlanmadı. Bu periyodu Anafartalar 20-19 önde kapattı. Maçın 2. Periyodunda da çekişmeli bir mücadele vardı ve 2 takımda birbirlerine üstünlük kuramayınca Anafartalar devreye 33-32 önde giren taraf oldu.

Maçın 2. Yarısında Antalya Gelişim’in çok iyi bir oyunu vardı sahada. Özellikle 3. Çeyrekten itibaren savunmada sertliği arttıran ve hücumda sayılar bulan Antalya ekibi son periyoda 7 sayı fark ile önde girdi. Maçın son periyodunda da üstünlüğünü elinde tutan Antalya Gelişim sahadan 68-59 galip ayrıldı ve Çeyrek Finale adını yazdıran takım oldu. Antalya Gelişim de 17 sayı 17 ribaund ile oynayan Ayberk Konuk maçın kazanılmasında önemli rol oynadı. Anafartalar adına ise Efe Ceran 22 sayı 9 ribaund ile oynadı.

B Grubu

Mavişehir Gençlik 46-60 Tofaş

B Grubunun ‘’Ölüm Kalım’’ karşılaşmasında İzmir ekibi ile Bursa ekibi karşılaştı. Maça Bursa’nın köklü kulüplerinden Tofaş iyi başladı ve ilk periyot itibariyle farkı açmayı başardı. Mavişehir Gençlik ise rakibine cevap vermekte zorlandı. Tofaş bu periyodu 10-18 önde kapattı. 2. Periyotta sahada kısır bir oyun vardı. İki takımda sayı bulmakta çok zorlandı. Ancak Tofaş farkın erimesine izin vermedi ve soyunma odasına 7 sayı üstünlükle gitti.

Maçın 2. Yarısına 2 takımda çok istekli başladı ve hücumda sayılar bulmakta hiç zorlanmadılar. Mavişehir Gençlik rakibini bu periyotta da yakalayamadı ve son periyoda 7 sayı geride girdi. Maçın son çeyreğinde Tofaş vites arttırdı. Özellikle savunmada sertleşen Tofaş sahadan 14 sayı farkla 46-60 galip ayrıldı. Tofaş adına Emirhan Merdin (’01) 19 sayı-10 ribaund, Ömer Yavaş (’01) da 7 sayı-15 ribaund ile oynadı. Mavişehir Gençlik adına Emre Otağ’ın 14 sayı galibiyet için yeterli olmadı.

Çukurova Üniversitesi 61-56 Karşıyaka

Karşıyaka daha önceden grubu lider tamamlamayı garantilemişti ve Çukurova karşısına rahat bir şekilde çıktı. Maç dengeli bir şekilde başladı ve iki takımda birbirini yokladı desek yanlış olmayacaktır.  Adana ekibi Çukurova bu periyodu 13-11 önde kapatmayı başardı. Maçın 2. Periyodu ile beraber Karşıyaka oyundaki hakimiyetini eline aldı ve rakibini geçmeyi başardı. Bu periyotta rakibinden 13 sayı yiyen Karşıyaka rakip potaya 20 sayı attı ve devreyi 5 sayı üstünlükle tamamladı.

Maçın 2. Yarısında bu sefer oyunun hakimiyetini eline alan taraf Adana ekibi oldu ve Karşıyaka’yı sıkıştırmasını bildi. Bu periyotta farkı kapatan Adana Çukurova Üniversitesi son periyoda eşitlikle girmeyi başardı. Maçın son periyodunda mücadele dozu bi o kadar yüksek aynı zamanda da sayı oranı bir o kadar düşük bir karşılaşma vardı ve maçın sonunu iyi oynayan Çukurova maçtan 61-56 galip ayrılarak grubu 3. Sırada tamamladı. Çukurova’da Faruk Mert Çetin 18 sayı 10 ribaund ile galibiyette önemli rol oynadı. Karşıyaka’da ise Bilgehan Diril’in 19 sayısı galibiyet için yeterli olmadı.

C Grubu

Fenerbahçe Ülker 74-47 Antalya Spor Kulübü

Fenerbahçe Ülker turnuvanın en önemli ekiplerinden biri ve grup karşılaşmalarının son gününde Antalya Spor’a karşı maçın başında önemli bir üstünlük kurdu. Savunmada sertlik dozajını arttıran Fenerbahçe, bu periyodu 14-8 önde kapattı. Maçın 2. Periyodunda da Fenerbahçe Ülker’in üstünlüğü vardı. Özellikle hücumda sayı bulmakta zorlanmayan Fenerbahçe bu periyotta farkı açmaya devam etti ve soyunma odasına 14 sayı fark ile önde gitti.

Maçın 2. Yarısında ortada bir oyun vardı ve Fenerbahçe farkın kapanmasına izin vermedi. Antalya Spor ise sayılar bularak farkın açılmasını önlese de son periyoda 14 sayı geride giden taraf oldu. Maçın son periyotunda Fenerbahçe Ülker farkı daha da açmaya devam etti  ve sahadan 74-47 galip ayrıldı. Fenerbahçe Ülker’de Sarp Erden (’01) 18 sayı 4 asist, Umur Başcan (’01)da 11 sayı 11 ribaund 6 asist ile oynadı.

Darüşşafaka Doğuş 60-84 Bandırma Kırmızı

Günün önemli karşılaşmalarından biri bu iki ekip arasında oynandı. Maç dengeli bir şekilde başladı ve iki ekipte sayılar buldu. Bu periyodu Bandırma Kırmızı 17-19 önde kapattı. Maçın 2. Yarısıyla birlikte Bandırma Kırmızı farkı açmaya başladı. Hücumda sayı bulmakta zorlanmayan Bandırma ekibi savunmada da sertliği arttırdı ve soyunma odasına 15 sayı farkla önde gitti.

Maçın 2. Yarısı olaylı bir şekilde geçti. Hakemler Darüşşafaka Doğuş aleyhine peş peşe teknik fauller çalınca Bandırma Kırmızı’da bu fırsatı iyi değerlendirdi ve sayı farkını açmaya devam etti. Darüşşafaka Doğuş Baş Antrenörü ise oyundan ihraç edildi. Son periyoda Bandırma ekibi 24 sayı farkla önde girdi. Maçın son periyodunda oyunun ritmi biraz düştü ve iki takımda sayılar buldu. Bandırma Kırmızı maçtan 84-60 galip ayrılarak gruptan çıkan 2. Ekip oldu.

Bandırma Kırmızı’da Atakan Erdek (’01) 12 sayı 9 asist, Canberk Başduran (’01) da 15 sayı 11 ribaund ile oynadı.

 D Grubu

Şahinkaya Koleji 47-73 Ted Ankara Kolejliler

Turnuvanın önemli ekiplerinde Ted Ankara Kolejliler Bursa temsilcisi Şahinkaya Koleji ile karşılaştı. Maça Ted Kolejliler çok iyi başladı. Özellikle hücumda sayı bulmakta zorlanmayan Ankara ekibi ilk periyodu 11-27 önde kapattı. Maçın 2. Periyodunda da bu denge sürdü ve Ted Kolejliler farkı açmaya devam etti. Şahinkaya Koleji ise farkı kapatamadı ve soyunma odasına 23 sayı farkla önde giren taraf Ted Kolejliler oldu.

Maçın 2. Yarısında rölantide bir oyun varı. Ted Kolejliler oyunun hakimiyetini elinde tutmasını bildi. Özellikle savunmada rakibine az sayı şansı veren Ted Kolejliler son periyoda 24 sayı farkla önde girmesini bildi. Son periyotta temposu düşük bir oyun vardı ve Ted Kolejliler sahadan 47-73 galip ayrılmasını bildi. Ted Kolejliler’de Ömer Yasir Küçük (’01) 15 sayı 7 ribaund 5 top çalma, Tarık Günay (’01) da 14 sayı 7 ribaund ile oynadı.

Galatasaray 50-59 Beşiktaş

Grubun önemli karşılaşmalarından biri derbiye sahne oldu. Maç sayı bakımından kısır başladı. İki takımda sayı bulmakta zorlansa da Beşiktaş periyodun içinde bir adım öne geçmeyi bildi ve ilk periyodu 8-13 önde kapattı. Maçın 2. Periyodunda Galatasaray üstünlüğünü arttırdı ve rakibini yakaladı. Özellikle hücumda sayı bulmakta hiç zorlanmayan Galatasaray skoru eşitledi ve soyunma odasına 27-27’lik eşitlik ile girildi.

Maçın 2. Yarısına Beşiktaş çok iyi başladı ve rakibini sıkıştırmasını bildi. Galatasaray ise bu bölümde çözüm üretmekte çok zorlandı ve farkın açılmasına engel olamadı. Beşiktaş son çeyreğe 6 sayı farkla önde girdi. Maçın son periyodunda kıyasıya bir mücadele vardı. Galatasaray geri dönemeye çalışsa da Beşiktaş buna izin vermedi. Sahadan 50-59 galip ayrılan Beşiktaş, grubu 2. Sırada tamamladı ve Çeyrek Finale yükseldi. Beşiktaş’ta Canberk Kavşuk (’01) 20 sayı-11 ribaund, Atilla Can Nayman (’01) da 11 sayı 7 ribaund ile oynadı.

Çeyrek Final Eşleşmeleri;

Yarın oynanacak Çeyrek Final eşleşmeleri şu şekilde;

Anadolu Efes-Bandırma Kırmızı

Antalya Gelişim-Fenerbahçe Ülker

Pınar Karşıyaka-Beşiktaş

TOFAŞ-TED Ankara Kolejliler

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

1 Comments

  1. ahmet yılmaz - 29/05/2015

    Bandırma Kırmızı-Fenerbahçe final oynar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir