Kelsey Plum: “Gelirlerin, erkeklerde olduğu gibi paylaşılmasını istiyoruz”

Kelsey Plum, NBA ve WNBA‘in gelir dağılımı konusundaki farklılıkları hakkında konuştu.

Yakın dönemde ülkemizde Fenerbahçe ve Galatasaray formaları giyen, son olarak ise Las Vegas Aces ile WNBA şampiyonluğuna ulaşan Amerikalı basketbol yıldızı Kelsey Plum, The Residency Podcast’in konuğu oldu. Burada çeşitli açıklamalarda bulunan Plum, NBA ve WNBA arasındaki ekonomik farklılıklarla ilgili de görüşlerini paylaştı.

İki organizasyon arasındaki gelir adaletsizliğine değinen Plum, talepleri konusunda yanlış anlaşıldıklarını dile getirdi:

“Bizim erkeklere ödenen maaşların bize de ödenmesi gibi bir beklentimiz yok. Biz, gelirlerin yüzdesel olarak erkeklerde olduğu gibi paylaşılmasını istiyoruz. Burada büyük bir yanlış anlaşılma var. Şunu açıklığa kavuşturayım: LeBron kadar para kazanmam gerektiği düşüncesinde değilim. Ancak örneğin Mandalay Bay’de benim formamı satıyorlar ve ben bundan tek bir kuruş bile almıyorum.”

“NBA’de oyuncular forma satışı ve TV sözleşmesi gibi gelirlerden yüzde alıyor. Her yıl kontratları giderek büyüyor. Çünkü toplu iş sözleşmesinde bunları belirliyorlar. WNBA’de bu söz konusu değil.”

WNBA’de geçtiğimiz sezon takımların salary cap’te çıkabileceği en yüksek nokta 1 milyon 339 bin dolardı. Ligde yer alan ekipler, 12 kişilik kadrolarını bu bütçeyle oluşturmak durumundaydı. NBA’de 2022/23 sezonu için belirlenen miktar 156 milyon 983 bin dolar. Bireysel bazda ise WNBA’de takımların oyuncularına ödeyebildikleri maksimum kontrat 221 bin 450 dolarken, NBA’de bu meblağ yaklaşık 50 milyon dolar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler